Finansējums

FM rosinās ierobežot nebanku kredītu summas, likmes un pagarināšanas iespējas

LETA, 05.07.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu ministrija ceturtdien plāno iesniegt Saeimas Tautsaimniecības agrārās vides un reģionālās politikas komisijā priekšlikumus nebanku kreditēšanas ierobežošanai, kas paredzētu limitēt maksimālo izsniedzamo summu, likmju apmērus un iespējas pagarināt kredīta atmaksu, intervijā LNT raidījumā «900 sekundes» sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Finanšu ministrija piedāvās noteikt, ka kredīta summa nedrīkst būt lielāka kā puse no vidējās algas valstī. Tāpat tiks iesniegts priekšlikums, ka kredīta atmaksu nedrīkst pagarināt vairāk nekā divas reizes. Ja arī pēc tam klients nespēs atmaksāt aizņēmumu, kredītdevējam būs jāpiedāvā saprātīgs maksājumu grafiks.

Attiecībā uz likmju samazināšanu finanšu ministre atzina, ka pagaidām ministrijai nav konkrēts piedāvājums, taču pašreizējās likmes - 0,2%-0,55% dienā - vajadzētu samazināt vismaz uz pusi. Par likmju apmēriem vēl esot nepieciešama papildu analīze, tostarp, iesaistot Latvijas Bankas speciālistus.

Ministrija arī piedāvās likumā noteikt, ka kredīta aizdevējam pēc būtības jāizvērtē iespējas atdot naudu.

Reizniece-Ozola rēķinoties, ka ātro kredītu nozare nebūs apmierināta ar šādiem priekšlikumiem, taču cerot, ka uzņēmumu darbība kļūs atbildīgāka. Kā norādīja ministre, nav normāla situācija, ka ik gadu ir 800 000 jaunu nebanku kredītu, 30 miljoni eiro tiek samaksāti tikai procentos par tiem, un daudzi ņem kredītus, lai tikai norēķinātos par iepriekšējiem parādiem.

Vienlaikus esot jāmeklē «zelta vidusceļš», lai neveicinātu nelegālas augļošanas attīstību, sacīja finanšu ministre.

Kā ziņots, Saeima jūnijā konceptuāli atbalstīja izmaiņas vairākos likumos, kas paredz stingrāk vērtēt kredītņēmēju spēju aizdevumu atmaksāt.

Tāpat deputāti konceptuāli atbalstīja priekšlikumu noteikt kredītlikmes ierobežojumu 0,07% apmērā dienā.

Komentāri

Pievienot komentāru