Enerģētika

ES būs ekskluzīvas tiesības vienoties par cauruļvadu savienojumiem ar trešajām valstīm

Žanete Hāka, 13.02.2019

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Eiropas Parlamenta deputāti un ES dalībvalstu pārstāvji panākuši provizorisku vienošanos par gāzes cauruļvadu darbības regulējumu, informē EP.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES būs ekskluzīvas tiesības vienoties par cauruļvadu savienojumiem ar trešajām valstīm. Valsts, kurā cauruļvads šķērso ES robežu, varēs noteikt atkāpi no ES noteikumiem, taču gala vārds par to piederēs Eiropas Komisijai.

Eiropas Komisija arī varēs ES dalībvalstīm atļaut uzsākt sarunas ar trešajām valstīm, ja vien šādas sarunas nebūts pretrunā ar ES likumiem vai neapdraudēs konkurenci vai piegāžu drošību. Pirms vienošanās parakstīšanas ES dalībvalstij būs jāsaņem Eiropas Komisijas atļauja.

EP deputāti sarunās arī panāca, ka vienošanās ar trešajām valstīm nevar kalpot kā iemesls direktīvas piemērošanas atlikšanai. ES dalībvalstīm būs deviņi mēneši, lai izdarītu attiecīgās izmaiņas savā likumdošanā.

ES dalībvalsts, kurā ES robežu šķērso jau izbūvēts gāzes cauruļvads, varēs piemērot atkāpi no jaunajiem noteikumiem, ja vien tas neapdraudēs konkurenci ES ietvaros.

Atkāpi varēs piemērot gada laikā pēc direktīvas stāšanās spēkā. Ja cauruļvads šķērso vairāku valstu teritoriju, ES dalībvalstij pirms atkāpes piemērošanas jāveic konsultācijas ar pārējām iesaistītajām valstīm.

EP ziņotājs Ježijs Buzeks (ETP, Polija) komentēja: «Daudzi šīm sarunām vēlēja izgāšanos, jo tad ES noteikumi nebūtu piemērojami cauruļvadiem no trešām valstīm. Līdz ar panākto vienošanos ES noteikumi attieksies uz visiem cauruļvadiem, kas vēl tikai tiks izbūvēti, arī Nord Stream 2. Tāds vienmēr ir bijis Eiropas Parlamenta mērķis, un man prieks, ka tas ir sasniegts sarunās ar ES Padomi.»

Vienošanās jāapstiprina gan Eiropas Parlamenta Rūpniecības komitejā (ITRE) un EP plenārsēdē, gan ES Padomē. Direktīva stāsies spēkā 20 dienas pēc publicēšanas ES Oficiālajā vēstnesī.