Investors

Finanšu tirgū jau spriež par atlaidēm

Jānis Šķupelis, 15.10.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Izpārdošana atkal stimulē runas par krītošā naža ķeršanu; tā pēdējo gadu laikā teorētiski atmaksājusies.

Pasaules lielākie akciju tirgi pagājušonedēļ pamatīgi sašūpojās, kas daudziem atkal licis sākt runāt par to, ka šis cenu kritums, iespējams, jāizmanto, lai daudzus vērtspapīrus iegādātos lētāk. Pēdējo gadu laikā jebkuri straujāki ASV akciju izpārdošanas viļņi ir izrādījušies īslaicīgi un galu galā devuši iespēju lētāk papildināt akciju krājumus. Tādējādi arī pašlaik tiek spekulēts, ka oktobra pirmās puses notikumi varētu būt devuši līdzīgu iespēju.

Eksperti skaidro, ka šādas stratēģijas (Buy the Dips) īstenošanas panākumi var būt atkarīgi no konkrētā investora psiholoģiskās sagatavotības. Protams, ļoti daudz ko šajos gadījumos nosaka arī pārējās investoru masas spēks un tas, vai kritumā iepirkties izdomās arī citi. Kopumā gan būtu jāteic, ka šāda spēle nav piemērota visiem. Šādu akciju pirkšana ir riskanta padarīšana, un investīciju pasaulē tam ir arī savs teiciens – nemēģini ķert krītošu nazi (zemākas vērtspapīru cenas nenozīmē, ka tās nevar samazināties vēl vairāk).

Būtībā šādas stratēģijas īstenošana uz papīra izskatās labāka par skaudro realitāti, jo toni bieži nosaka arī emocijas, neadekvātas gaidas un nepareizs aktīvu izvietojums. Akcijas uzpirkt iespējami pašos zemākajos punktos ir ļoti sarežģīti – būtībā tā ir laimes spēle, kurā reti var izdoties tikt pie laimesta. Jau ziņots, ka realitātē bieži ar tirgus pareizo punktu meklēšanu diemžēl tik labi, kā gribētos, lielākajai daļai investoru neiet, un akcijas, pretēji agrākajām iedomām, kā par spīti mīt sanāk tieši pretējos punktos (pārdot lēti, kad valda bezcerība, un pirkt dārgi, kad valda apmātība ar tālāku pieaugumu).

Viss šis process var ietvert arī to, ka konstanti tiek gaidīti kādi akciju kritumi, kas nozīmē, ka portfelī tiek uzturēts paaugstināts skaidras naudas īpatsvars (tas nozīmē, ka šī nauda nestrādā un tiek palaisti garām guvumi no aktuālā pieauguma). Kādā brīdī kritums materializējas, bet atgūšanās notiek zibenīgi, kas var nozīmēt, ka kāds joprojām paliek, gaidot vēl lielāku izpārdošanu.

Visu rakstu Jau spriež par atlaidēm lasiet pirmdienas, 15.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!