Pakalpojumi

Eksperti vērtē Latvijas sabiedrisko attiecību nozari

Linda Zalāne, 04.11.2015

Evija Ansonska

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Laba reklāma ir kā izdevies pirmais randiņš, bet prasmīgi veidotas sabiedriskās attiecības – kā draudzība mūža garumā

Tā par šīm abām jomām izsakās Nords Porter Novelli direktore Evija Ansonska. Sabiedriskās attiecības vienmēr ir bijis stratēģiskas komunikācijas mugurkauls, bet īpaši to loma ir pieaugusi līdz ar integrētās komunikācijas kampaņas pieejas attīstību pasaulē. Praktiski tas nozīmē uzņēmumu komunikācijas budžetu pārdali par labu sabiedriskajām attiecībām, kas pēc būtības ir ne tikai lētāks risinājums (nekā reklāma), bet arī investīcija kvalitatīvā saturā, viņa turpina.

Strādā ilgtermiņā

«Vērtējot Latvijas sabiedrisko attiecību nozari aizvadītajos divos gados un prognozējot tās attīstību nākotnē, gribas citēt nu jau par klasiku kļuvušo Bila Geitsa teicienu: «Ja man būtu atlicis tikai dolārs, es to iztērētu sabiedriskajām attiecībām.» Morāle: ja ir jāizvēlas – investēt saturā vai tā pārdošanā –, vienmēr investējiet pirmajā, jo labs saturs noteikti atradīs kanālu,» prāto E. Ansonska. Lai arī Latvijā jau sen nozarē tiek lietots šis termins, praksē par patiesi integrētu ilgtermiņa komunikāciju varot runāt tikai pēdējos gados. Praktiski tas nozīmē komunikācijas vīzijas veidošanu uzņēmuma/organizācijas vadības līmenī, kur komunikācijas eksperti ir neatņemama vadības komandas daļa, bet komunikācijas stratēģija ir daļa no biznesa stratēģijas. Ikdienā tas nozīmē nevis sabiedrisko attiecību, reklāmas un mediju speciālistu sadarbību, bet darbu komandā, kur saturs, radošie risinājumi un komunikācijas kanālu izvēle veido vienotu sinerģiju.

«Kampaņveidīgu komunikāciju pamazām nomaina reāla laika (Real-time PR&Marketing) sabiedrisko attiecību un mārketinga risinājumi, kas vērsti uz ilgtermiņa attiecību veidošanu, pašu uzņēmuma unikālu kanālu veidošanu un efektīvu esošo kanālu izmantošanu/iemantošanu, ne tikai pirkšanu. Tas nozīmē vēl lielāku sabiedrisko attiecību lomas pieaugumu arī sociālo mediju komunikācijā, kas jau pēc būtības ir radīti satura komunikācijai,» turpina E. Ansonska. Sabiedriskajās attiecībās arvien lielāku lomu spēlēs vizuālie un radošie risinājumi – veids, kādā informācija tiek pasniegta un nodota, kas nozīmē, ka ideja tiek radīta jau kopā ar vīziju par to, kā tā tiks nodota auditorijai. «Arvien aktuālāks kļūst jautājums – kāpēc uzņēmums/organizācija kaut ko dara vai tieši pretēji – nedara? Kāpēc cilvēkiem būtu jāizvēlas šī uzņēmuma produkti vai pakalpojumi? Labāk par sabiedriskajām attiecībām citi nevar atbildēt uz šiem jautājumiem pēc būtības, jo pareizās atbildes atrašanai ir nepieciešama ne tikai izpratne par komunikācijas instrumentiem, bet arī zināšanas par sabiedrību un cilvēkiem, par to, kā viņi domā, uzvedas, kas viņiem ir svarīgi, kas viņus uztrauc u.tml.»

Izmanto rīkus

Tuvākā nākotnē arvien svarīgāka būs zīmolu vērtību konsekventa komunikācija un tas, ko nozarē saucam par brand alignment jeb visas korporatīvās, produktu, iekšējās un sociālās komunikācijas saskaņošana efektīvai zīmola vērtību komunikācijai.

«Līdz šim uzņēmumi reizēm varēja atļauties darīt vienu, ražot kaut ko citu, saviem darbiniekiem teikt vēl citu un tad samērā mākslīgi uzturēt kādas sociālās atbildības programmas vai investēt sociālo mediju centienos, neizvērtējot to atdevi. Tuvākajos gados efektīvi mārketinga vadītāji arvien vairāk jautās sev: vai tas, ko es daru, patiesi papildina mana zīmola vērtību un vai es nepalaižu garām kādas iespējas?» pārliecināts MM&A|Hill + Knowlton Strategies partneris Jānis Austriņš.

Visu rakstu Investē kvalitatīvā saturā lasiet 4. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru