Procentu likmju režīma nomaiņu arvien lielākā mērā izjutīs arī aizņēmēji Latvijā. Piemēram, šomēnes no negatīviem likmju ūdeņiem faktiski izšāvusies ārā sešu mēnešu Euribor likme, kura, tuvojoties Līgo, bija iespējusi palielināties jau gandrīz līdz 0,3% atzīmei. Jau gadiem ierasta tāda situācija, ka šo populāro starpbanku likmju vērtība ir zemāka par nulli. Tādējādi dažiem šāda jaunā realitāte varētu būt gandrīz vai brīnumaina parādība.
Mūsu likumi un līgumi ar Latvijā darbojošamies bankām pamatā paredz to, ka negatīvo Euribor likmju vērtības ietekme beidzas pie nulles. Tas jau visai ilgi nozīmējis situāciju, kad, piemēram, vienkāršs hipotekārā kredīta ņēmējs par savu šo aizņēmumu maksā tikai bankas pievienoto likmi, lai kāda tā arī būtu. Savukārt nu, ja līgumā bankas pievienotajai likmei paredzēts rēķināt klāt, piemēram, minēto sešu mēnešu Euribor, šī kopējā likme jau būtu par 0,3 procentpunktiem augstāka.
Pagaidām tas nav nekāds kosmoss, lai gan viss notiekošais liecina, ka procentu likmju kāpums pārskatāmā periodā turpināsies. To ātri vien sajutīs arī maciņi, kuriem jau tā jāsagremo teju visa cenu pieaugums. Straujāk savu ASV dolāru refinansēšanas likmi sākusi palielināt ASV Federālā rezervju sistēma. Pagaidām ar kādiem šādiem soļiem, šķiet, līdz pēdējam gaida Eiropas Centrālā banka (ECB). Tomēr augstā inflācija arī te liek neizbēgami sagaidīt šādus soļus, kas attiecīgi jau tiek iecenoti starpbanku tirgū. Tā pati sešu mēnešu Euribor likme negatīvā teritorijā ieslīdēja tālajā 2015. gada rudenī.
Straujāks šīs likmes kāpums aizsākās tieši šogad (aptuveni martā), kur vēl janvāra sākumā sešu mēnešu Euribor likme dzīvojās pie ļoti zemiem -0,55%. Spēji plusos izlēkusi arī 12 mēnešu Euribor likme. Tā gada sākumā atradās pie -0,51% atzīmes. Savukārt nu tā aizsniegusies jau līdz 1,124%. Savukārt no mīnusu zonas tā izrāpās aprīļa otrajā pusē. Pagaidām viss notiekošais liecina par to, ka plusos, ja nenotiks kādi brīnumi, attapsies arī trīs mēnešu termiņa Euribor likme.Pirms Līgo svētkiem tā atradās pie -0,17% atzīmes. Tomēr vēl ap gadu miju tā dzīvojās ap dziļi sasaluma zonā esošo -0,6% atzīmi.
Atgriešanās pie normālā?
Iespējams, var mēģināt teikt, ka pozitīvas Euribor likmes ir atgriešanās pie normālā. Tiesa gan, šāda ļoti zemo procentlikmju ēra bijusi tik ilga, ka ne velti šajā un arī citās ziņās finanšu pasaulē ticis sludināts jaunā normālā stāvoklis. Piemēram, pirms iepriekšējās finanšu krīzes – 2008. gada rudenī – sešu mēnešu Euribor likme bija pieaugusi virs 5,4% atzīmes. Tā tad bija visai spēji kāpusi aptuveni trīs gadus no 2%. Toreiz, šķiet, teju neviens nevarēja iedomāties tādu situāciju, ka šīs likmes un, piemēram, pat gara termiņa valdību obligāciju ienesīgums varētu dzīvoties pa negatīviem ūdeņiem kā tādiem. Ir pat dzirdēts par atsevišķiem gadījumiem dažās Eiropas valstīs, kur reģiona komercbankas agrāk izsniegušas ļoti lētus, vilinošus hipotekāros kredītus ar ļoti mazu pievienoto likmi plus mainīgo Euribor.
Visu rakstu lasiet 28.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!