Februārī mazākā mēneša inflācija pēdējā vienpadsmitgadē 

Patēriņa cenu samazināšanās februārī pret janvāri par 0,1% nav sensācija, bet šī ziņa noteikti lika pacelties daudzām uzacīm — šajā mēnesī cenas nemēdz samazināties, iepriekšējo reizi tas notika 2002.gadā. Turklāt tas seko no pircēju viedokļa pārsteidzoši labvēlīgai cenu dinamikai janvārī. Tādējādi gada inflācija februārī ir sarukusi līdz 0,3%, strauji pieaugot iespējai, ka šogad īsu brīdi piedzīvosim deflāciju arī gada griezumā, cenu izmaiņas vērtē DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Mārtiņš Apinis, 2013. gada 08. marts plkst. 15:40

Foto: Leta

Viņš atgādina, ka pērn gan martā, gan aprīlī cenas pieauga par 0,6%, kas daļēji bija saistīts ar tobrīd kāpjošajām degvielas cenām. «Šogad martā un aprīlī kopējais cenu līmenis visdrīzāk būs augšupejošs, taču lēnāk nekā pērn. Jau ir puslīdz skaidrs, ka degvielas cenām šoreiz būs inflāciju samazinoša ietekme,» paredz DNB ekonomikas speciālists.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis izsaka pieļāvumu, ka martā inflācija, visticamāk, ieies negatīvajā zonā un Latvijā uz kādu brīdi iestāsies deflācija.

Ekonomikas speciālists skaidro, ka pašreiz vērojamās cenu pārmaiņu tendences diktē globālie faktori, kamēr vietējie joprojām ir visai piezemēti un globālais pieprasījums, eirozonas recesijas ietekmē, saglabājas ļoti vājš, turklāt šādi zemas inflācijas apstākļi turpinās dominēt arī gada otrajā pusē.

«Spiediens no izejvielu cenu puses turpmākajos mēnešos varētu turpināt vājināties, ko noteiks piedāvājuma puses, piemēram, pārtikas izejvielu, uzlabošanās. Arī naftas cenas, iespējams, varētu doties nedaudz zemākos līmeņos, kā dēļ tās ietekme uz inflāciju varētu kļūt negatīva. Tam pamatā būs nīkuļojošais globālais pieprasījums un slānekļa gāzes ieguves buma ASV ietekme,» secina SEB bankas eksperts.

Līdzīgu uzskatu pauž Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Pēc viņas teiktā, naftas cenas pasaulē eiro izteiksmē pēdējā mēneša laikā ir nedaudz kritušās. Līdz ar to arī degvielas cenas, visticamāk, martā būs zemākas kā februārī.

Tāpat eksperte stāsta, ka pārtikas cenas pasaulē, šķiet, ir stabilizējušās. Līdz ar to nav pamata gaidīt pārtikas vai degvielas strauju cenu kāpumu turpmākajos mēnešos. «Arī siltumenerģijas tarifi tuvākajā laikā būs daudzmaz stabili. Sagaidāms, ka turpmākajos pāris mēnešos gada inflācija saglabāsies vien nedaudz virs 0% atzīmes,» vērtē Swedbank ekonomiste.

Pašreizējā Swedbank prognoze ir, ka vidējais patēriņa cenu kāpums šogad sasniegs 1,9% (pērn 2,3%). Tomēr, ņemot vērā gausāku, nekā gaidīts, cenu pieaugumu gada sākumā, vidējā inflācija, visticamāk, būs pat mazāka, uzskata L. Strašuna.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 08. februāris plkst. 16:01

Domāju, ka ziņa par to, ka cenu līmenis janvārī pret decembri ir...

2013. gada 08. februāris plkst. 13:29

Turpinot samazināties cenu izaugsmes tempiem, Latvijas ekonomika aizvien vairāk sāk stūrēt deflācijas...

2013. gada 07. februāris plkst. 13:26

Patēriņa cenas janvārī pieaugušas par 0,2% mēneša griezumā, prognozē bankas Citadele...

2013. gada 09. janvāris plkst. 16:46

Latvijā inflācijas samazināšanās notika daudz straujāk nekā citur Eiropā. Pateicoties...

2013. gada 09. janvāris plkst. 17:28

Globālās inflācijas tendences liecina, ka arī Latvijā šogad varētu saglabāties zemas inflācijas...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....