Tirdzniecība un pakalpojumi

Eksperti: Uzņēmēji aktīvi apgūst jaunus tirgus, bet veiksme mijas ar kritumiem

Žanete Hāka, 11.05.2015

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna

Pateicoties labākam apstrādes rūpniecības sniegumam, arī preču eksports martā pieauga salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, lai arī bija aptuveni tādā pašā līmenī kā pirms gada.
Kopējais preču imports pirmajā ceturksnī bija par 4.1% mazāks nekā gadu iepriekš. Lielākie kritumi bija minerālproduktiem un pārtikas produktiem (attiecīgi -23% un -13%, lielā mērā mazāku cenu dēļ). Vēl joprojām krita arī tekstilizstrādājumu, transporta un metālu imports. Lielākais kāpums savukārt ir kokmateriālu importam (ap 22%), jo kokrūpniekiem pietrūkst izejvielu vietējā tirgū. Ir kāpums arī mašīnu un iekārtu importam (ap 10%), kas norāda uz nelielu investīciju aktivitāti. Martā eksports uz Krieviju un citām NVS valstīm turpināja krist, attiecīgi par 29% un 27% salīdzinājumā ar gadu iepriekš.
Var redzēt, ka ļoti aktīvi notiek jaunu noieta tirgus apgūšana, bet dažām nozarēm veicas labāk, dažām sliktāk un pieaugumi ik pa laikam mijas ar kritumiem. Šī neviendabīga attīstība turpināsies un svārstības saglabāsies. Sagaidāms, ka Latvijas preču eksports šogad kopumā tomēr lēni pieaugs.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Tevi varētu insteresēt

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas uzņēmēji patlaban aktīvi meklē jaunus eksporta tirgus, kas veicina preču eksporta apjomu kāpumu, norāda eksperti.

Tiesa gan, ne visām nozarēm veicas vienlīdz labi, taču paredzams, ka šogad turpināsies jaunu tirgu apgūšana, kas veicinās arī tālāku eksporta apjomu kāpumu.

Ar sīkākiem ekspertu komentāriem un prognozēm iespējams iepazīties galerijā augstāk!