Enerģētika

Elektrības tirgus saka – neinvestējiet

Līva Melbārzde, 19.03.2013

Sandors Līve, Eesti Energia valdes priekšsēdētājs

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Pie tik zemas elektrības tirgus cenas, nav iespējams rentabli uzbūvēt jaunas ražošanas jaudas». To intervijā DB atzīst Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Sandors Līve, sakot, ka elektrības cenai būtu jābūt vismaz par 50% augstākai, lai atmaksātos jaunu staciju būvniecība.

Kādi pašlaik ir Eesti Energia investīciju projekti?

Aulepa spēkstacijai pašlaik ir pieņemts lēmums par pirmā 300 megavatu (MW) bloka būvniecību 640 milj. eiro vērtībā. Iespējams, tiks būvēts arī vēl otrs bloks, taču par to lēmums vēl nav pieņemts. Esam investējuši vairāk nekā 100 MW vēja parkos, izvērtējam vēl dažas vēja enerģijas ražošanas iespējas, tomēr jāatzīst, ka no atjaunojamo enerģiju subsīdiju viedokļa vēja parkiem limits pašlaik Igaunijā ir izsmelts. Līdz ar to tuvākajā nākotnē, visticamāk, jaunu investīciju šajā jomā nebūs. 222 milj. eiro esam investējuši Enefit 280 jaunajā eļļas ražotnē no degslānekļa. Ļoti nozīmīgas ir arī 108 milj. eiro veiktās investīcijas mūsu degslānekļa spēkstaciju atsērošanas iekārtās, kas ļaus mums veiksmīgi turpināt darbu atbilstoši ES vides normām. Līdz ar to visas runas par to, ka mums savas ražotnes vides apsvērumu dēļ tuvāko gadu laikā būtu jāslēdz, neiztur kritiku.

Eesti Energia Igaunijā reizēm tiek kritizēta, jo uzņēmums salīdzinoši daudz investē ārzemēs, tādējādi apdalot savu mājas tirgu. Kā tad īsti ir?

Jārunā par faktiem. Pēdējos piecos gados mūsu kopējās investīcijas pārsniedza 1,6 miljardus eiro, taču investīcijas ārzemēs ir tikai ap 50 milj. eiro. Līdz ar to piecu gadu laikā tas ir mazāk nekā 2% no kopējā investīciju apjoma. Absolūti lielākā daļa ir investēta Igaunijā, un pērn ekspluatācijā tika nodots arī mūsu investīciju projekts Latvijā – Valkas biomasas koģenerācijas stacija. Jā, mums ir investīcijas Jūtas štatā ASV un Centrālāzijā – Jordānijā, taču mums ir tik apjomīga pieredze degslānekļa izmantošanā, ka būtu muļķīgi šo pieredzi arī globālā mērogā neizmantot. Degslāneklim ir ļoti liels potenciāls, jo tajā esošās eļļas apjomi pasaulē aptuveni četras reizes pārsniedz naftas apjomus.

Igaunijā nav vienota viedokļa par to, vai Eesti Energia ir nepieciešams veikt tik lielas investīcijas jaunās enerģijas ražotnēs.

Jā, par to ir atšķirīgi viedokļi ļoti vienkāršu iemeslu dēļ. Pašlaik investīcijas jaunās elektrības ražotnēs nav īpaši konkurētspējīgas pret elektrības tirgus cenu. Lai tās atmaksātos, elektrības tirgus cenai vajadzētu būt ievērojami augstākai, turklāt tas tā ir visā Eiropā.

Komentāri

Pievienot komentāru