Enerģētika

Elektrības cenas paralizējot ražošanu

Līva Melbārzde, Māris Ķirsons, 06.03.2013

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Elektroenerģijas cenas Latvijā jau šobrīd ir augstākas nekā Skandināvijas valstīs, to pieaugums apdraud ražošanu, rūpnieki pieprasa valdības rīcību.

Sakarā ar satraucošo situāciju elektroenerģijas cenu jomā Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš nosūtījis vēstuli ar aicinājumu nekavējoties rīkoties Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim un ekonomikas ministram Danielam Pavļutam.

«Jau 2012.gadā Latvijā elektroenerģijas cenas mūsu uzņēmējiem bija krietni lielākas nekā vairumā ES valstu, tostarp Skandināvijas valstīs, kas ir mūsu nozīmīgākais eksporta tirgus, jo pēc Eurostat datiem 2012.g. pirmajā pusgadā Zviedrijā vidējie uzņēmēji par MWh maksāja 63 eiro, bet Latvijā – 95 eiro,» vēstulē šokējošu situāciju rāda V. Rantiņš. Viņš skaidro, ka saskaņā ar SPRK pieņemto lēmumu no šā gada 1. aprīļa obligātā iepirkuma komponente (OIK) pieaugs par 54%, t.i., no 1,23 līdz 1,89 sant./kWh. Tas nozīmē, ka elektroenerģijas cena šogad vēl pieaugs. Konkurence pēckrīzes periodā ir kļuvusi daudz asāka, un energoresursu straujais cenu kāpums rada un radīs nozares uzņēmumiem konkurētspējas problēmas, skaidro V. Rantiņš.

Cenu atšķirību starp Zviedriju un Latviju nosaka vidējās elektroenerģijas biržas vairumtirdzniecības cenas Nord Pool Spot apgabalos Zviedrijā, kas ir zemākas nekā Latvijas apgabalā – vidēji par 27%, DB skaidroja a/s Latvenergo preses sekretāre Ivita Bidere.

Komentāri

Pievienot komentāru