Finanses

Eksperts: Labāku rezultātu jaunattīstības valstu akciju tirgos varēs sasniegt nogaidot, nevis ieguldot uzreiz

Žanete Hāka, 18.02.2014

Jaunākais izdevums

Ieguldījumu veikšana jaunattīstības tirgos ir sarežģītāka nekā ieguldījumi attīstītajās valstīs, jo jaunattīstības valstīs ir jāpievērš pastiprināta uzmanība gan politiskajiem, gan arī dažādiem strukturālajiem faktoriem, saka Swedbank Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Jānis Spriņģis.

Viņš norāda - nenoteiktība jaunattīstības valstīs ir lielāka nekā attīstītajās valstīs. Bieži vien investori vispār izvairās no ieguldījumu veikšanas jaunattīstības valstīs, un, piemēram, slavenais investors Vorens Bafets (Warren Buffett) pārsvarā iegulda tikai ASV tirgū. Lai ieguldīšanu jaunattīstības tirgos padarītu drošāku, investors var no sākuma apsvērt ieguldījumu veikšanu, piemēram, plaši diversificētos biržā tirgotajos fondos, jo ieguldījumu veikšana individuālu uzņēmumu akcijās jaunattīstības valstīs ir daudz riskantāka un neparedzamāka nekā līdzīgu ieguldījumu veikšana attīstīto valstu uzņēmumu akcijās, iesaka eksperts.

Kopš 2009. gada 31. decembra Krievijas akciju RTS indekss ir samazinājies no 1444,61 punkta līdz 1351,19 punktiem otrdien. Tajā pašā laika periodā Ķīnas akciju Shanghai Stock Exchange Composite Index ir nokritis no 3277,14 punktiem līdz 2115,85 punktiem. Arī Brazīlijas akciju BOVESPA indekss šajā periodā ir piedzīvojis kritumu. Ņemot vērā šādu indeksu vērtību dinamiku, ieguldītājam var rasties jautājums par to, vai ir vērts ieguldīt līdzekļus šajos vai arī citos jaunattīstības valstu akciju tirgos. Pirms ieguldīšanas jaunattīstības valstu akciju tirgos ieguldītājam ir jāpievērš uzmanība vairākām lietām, min eksperts.

Ieguldot jaunatīstības valstu akcijās, vienmēr ir jāpievērš uzmanība šo uzņēmumu korporatīvās pārvaldības praksei jeb tam, vai uzņēmumu tiek pārvaldīti akcionāru interesēs. Turklāt uzņēmumiem ir jābūt pārvaldītiem ne tikai lielo akcionāru interesēs, bet arī mazo akcionāru interesēm ir jābūt aizstāvētām. Bieži vien jaunattīstības valstīs ir problēmas ar labu korporatīvās pārvaldības praksi – tas nozīmē to, ka jaunattīstības valstu akciju vērtība bieži vien ir zemāka nekā tā varētu būt, ja jaunattīstības valstu biržās kotētie uzņēmumi ievērotu labas korporatīvās pārvaldības prakses principus. Protams, laikam ejot un korporatīvās pārvaldības praksei uzlabojoties, jaunattīstības valstu uzņēmumu akciju cenas var pieaugt – tas gan ir atkarīgs no tā, vai uzlabojumi notiek vai nē, skaidro eksperts.

Vēl būtiski ir ņemt vērā to, kāda ir kopējā situācija noteiktas jaunattīstības valsts ekonomikā, vai valsts ekonomikā ir strukturālas problēmas. Piemēram, viena no problēmām, ar kuru saskaras daudzas jaunattīstības valstis ir korupcija, min J. Spriņģīs. Citās valstīs ekonomika var būt pārāk atkarīga no viena sektora – piemēram, naftas ieguves. Konkurētspēja citos sektoros var būt zema. Savukārt vēl citās valstīs var būt neparedzama politiskā situācija, kas rada neskaidrību par nākotnes attīstības perspektīvām. Ja valstī ir strukturālas problēmas, šīs valsts uzņēmumiem var būt grūti strādāt un veiksmīgi attīstīt savu biznesu. Jo vairāk strukturālu problēmu noteiktā valstī, jo grūtāk šīs valsts uzņēmumiem veiksmīgi strādāt un pelnīt, stāsta Swedbank eksperts.

Ir svarīgi arī saprast, kādā ekonomiskā cikla stadijā atrodas noteiktas jaunattīstības valsts ekonomika. Ja ekonomikā ir sagaidāma laba izaugsme, arī akciju cenām, kuras atspoguļo nākotnes perspektīvas, vajadzētu pieaugt pirms šī izaugsme materializējas realitātē. Piemēram, šobrīd tirgos ir novērojama situācija, kad kapitāls plūst prom no jaunattīstības valstīm un to izaugsme noplok, jo tirgus sagaida monetārās stimulēšanas samazināšanu ASV – kapitāls atgriežas finanšu centrā jeb pasaules lielākajā ekonomikā. Iepriekš jeb kad monetārā stimulēšana ASV pieauga, kapitāls meklēja augstāku ienesīgumu un plūda uz jaunattīstības valstīm – tas veicināja jaunattīstības valstu ekonomisko aktivitāti. Likviditātei jaunattīstības valstu finanšu sistēmās samazinoties, samazinās aktīvu cenas naudas izteiksmē, jo naudas jeb likviditātes jaunattīstības valstu finanšu sistēmās ir mazāk.

Kopumā raugoties uz jaunattīstības valstu akciju tirgiem, ir jāsaka, ka šie tirgi pārstās būt stagnācijas stadijā tad, kad uzlabosies jaunattīstības uzņēmumu korporatīvās pārvaldības prakse, kad tiks risinātas strukturālās problēmas un kad uzlabosies šo ekonomiku izaugsmes potenciāls, uzskata eksperts, piebilstot, ka ir grūti veikt apkopojumu par visiem jaunattīstības tirgiem vienlaicīgi, jo dažās vietas situācija ir labāka nekā citās. Dažās valstīs uzlabojumi notiek ātrāk nekā citur, bet atsevišķās vietās situācija virzās nelabvēlīgā virzienā. Vēl ir jāpiebilst, ka daudzi jaunattīstības valstu līderi vēlas, lai viņu valstis attīstītos – tam gan ir vajadzīgs laiks, jo attīstību īsā laika periodā ir grūti nodrošināt. Ilgtermiņa problēmas nevar atrisināt dažu mēnešu vai pāris gadu laikā. No pozitīvā skatu punkta raugoties, var teikt, ka jaunattīstības valstīs ir potenciāls, bet lai tas materializētos, ir vajadzīgs laiks un mērķtiecīga vadība no šo valstu līderu puses, norāda J. Spriņģis.

«Atskatoties pagātnē jāsecina, ka optimisms, kas valdīja jaunattīstības valstu akciju tirgos, piemēram, 2006. un 2007. gadā bija pārspīlēts – tajā laikā investori no jaunattīstības valstīm sagaidīja ļoti rožainu nākotni,» saka eksperts. «Pēc 2008./2009. gada krīzes dažās valstīs situācija uzlabojās ātrāk nekā citās. Investoriem, kuri vēlas ieguldīt līdzekļus jaunattīstības valstu tirgos, ir jābūt ļoti izvēlīgiem. Uz katru gadījumu ir jāskatās individuāli. Pieņemot lēmumu par ieguldījuma veikšanu noteiktā jaunattīstības valsts akciju tirgū, ir jāsabalansē gan makroekonomiskie cikliskie faktori, gan arī potenciālie uzlabojumi strukturālajos faktoros. Ņemot vērā šī brīža monetārās stimulēšanas samazināšanu ASV, ir liela varbūtība, ka investors labāku rezultātu jaunattīstības valstu akciju tirgos varēs sasniegt nogaidot un veicot investīcijas nevis tagad un uzreiz, bet gan vēlāk,» uzskata J. Spriņģis.

Db.lv jau rakstīja, ka mazāk nekā divu mēnešu laikā pasaules valstu investori no jaunattīstības tirgus akcijām un obligācijām ir izņēmuši vairāk naudas nekā pērn visā gadā kopā, raksta Bloomberg.

Pagājušajā nedēļā no fondiem aizplūda 4,5 miljardi dolāru, tādējādi kopējais naudas daudzums, kas šajā gadā izņemts no jaunattīstības valstu fondiem, sasniedzis 29,7 miljardus dolāru, liecina EPFR Global dati. Savukārt no obligāciju fondiem nedēļas laikā aizplūduši 1,4 miljardu dolāri, bet šogad – 8 miljardi dolāru.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Jaunattīstības valstu akciju tirgos atkal ieplūst nauda

Žanete Hāka, 29.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceturtdien jaunattīstības valstu biržās varēja vērot indeksu pieaugumu, jo naftas cenu kritums un spriedzes mazināšanās saistībā ar ASV militāro darbību Sīrijā, atkal rosināja investoru riska apetīti.

Jaunattīstības valstu akciju tirgu raksturojošais MSCI Emerging Markets indekss pieauga par 1,2%. Tāpat par 2% palielinājās Turcijas un Indijas akciju tirgus indeksi. Savukārt par 3,6% auga Filipīnu biržas indekss un par 1,7% - Indonēzijas biržas indekss.

«Patlaban aizvien pastāv daudzi ārēji faktori, piemēram, ASV kvantitatīvās mīkstināšanas programmas bremzēšana,» aģentūrai Bloomberg sacījis Midas International Asset Management eksperts Heo Pils Seoks, piebilstot, ka tomēr investoru noskaņojums uzlabojas, un nauda atkal ieplūst jaunattīstības tirgos, jo tie ir salīdzinoši lēti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Noskaņojuma uzlabošanās ASV un pēdējā laika pieaugums jaunattīstības tirgos ir ļāvis pasaules akciju tirgiem dzēst gada sākumā piedzīvotos zaudējumus, raksta Bloomberg.

Tādējādi finanšu tirgi ir atguvuši trīs triljonus dolāru. MSCI All-Country World Index pirmdienu noslēdza ar pieaugumu jau devīto dienu pēc kārtas, tādējādi pasaules akciju vērtība sasniedza 62,1 triljonu dolāru, salīdzinot ar aptuveni 59 triljoniem dolāru februāra sākumā, kad vērtība bija sasniegusi šā gada zemāko līmeni.

Akciju tirgos pēc sliktākā gada sākuma kopš 2010.gada atkal ir atgriezies optimisms, reaģējot uz ziņām, ka ASV bezdarba līmenis ir sarucis līdz zemākajam līmenim kopš 2008.gada, Ķīnas tirdzniecības apjomi palielinājušies, savukārt jaunattīstības valstis ir spērušas soļus, lai samazinātu kapitāla aizplūdi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Papildināta - Investori pamet jaunattīstības tirgus; Krievijas biržai straujākais kritums pēdējo piecu gadu laikā

Žanete Hāka, 03.03.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien jaunattīstības valstu akciju tirgi piedzīvoja straujāko kritumu mēneša laikā, ko lielā mērā veicināja lielākais Krievijas biržas indeksa Micex samazinājums kopš 2009.gada, raksta Bloomberg.

Reģionu raksturojošais MSCI Emerging Markets indekss saruka par 1%.

Krievijas biržas pirmdien piedzīvoja lielāko kritumu vairāk nekā piecu gadu laikā.

Maskavas biržas indekss Micex saruka par 11,5%, savukārt RTS indekss – par 12,68%.

Tāpat ievērojami nogāzās vairāku lielu kompāniju akciju cenas. Tā, piemēram, ieguves sektorā strādājošā Mechel akcijas cena saruka par 31%, Gazprom akcijas cena samazinājās par 12%, bet valsts lielākā aizdevēja akcijas cena saruka par 15%.

Kā liecina Bloomberg apkopotie dati, Krievijas akcijām patlaban ir zemākais novērtējums starp 21 jaunattīstības valstu akcijām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kompānijas akcijas cenas burbulis piebriedis kā negaisa mākonis vasaras pēcpusdienā

Turpinoties investoru apmātībai, elektromobiļu ražotāja Tesla akcijas cena pirmdien sasniedza jaunu vēsturisku maksimumu, pakāpjoties līdz 267,26 ASV dolāriem, tādējādi kompānijas vērtībai pārsniedzot 33 miljardus ASV dolāru. Tomēr investoriem fiksējot peļņu pirmdien tirdzniecības beigās, kompānijas akcijas cena bija nokritusies zem 260 dolāru atzīmes, bet vakar tirdzniecības sākumā cena svārstījās ap 255 dolāru līmeni.

Šāds cenas samazinājums šķiet loģisks, ja ņem vērā, ka aptuveni mēneša laikā kompānijas akcijas cena spēja palielināties apmēram par 20%, bet kopš gada sākuma šo vērtspapīru tirgus vērtība ir pakāpusies gandrīz par 70%. Jautājums šobrīd ir par to, vai investoriem vajadzētu gaidīt tikai tehnisku korekciju, kas tradicionāli pavada strauji augošus vērtspapīrus, vai arī runa var būt par daudz iespaidīgāku kritumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Finanšu tirgus uzmanības centrā - centrālās bankas un ar tām saistītie lēmumi

Žanete Hāka, 19.09.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iesākoties jaunajam mācību gadam, arī finanšu tirgu uzmanība atgriežas pie globālās ekonomikas izaugsmes galvenajiem uzdevumiem. Attīstīto valstu situācija salīdzinājumā ar gadu iepriekš nav mainījusies – vāja ekonomikas izaugsme, inflācija tuvu nulles līmenim, jaunākajā DNB bankas apskatā norāda eksperti.

Līdzīgi kā gadu iepriekš, arī šī gada septembrī uzmanības centrā turpina dominēt centrālās bankas un ar tām saistītie lēmumi. Turpretim jaunattīstības valstis nākotnē var raudzīties ar zināmu optimismu - izejvielu cenu stabilizācija un Ķīnas ekonomikas joprojām solīdā izaugsme ir bijusi par pamatu akciju tirgus kāpumam.

Tirgus dalībnieki jau atkal nomoka sevi ar domām par to, vai ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) nākamnedēļ sēdē cels procentu likmes vai varbūt tomēr ne. Divgadīgo parādzīmju likme, kas ir viens no precīzākajiem indikatoriem tirgus gaidām par FRS politiku, turpinājusi krasi svārstīties. Iepriekšējās nedēļas laikā procentu likmes paaugstināja un akciju cenas samazināja divu FRS pārstāvju paustās bažas par ASV ekonomikas pārkaršanas riskiem. Globālā mērogā šo efektu pastiprināja ECB prezidenta Mario Dragi skepticisms par iespējām īstenot papildu izaugsmi veicinošus pasākumus. Tomēr FRS komitejas dalībniece Laela Brenāra runā 12.septembrī uzsvēra nesenā pagātnē bieži lietotos stimulējošās politikas aizstāvju argumentus, pirmkārt, ka vēl nav izsmelts cilvēku loks, kuri atgriežas darba tirgū, pieaugot darba atrašanas iespējām, tādējādi līdz šim novēršot inflācijas kāpumu. Gaidas par monetāro politiku tuvākajā nākotnē ir ilgstoši svārstījušās bez noteikta vispārējā virziena, taču cita tendence bijusi noturīga – FRS sagaida arvien zemākas bāzes likmes nākotnē. To prognoze kopš 2012.gada ir samazinājusies no 4.25% līdz 3.00%, un trešdaļa šī krituma notikusi pēdējā pusgada laikā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Jaunattīstības valstu akcijām un valūtām straujš lēciens

Žanete Hāka, 19.09.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceturtdien pēc ASV Federālo Rezervju sistēmas lēmuma nemainīt monetārās stimulēšanas programmas apjomu vērojams straujš pieaugums jaunattīstības tirgu akciju indeksiem un valūtām.

Malaizijas ringits, Taizemes bahts un Indijas rūpijas vērtība pret dolāru pieauga par vairāk nekā 2%, savukārt Krievijas rubļa kurss sasniedza trīs mēnešu augstāko līmeni.

Jaunattīstības tirgu raksturojošais MSCI Emerging Markets indekss pieauga par 2,3% līdz augstākajam līmenim kopš 28. maija.

Jaunattīstības tirgi ir ievērojami cietuši kopš maija, kad FRS vadītājs Bens Bernanke pirmo reizi deva mājienus par kvantitatīvās mīkstināšanas programmas samazināšanu. MSCI indekss, kurš aptver vairāk nekā 800 uzņēmumu akcijas, laika periodā no maija līdz augusta beigām ir sarucis par 11%, raksta Businessweek.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Arī globāla mēroga biznesa paturēšana ģimenes pārvaldībā aizvien ir dzīvotspējīgs modelis, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Par spīti kādreizējiem argumentiem, ka ģimenes uzņēmumiem globalizācijas apstākļos nāksies piekāpties, sekmīgāka biznesa vārdā ģimenēm pārdodot savas daļas un pārvaldību ar laiku nododot profesionāļiem no malas, ir vērojama gluži pretēja tendence.

Ģimene tirgo labāk

Žurnāla Fortune lielāko 500 globālo kompāniju listē pēc pārdošanas apjomiem 19% ir ģimenes uzņēmumi. Tas ir pieaugums no 15% 2005. gadā, atsaucoties uz biznesa pārvaldības konsultāciju kompāniju McKinsey apkopojošā publikācijā raksta The Economist. Kopš 2008. gada globālajos ģimenes uzņēmumos pārdošanas apjomi ir auguši vidēji par 7% gadā – straujāk nekā salīdzināmos biznesos vidēji, kas gadā uzrādījuši 6,2% izaugsmi. McKinsey prognozē, ka šī tendence saglabāsies. Starp lielākajām globālajām ģimenes kompānijām ir arī jaunākais pienācējs – Krievijas Lukoil, Vagita Aļekperova dibinātais naftas un enerģētikas uzņēmums. Žurnāls Forbes raksta, ka 2013. gadā V. Aļekperovs sastādījis testamentu, novēlot visas viņam piederošās Lukoil akcijas (apmēram 21%) savam dēlam Jusufam, bet ar noteikumu, ka dēls tās nedrīkst pārdot.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Papildināta - Pasaules akciju tirgi aizvada šā gada sliktāko nedēļu

Žanete Hāka, 21.08.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā no akciju tirgus aizplūduši 8,3 miljardi ASV dolāru, kas ir augstākais apjoms pēdējo 15 nedēļu laikā, raksta Business Insider.

Investori pārdod savas akcijas, pievēršoties drošākiem ieguldījumu produktiem, ņemot vērā bažas par Ķīnas ekonomikas attīstību, kas var ietekmēt arī globālo tautsasmniecību.

Līdzekļi arvien straujāk aizplūst arī no jaunattīstības valstu tirgiem – investori no tiem aizpludinājuši sešus miljardus ASV dolāru, kas ir septitā nedēļa pēc kārtas, kad šie fondi piedzīvo kritumu un ir lielākais nedēļas apjoms piecu nedēļu laikā.

Jaunattīstības obligāciju fondi zaudējuši 2,5 miljardus dolāru, kas ir lielākais nedēļas kritums kopš 2014.gada janvāra.

Naudas tirgus fondos tika investēti 8,2 miljardi ASV dolāru, bet dārgmetālos investēti 18 miljoni dolāru.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Samazinājusies Apple akciju vērtība, tādējādi ilustrējot investoru bažas par jaunāko iPhone viedtālruņu modeļu nespēju kompānijai nodrošināt lielāku tirgus daļu jaunattīstības valstīs.

Kompānija trešdien nāca klajā ar diviem papildinājumiem savā viedtālruņu klāstā – iPhone 5S un iPhone 5C. Lai gan tika uzskatīts, ka iPhone 5C būs lēts viedtālrunis, tā cena bez piesaistes operatoriem, vienalga sasniedz vairākus simtus ASV dolāru, kas, kā uzskata analītiķi, ir stipri par daudz jaunattīstības valstu tirgiem, raksta BBC.

Līdz šim Apple šādos tirgos nācies smagi cīnīties ar tādiem konkurentiem kā Samsung un Huawei. «Investori ir nonākuši pie secinājuma, ka šāda cena nav pietiekoši zema, lai nodrošinātu pozīcijas jaunajos tirgos,» sacīja analītiķu kompānijas Janney Montgomery Scott eksperts Marks Lusčini. «[Jaunie produkti] nepiedāvā tādu pašu cenu kategoriju kā Apple konkurenti,» uzsvēra eksperts. Db.lv jau vēstīja, ka Apple akcijas cena trešdien noslīdējusi līdz 467,7 ASV dolāriem, zaudējot 5,4% no savas vērtības.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nākotnes ilūzijas apmēri liek bažīties par kļūdu atkārtošanos .

Lai arī pagājusī nedēļa pasaules akciju tirgos daudziem beidzot lika saprast, ka ASV naudas drukāšanas kampaņas apmēri ies mazumā un attiecībā uz pirkumu izdarīšanu akciju tirgū ir jākļūst uzmanīgākiem, piesardzīgums netiek ievērots attiecībā uz interneta industrijas vērtspapīru pirkšanu. Šobrīd pieņemas spēkā sajūta, ka, neraugoties ne uz ko, Volstrītas darboņi vēlreiz mēģina izdarīt to pašu eksperimentu, kas gadsimta mijā noveda pie vispārēja tirgus kraha. Neraugoties uz to, ka interneta industrijas uzņēmumu klientu bāze nemitīgi palielinās, augot arī ieņēmumiem, kompāniju peļņas sniegums uzrāda aizvien izteiktāku nespēju tikt līdzi akciju cenām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krievijas rubļa vērtība trešdien turpināja palielināties jau ceturto dienu pēc kārtas, raksta Businessweek.

Rubļa kurss pret centrālās bankas noteikto dolāru/eiro grozu pieauga par 0,4% līdz 41,4941 rublim, kas ir spēcīgākais līmenis kopš 24. februāra.

Tāpat šonedēļ aug Krievijas akciju tirgus indeksi, un Micex indekss trešdien palielinājās par 0,4%.

Krievijas finanšu tirgi atgūstas pēc šomēnes piedzīvotā pārdošanas viļņa, reaģējot uz Krievijas un Ukrainas konfliktu. Akciju novērtējumi patlaban ir zemākie starp 21 jaunattīstības valstu tirgu, par kuru datus apkopo Bloomberg.

«Investoru bailes par Ukrainas krīzes saasināšanos pamazām izzūd,» norāda OAO Promsvyazbank akciju eksperts Oļegs Šagovs, piebilstot, ka mazinās arī stingrāku sankciju risks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien jaunattīstības akciju tirgi piedzīvoja kritumu, reģiona indeksam samazinoties līdz trīs nedēļu zemākajai atzīmei.

Lielākoties kritumu veicināja pret valdību vērstie protesti Taizemē, kā arī Dienvidkorejas lielākās finanšu kompānijas dati, kas uzrādīja, ka uzkrājumi kredītu zaudējumiem gada laikā dubultojušies.

Rezultātā MSCI Emerging Markets Index saruka par 0,3% līdz 1025,01 punktam.

Starp jaunattīstības akciju tirgiem straujāko kritumu piedzīvoja Taizemes akciju tirgus, indeksam sarūkot par 3%. Bangkokā pirmdien vairāk nekā 10 tūkstoši dalībnieku iesaistījās protestā pret valdības plāniem pieņemt amnestijas likumu.

«Liela daļa investoru ir apturējuši jaunas investīcijas Taizemes akcijās, lai novērtētu situāciju un demonstrāciju turpmāko gaitu,» aģentūrai Bloomberg sacījuši Finansia Syrus Securities eksperti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ienesīgāko vidū zelts, obligācijas un atsevišķi akciju tirgi

Laikā, kad Volstrīta turpina atrasties gan savu vēsturisko rekordu tuvumā, taču vienlaikus uzrāda arī zināmu pagurumu, aizvien aktuālāks ir jautājums, vai peļņas gūšanai nav jāmeklē citi finanšu aktīvi. ASV plašā tirgus indekss Standard & Poor’s 500 no gada sākuma līdz 18. augusta biržas tirdzniecības sesijas slēgšanas brīdim ir palielinājies par 6,7%, savukārt, ierēķinot dividenžu ienesīgumu, tā ienesīgums ir sasniedzis apmēram 8%. Taču vienlaikus ir virkne finanšu aktīvu, kuri līdz šim dinamisko ASV akciju apsteidz un, iespējams, nākotnē to varētu izdarīt vēl vairāk.

Augošās akcijas

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Ūdens industrijas uzņēmumu akcijas investoriem nesušas labu peļņu

Jānis Šķupelis, 15.10.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaules iedzīvotāju skaitam nemitīgi augot, pieeja dažiem resursiem vēlamajā apjomā var kļūt arvien ierobežotāka. Kādu laiku tādējādi tiek apspriests nākotnes ūdens pieejamības jautājums.

Skaidrs ir tas - ja cilvēki gribēs dzīvot, būs jāturpina dzert. Ūdens ir būtiska ikdienas sastāvdaļa, un tas tiek izmantots bezgala daudzos dažādos citos procesos, piemēram, elektrības ražošanā, visu veidu lauksaimniecībā utt. Daži norādījuši, ka nākotnē ūdens būs gluži vai zilais zelts, kam nav aizvietotāja. Tādējādi zināmas perspektīvas tiek sastatītas ar šīs industrijas uzņēmumu veikumu. Pieprasījumu pēc ūdens mazākā mērā ietekmē arī procentlikmju līmenis vai patērētāju gaumes maiņa. Turklāt ūdens patēriņš mēdz augt, ja palielinās iedzīvotāju labklājības līmenis.

Ātri uzmetot aci pasaules kartei, nevarētu teikt, ka ūdens pieejamība būtu problēma – tas klāj aptuveni 70% zemeslodes. Tomēr tiek rēķināts, ka sāls­ūdens, kuru nevar ne dzer, ne lietot lauksaimniecībā, veido 97% no šiem krājumiem. Dažkārt tiek izcelts, ka cilvēka patēriņam pieejams vien procents no pasaules ūdens krājumiem. Turklāt ar tīru ūdeni sevišķi lielas problēmas ir attīstības un jaunattīstības valstīs. Piemēram, Ķīna ūdens pieejamību un tā kvalitātes uzlabošanu nosaukusi par vienu no savas piecgades mērķiem. Būtībā ūdeni, gluži kā tas ir ar zeltu vai naftu, var uzskatīt par izejvielu. Pēc tā ir milzīgs pieprasījums, bet ne visur tas ir nepieciešamajā apmērā. Tādējādi, lai nodrošinātu ūdeni augošajai cilvēku masai, šīs nozares virzienā, visticamāk, turpinās plūst investīcijas. Apvienotās Nācijas lēš, ka cilvēku skaits 2050. gadā var tuvoties 10 miljardiem. Šajā pašā laikā saldūdens rezerves, visticamāk, paliks statiskas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Labākās un sliktākās šā gada investīcijas

Žanete Hāka, 26.12.2013

Labākā ASV lielas kapitalizācijas kompānijas akcija: Fannie Mae

Kāpums gada laikā: +1010%
Šajā gadā uzņēmuma akcijas cena ir augusi desmit reizes. 2008. gadā hipotekāro kredītu aizdevējs, kuram kopā ar Freddie Mac piederēja divas trešdaļas no jaunā mājokļu kredītu tirgus, zaudēja 98% no tā akciju vērtības un ASV valdībai nācās sniegt finansiālu atbalstu kompānijai. ASV valdībai aizvien pieder gandrīz 80% no kompānijas, un gan valdībai, gan investoriem – aktīvistiem, piemēram, Bilam Ekmenam, ir idejas uzņēmuma attīstībai nākotnē. Tādēļ uzņēmums atrodas dinamiskā situācijā, un, tajā ieguldot, nākotnē iespējams ieguldījumu palielināt vairākas reizes.

Foto: AFP/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šajā gadā gūt peļņu akciju tirgos nebija īpaši sarežģīti, īpaši, ja naudu investors ieguldīja ASV akcijās, raksta Bloomberg. Tā, piemēram, deviņas no desmit akciju indeksā Standard&Poor’s 500 iekļautajām akcijām šo gadu noslēgs ar plusiem.

Taču ir aktīvu klases, kurās šogad redzami mīnusi, un, piemēram, divi no pieciem ASV obligāciju fondiem investoriem nenesa ne peļņu, ne zaudējumus. Tāpat kopš smagās vasaras nespēja atgūties jaunattīstības tirgus akcijas, un gandrīz visi produkti, kas saistīti ar ieguldījumiem zeltā, radīja zaudējumus.

Ņemot vērā, ka tuvojas jaunais gads, Bloomberg apkopojis šā gada lielākos vinnētājus un zaudētājus dažādos ieguldījumu segmentos – sākot no akcijām un fondiem līdz pat IPO.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sociālo mediju gigants Facebook pārsteidzis tirgus dalībniekus, sākot no Volstrītas līdz pat Silīcija ielejai, paziņojot, ka par 19 miljardiem ASV dolāru iegādāsies mobilo ziņojumu programmu Whatsapp.

No tiem četri miljardi dolāru tiks maksāti naudā, bet 12 miljardi dolāru – akcijās. Darījums iekļauj arī akcijas kompānijas darbiniekiem papildus 3 miljardu ASV dolāru vērtībā.

Tādējādi šis ir lielākais interneta kompāniju darījums kopš 2001.gada, kad Time Warner apvienojās ar AOL, noslēdzot 124 miljardu dolāru vērtu darījumu. Patlaban WhatsApp lieto aptuveni 320 miljoni aktīvu lietotāju dienā, savukārt mēnesī aktīvo lietotāju skaits pārsniedz 450 miljonus. Tādējādi Facebook par katru WhatsApp lietotāju maksās nepilnus 50 dolārus.

Līdz ar šo darījumu šobrīd Whatsapp, kas ir uzņēmums, kuru, iespējams, daudzi nemaz nezina, ir vērtīgāks par tādām kompānijām kā Coca-Cola Enterprises, Southwest Airlines un Motorola Solutions.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Gada ienesīgums visiem pensiju 2. līmeņa plāniem pērn bijis negatīvs

Finanšu nozares asociācijas Finanšu instrumentu tirgus un ieguldījumu pakalpojumu komitejas līdzpriekšsēdētāja, SEB Dzīvības apdrošināšana valdes priekšsēdētāja Kristīne Lomanovska, 04.01.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopumā 2018. gads, vērtējot pēc pasaules finanšu indeksiem (tai skaitā, SP 500, Eurostoxx 50 un Shanghai Composite), bijis viens no neveiksmīgākajiem pēdējo 10 gadu laikā.

Tas atstāja iespaidu uz visiem pensiju plāniem Latvijā, proti, viena gada ienesīgums visiem pensiju 2. līmeņa plāniem bija negatīvs.

Galvenie iemesli tik lielām svārstībām bija, pirmkārt, ASV prezidenta Donalda Trampa ārpolitika, t.sk. ASV un Ķīnas tirdzniecības ierobežojumu konflikts, kas ietekmē visas pasaules ekonomisko izaugsmi, otrkārt, politiski nestabilā Eiropa.

2018. gads bijis negatīvs teju visām aktīvu grupām (akcijas, obligācijas) un visos reģionos – mazliet negatīvs ASV, bet ļoti negatīvs Eiropā un Jaunattīstības valstīs. Jāuzsver, ka būtisku kritumu piedzīvoja arī naftas cena.

Vērtējot racionāli un saglabājot ilgtermiņa perspektīvu, nav pamata uztraukumam, jo:

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krievijas akciju tirgus indeksi piektdien saruka, turpinoties Rietumvalstu mēģinājumiem atrunāt Krieviju no Krimas reģiona aneksijas.

Rezultātā Micex indekss saruka par 4,5%, un izskatās, ka šonedēļ piedzīvos lielāko nedēļas kritumu kopš 2011. gada septembra. Kopš 2013.gada janvārī sasniegtā augstākā līmeņa indekss sarucis jau par 24%, raksta Bloomberg. Patlaban Krievijas akcijām ir viszemākie novērtējumi starp 21 jaunattīstības valsts akcijām.

Krievijas valdības obligāciju ar dzešanas termiņu 2027. gada februārī cenas piektdien saruka, ienesīgumam palielinoties par 32 bāzes punktiem līdz rekordaugstam līmenim – 9,73%.

Savukārt rubļa vērtība samazinājās par 0,1% līdz 43,0419 rubļiem pret Krievijas bankas noteikto dolāru un eiro grozu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Investori pievēršas jaunattīstības valstu akcijām

Žanete Hāka, 09.04.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trešdien investoru vidū atgriezās vēlme iegādāties jaunattīstības valstu akcijas, kas veicināja pieaugumu Āzijas biržās, liecina Reuters dati.

Otrdien Starptautiskais Valūtas fonds prognozēja, ka pasaules ekonomikas atveseļošanās šajā gadā un nākamgad kļūs spēcīgāka, jo palielinās bagātāko valstu ražošanas apjomi. Tāpat tirgus dalībnieku noskaņojumu uzlaboja runas, ka Ķīna varētu gatavot jaunus ekonomikas atbalsta pasākumus.

Rezultātā Āzijas akciju tirgu raksturojošais indekss sasniedza augstāko līmeni piecu mēnešu laikā. Savukārt Japānas akciju cenas saruka, jo jenas vērtība otrdien piedzīvoja straujāko kāpumu kopš pērnā gada augusta, tādējādi pasliktinot eksportētāju stāvokli.

MSCI Asia Pacific indekss pieauga par 1%, sasniedzot augstāko līmeni kopš oktobra. Hongkongas Hang Seng Index palielinājās par 1,1%, Taivanas Taex – par 0,5%, Dienvidkorejas Kospi – par 0,3%, bet Jaunzēlandes biržas indekss – par 0,7%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Šodien laikrakstā

Rīgas vagonbūves rūpnīcā izstrādās jaunu vilcienu un zemās grīdas tramvaju

Māris Ķirsons, 03.06.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

A/s Rīgas vagonbūves rūpnīca (RVR) sāksies jauna ēra – tuvāko gadu laikā tiks izstrādāts un tirgū piedāvāts piepilsētas pasažieru vilciens, kā arī zemās grīdas tramvajs.

To intervijā Dienas Biznesam atklāj RVR 100% akciju īpašnieka SIA East-West Industrial Group valdes loceklis Eduards Boze. Viņa vadītais uzņēmums izsolē no likvidējamās a/s Latvijas krājbanka par 4,5 milj. eiro iegādājās ne tikai šajā bankā ieķīlātās a/s RVR 100% akcijas, bet arī prasījuma tiesības vairāk nekā 13,7 milj. eiro apmērā. Jaunais īpašnieks iecerējis RVR izveidot mašīnbūves un metālapstrādes klasteri, cenšoties reanimēt ne tikai pasažieru vilcienu ražošanu, bet arī to projektēšanu. Pašlaik svarīgākais būs ar metālapstrādes pasūtījumiem nodrošināt darbu vairākiem RVR iecirkņiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Jaunattīstības tirgos straujākais kāpums kopš marta

Žanete Hāka, 12.08.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunattīstības akciju tirgos šonedēļ vērojams lielākais divu dienu pieaugums kopš marta, ko veicināja tehnoloģiju uzņēmumu akciju cenu pieaugums un Tata Motors ieņēmumu dati, raksta Bloomberg.

Tata Motors ieņēmumi auguši trīskārši, paziņoja uzņēmums, kā rezultātā tā akcijas cena piedzīvoja straujāko kāpumu kopš pērnā gada septembra.

Krievijas akciju tirgi gan svārstījās starp pieaugumu un kritumu.

MSCI Emerging Markets indekss pakāpās par 0,3%. Pirmdien tas noslēdza četras dienu ilgušo kritumu, mazinoties spriedzei Ukrainā. Otrdien pieauga visas 10 sektoru grupas indeksā.

Tāpat iepriekšējo dienu pārdošanas vilnis veicināja Krievijas akciju tirgus indeksa Micex vērtējumu samazināšanos līdz trīs mēnešu zemākajam līmenim. Tomēr runas tirgū, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins meklē veidus, kā mazināt konfliktu ar Ukrainu, ir palīdzējušas veicināt pirkšanu tirgos.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eksperts: Burbulis finanšu sektorā ir visur un Jellenas ievēlēšana to tikai palielinās

Žanete Hāka, 20.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Es patlaban redzu burbuli visā finanšu sektorā, CNBC sacījis Šveices investors, Gloom Boom & Doom Report izdevējs un vairākās finanšu institūcijās darbojošais Marks Fabers.

Viņš saraksta augšpusē ierindo akcijas, parādzīmes un zemas kvalitātes parādzīmes. «Ja jūs skatāties uz finanšu sektoru kā uz globālās ekonomikas sastāvdaļu, tā īpatsvars ir ļoti liels. Turklāt patlaban ir liels parāda burbulis, un tas kļūst aizvien lielāks,» viņš sacījis.

M. Fabers uzsver, ka burbuli palīdz audzēt centrālās bankas, turklāt situāciju vēl vairāk pasliktinās Dženetas Jellenas ievēlēšana ASV Federālo Rezervju sistēmas (FRS) vadītāja amatā. Viņa piepulcējas tiem FRS profesoriem, kuri labāk iepērk vēl vairāk parādzīmes, nekā sāk programmas bremzēšanu.

M. Fabers saskata burbuli arī luksusa investīciju segmentā, piemēram, dimantiem, mākslai un citām luksusa precēm, kur cenas un konkurence ir augusi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien Krievijas rubļa vērtība palielinājās, reaģējot uz naftas cenas pieaugumu, raksta Bloomberg.

Rubļa kurss pret dolāru piedzīvoja straujāko kāpumu starp jaunattīstības valstu valūtām. Vērtība pieauga pat pēc tam, kad Eiropas Savienība paplašināja sankcijas Krievijai. Rubļa kurss pret dolāru pakāpās par 2,1% līdz 62,185 rubļiem par dolāru, kas ir spēcīgākais līmenis kopš 12. janvāra.

Db.lv jau rakstīja, ka pamiers liek augt Krievijas akciju cenām,

Lai gan nav zināms, kā tas izpaudīsies realitātē, Rietumvalstu un Krievijas politiskajiem līderiem, šķiet, izdevies vienoties par pamieru asiņainajā Ukrainas konfliktā. Šādas ziņas izmantojuši arī finanšu tirgus dalībnieki, kas steiguši iepirkt Krievijas akcijas; tāpat nav izslēgts, ka tuvāko dienu laikā var pieaugt šīs valsts valūtas – rubļa – vērtība. Vienošanās par pamieru raisījusi spekulācijas, ka situācija Ukrainā varētu normalizēties, lai gan lielas cerības lolot, protams, nevajadzētu (ņemot vērā iepriekšējos «pamierus», skepse ir ļoti liela), pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Janvāri obligāciju tirgi noslēguši ar labākiem rezultātiem nekā akciju tirgi, raksta Bloomberg.

Tādējādi šis ir pirmais mēnesis kopš pērnā gada augusta, kad obligācijas pārspēj akcijas, un labākais gada sākums kopš 2008. gada.

Gada sākums finanšu tirgos aizvadīts negaidīti, jo fiksētā ienākuma aktīvi visā pasaulē uzrādīja labāko janvāra atdevi kopš 2008.gada, savukārt akciju cenas piedzīvoja straujāko kritumu kopš 2010. gada.

Ņemot vērā, ka ASV Federālo Rezervju sistēma mazina savu aktīvu iepirkšanas programmu un pasaules ekonomika uzņem izaugsmes tempu, gada sākumā drošs apgalvojums bija, ka jāizvairās no parādzīmju tirgus par labu akcijām. Tikai daži prognozēja jaunattīstības tirgus satricinājumus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

FOTO: TOP 10 pēc apjoma lielākie automobiļu ražošanas nozares uzņēmumi Latvijā

Db.lv, 11.10.2018

SIA Bucher Municipal

Neto apgrozījums, milj.eiro (2017): 47.9

Neto apgrozījuma pārmaiņas, milj.eiro (2017/2013): 30.4

Neto apgrozījuma pārmaiņas, % (2017/2013): 174

Produkcijas apraksts: Komunālo mašīnu ražošana.

Citas piezīmes: 2015.-2016.g. atklāja trīs jaunas montāžas līnijas, kuras tika pārceltas no Lielbritānijas un Šveices rūpnīcām.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apstrādes rūpniecība pēdējos gados demonstrējusi labu izaugsmi, un viena no nozarēm, kas to sekmējusi, ir automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošana. Vēl vairāk - autobūves nozare šogad augusi visstraujāk, un līdzšinējie investīciju plāni liek cerēt uz strauju izaugsmi arī nākotnē, prognozē Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska.

Šī ziņa daudzos skeptiķos izraisa vismaz smīnu, ja ne skaļus smieklus, – kopš kura laika Latvija ražo automobiļus? Šķiet, vidējam latvietim pašmāju automobiļu ražošana asociējas tikai ar padomju laikā ražotajiem mikroautobusiem «Latvija» un pastāv uzskats, ka nedz pirms tam, nedz pēc nozare nav eksistējusi un vairs neeksistē. Tomēr tā nebūt nav, viņa uzsver.

Latvijai un latviešiem (dažu interesantu faktu dēļ paplašināšu stāstu arī izcelsmes virzienā) ir saistība ar automobiļu ražošanu teju kopš autobūves pirmsākumiem, tādēļ, pirms aplūkojam nozares sniegumu pēdējās desmitgadēs, nedaudz ielūkosimies vēsturē. To palīdzēs atklāt Rīgas Motormuzeja informācija, Edvīna Liepiņa un Andra Biedriņa grāmata «Rīgas auto» un citi avoti, saka eksperte.

Komentāri

Pievienot komentāru