Estover: atkārtoti izmantojamā pārtikas produktu transporta iepakojuma standarta risinājums atmaksājas 

Estover, kas nodarbojas ar piena produktu ražošanu un pārdošanu, nolēma uzsākt standartizētas transporta taras izmantošanu, lai ražošanas procesu padarītu ātrāku un efektīvāku. Estover OÜ izpilddirektors Hanness Pritss stāsta, ka investīcijas ir pilnībā atmaksājušās.

, 2017. gada 16. marts plkst. 0:10

Analizējot tirgus piedāvājumu, tika izvēlēts Bepco risinājums, un pēc tuvākas izpētes šķita, ka tieši tas varētu kļūt par Baltijas jauno standartu. “Redzējām, ka šis risinājums ir patiesi piemērots piena produktu transportēšanai, ir ērti izmantojams ikvienā situācijā, un iepakošanas un transportēšanas laikā varētu uzņēmumam nodrošināt laika un līdz ar to arī finansiālu ekonomiju. Bez tā ļoti nozīmīgs faktors bija tas, ka arī tirdzniecības ķēdes bija gatavas pieņemt jauno risinājumu atplestām rokām,” atzina Pritss. “Turklāt tā kā esam nopietni nolēmuši papildus cieto sieru ražošanai attīstīt ne tikai mājas siera, ber arī citu tā dēvēto īsa dzīves cikla piena produktu ražošanu, būtisks aspekts bija arī nākotnē nepieciešamā iepakojuma standartizēšana.”

Estover kļuva par pirmo lielo siera ražotāju, kas pārgāja uz Bepco sistēmu, tomēr ne pilnā apjomā. Jaunās kastes tiek izmantotas lielākajās preču grupās, piemēram, siera produktiem, biezpienam un daļai mājas sieru. Kausētais siers un lielākā daļas mājas sieru pašlaik joprojām tiek pakota un piegādāta kartona kastēs. Uzņēmums vēl nav pieņēmis lēmumu par labu investīcijām jaunās iepakošanas līnijās iepriekš minētajiem produktiem.

“Mēs ceram, ka visu mūsu kaimiņvalstu piegādes ķēdes sāks izmantot vienotu standartizētu transporta iepakojumu, tomēr šobrīd preces, piemēram, Somijas tirgum, joprojām pakojam kartona kastēs. Vienlaicīgi, ņemot vērā mūsu iepriekšējo un pašreizējo valdību nodokļu politiku, jādomā, ka turpinās pieaugt ar iepakojumu saistītās nodevas un līdz ar to arī uzņēmumu, kuri izmanto papīra un kartona iepakojumu, izdevumi,” prognozē Pritss.

Iepakošana kartona iepakojumā ir darbietilpīga un neērta, kā arī nozīmē dubultu darbu – rūpnīcā prece ir jāiepako kastēs un veikalā savukārt jāizpako. Pretēji tam Bepco kastēs preci, nemainot taru, var uzreiz izlikt tirdzniecības zālē. Vienlaicīgi nerodas kartona atkritumi. Estover ir radis iespēju ietaupīt laika resursus uz kartona kastu sagatavošanas izmantošanai rēķina, bet tā vietā darbinieki var veikt darbus ar lielāku pievienoto vērtību. Rēķinoties ar situāciju darbaspēka tirgū, uzņēmumam tas bija viens no noteicošajiem argumentiem par labu Bepco risinājumam.

Papildus laika ietaupījumam iegūst arī loģistika

“Šis ir ļoti gudrs risinājums, jo tukšās kastes ir ērti saliekamas viena otrā un transportējot kravas mašīnās aizņem daudz mazāk vietas nekā pilnas kastes. Protams, kartona iepakojuma izmantotāji šeit ietaupījumu neredz, jo kartona kastes aizņem 5 reizes mazāk vietas nekā Bepco kastes. Tomēr, ja ir stabili pārdošanas apjomi, uzglabāšanas problēmu nav,” saka Pritss. “Plastmasas kastu izturīgums dod iespēju veidot augstākus preču krāvumus, līdz ar to ir samazinājušies preču bojājumi transportēšanas laikā. Mūsu preču krāvumu standarta augstums piegādēs iepriekšējo 120 cm vietā ir tagad ir 150 cm. Kastes varētu izturēt arī lielāku slodzi, taču mums ir jādomā arī par saviem darbiniekiem un ergonomiku.”

Standarta kastu izmantošanas uzsākšanai un uzņēmuma IT risinājumu saskaņošanai ar pārējo loģistikas ķēdi ir nepieciešamas investīcijas, kas maziem ražotajiem šķiet nepieņemami. Taču Estover valdes vērtējumā ilgākā perspektīvā ieguvēji būs visi. “Jā, arī mums bija jāpapildina savas IT sistēmas un jāiegulda noliktavas printeros, taču tās bija saprātīgas investīcijas, aptuveni 10 000 eiro. Ņemot vērā, ka katru mēnesi, pateicoties Bepco risinājumam, ietaupām 1000–1500 eiro, šī ir ilgtspējīga investīcija.“

Inovatīvās plastmasas kastu sistēmas attīstītāju un izveidotāju OÜ Bepco, valdes loceklis Marguss Arms atzīmē, ka saskaņā ar pētījumiem, standartizējot pārtikas produktu transporta kastes visās Baltijas valstīs, transportlīdzekļi gadā ietaupītu līdz 24 miljoniem nobraukto kilometru un atkritumos nododamo kartona iepakojumu apjoms samazinātos par 7000 tonnām. Balstoties uz visu iesaistīto pušu interesēm, Bepco izlēma radīt kastes, ar kurām var efektīvi piegādāt veikaliem 90 % visu pārtikas preču. Šodien jau daudzas Baltijas ražotnes un veikali izmanto viņu radītās īpašās kastes, kas tukšas ir saliekamas viena otrā, nodrošinot lielu ekonomiju, salīdzinot ar līdzšinējo taru. Turklāt jaunais risinājums atrisina veikalu tīrības un higiēnas problēmas, jo kastu nomas pakalpojumā ietilpst arī to regulāra mazgāšana.

""

Šis risinājums būtu varējis iegūt Gada notikuma loģistikā godalgu!

Patiesībā, tā kā arī iepriekš, izmantojot kartona kastes, mūsu loģistika jau bija diezgan efektīva, sākumā Bepco bija diezgan grūti mūs pierunāt kaut ko mainīt, “piebilda Pritss. “Mūsu mērķis bija sasniegt konkrētu un izmērāmu finansiālo ieguvumu, tas ir – plastmasas iepakojumam bija jābūt lētākam nekā kartona. Svarīgs arguments bija arī tas, ka lielākās tirdzniecības ķēdes un loģistikas aprindās pazīstami cilvēki atbalstīja Bepco risinājumu. Mēs arī redzam potenciālu tieši mūs interesējošajā Baltijas un Somijas tirgū,” piebilst Pritss.

Estover uzņēmumam ir trīs ražotnes: Eesti Juustu tootmise OÜ Tori-Seljā, Estover Piimatööstuse Kaarlijärve Meierei un Estover Piimatööstus Tallinas iepakojuma cehs. Tikai no Igaunijas piena izgatavoto produktu gada ražošanas apjoms ir aptuveni 8500 tonnas, ko papildina no importētām izejvielām ražoto produktu pārdošana – aptuveni 1000 tonnas. Galvenie noieta tirgi ir Igaunija, Somija, Latvija, Lietuva un Itālija.

Estover sākotnēji bažījās, ka plastmasas transporta kastes var tikt nozagtas vai pazaudētas. Visi ražotāji un loģistiķi taču zina, kas notiek ar tā dēvētajām “eiropaletēm” un arī ar citu transporta taru. Tomēr piedāvātā taras aprites sistēma ir attaisnojusies. “Bepco biznesa modelis nav tikai kaste, bet visa sistēma: papildus tam, ka kastes ir savietojamas savstarpēji un ar eiro paletes izmēriem, tām ir arī svītru kods, kas ļauj automatizēt kastu apstrādi un sniedz reālā laika aktuālu informāciju par kastu atlikumiem reālā laikā, kustību un starpībām. Tā ir tik ievērojama inovācija, ka Bepco būtu mierīgi varējis uzvarēt Gada loģistikas notikums konkursā,” atzīst Pritss, piebilstot, ka viņiem nav mazsvarīgi arī tas, ka, pateicoties jaunajai sistēmai, preču bojājumu procents praktiski ir nulle.

Estover OÜ ir daļa no United Estover Group (UEG), kurā papildu Estover ietilpst arī OÜ Estover Piimatööstus un Eesti Juustu Tootmise OÜ. Uzņēmumam ir 100 % Igaunijas kapitāls, un tas šobrīd nodrošina darbu aptuveni 240 cilvēkiem. Uzņēmuma pazīstamākie zīmoli ir Traditsiooniline Eesti Juust, Hiirte Juust, Hollandi Leibjuust Originaal, Piimameister Otto, Vene Juust, Royal Blue, Philadelphia, President, Bergader u. c.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Dažreiz vajadzīga cita perspektīva, kā uz lietām paskatīties,» par savu nesen gūto pieredzi...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

No šīs sadaļas
2017. gada 13. aprīlis plkst. 12:04

SIA Ivonna veic galdu klāšanu Rīgas apkārtnē. Piedāvājumā ēdieni visām gaumēm par...

2017. gada 09. marts plkst. 9:22

IT un elektronikas uzņēmums AdvanGrid radījis inovatīvu tehnoloģiju, kas veic elektroenerģijas...

2017. gada 06. marts plkst. 23:34

Latvijā vadošais pasākumu aproču, reklāmas silikona aproču un biznesa kakla lenšu...

2017. gada 01. marts plkst. 23:36

Vai cilvēks pēdējos simts gados ir kļuvis gudrāks? Tas ir jautājums, kam...

2017. gada 27. februāris plkst. 6:49

Par to, kādos veidos Attīstības finanšu institūcija Altum palīdz Latvijas uzņēmējiem...

2017. gada 22. februāris plkst. 0:10

Latvijā sekmīgi darbojas Rīgas vācu skola, un šobrīd, tuvojoties pavasarim, skola gatavojas...

2017. gada 20. februāris plkst. 9:09

Līdz šim esam izmantojuši divus Altum produktus – mezanīna aizdevumu 2015. gada...

2017. gada 16. februāris plkst. 0:05

Lai gan pagājušais gads neiezīmējās ar lielām ekonomiskām krīzēm un gan Latvijā,...

2017. gada 15. februāris plkst. 0:05

Tiek piedāvāts jauns un ērts pakalpojums tiem, kuri meklē kvalitatīvas preces plašajā...

2017. gada 13. februāris plkst. 0:05

Kredīta garantiju izmantojām uzņēmējdarbības paplašināšanai, klīnikas vajadzībām...