Ražošana

FOTO: Ādažos atklāta 100 miljonus eiro vērtā Orkla Biscuit Production ražotne

Db.lv, 14.09.2023

Jaunākais izdevums

Noslēdzoties piecu gadu izstrādes un būvniecības projektam, Ādažos oficiāli atklāta “Orkla Biscuit Production” – modernākā cepumu ražotne Baltijas valstīs un Ziemeļeiropā.

Jaunā ražotne ir lielākā šāda tipa specializētā cepumu un vafeļu ražotne un lielākā jaunuzceltā “Orkla” ražotne ar mērķi ražot produkciju kā vietējam Latvijas, tā visas Ziemeļeiropas tirgiem. Tās būvniecībā un tehnoloģiskajā aprīkojumā investēti teju 100 miljoni eiro – pēdējos gados lielākās investīcijas Latvijas pārtikas ražošanas nozarē.

“Orkla Biscuit Production” ir “Orkla Confectionery & Snacks” cepumu un vafeļu ražošanas kompetences centrs reģionā, uz kuru tika pārcelta šo produktu ražošana no līdzšinējām vietām Kungālvā Zviedrijā un Rīgā.

Jaunā, vairāk nekā 30 000 m2 plašā ražotne ar 13 ražošanas līnijām, ir lielākā jaunuzceltā “Orkla” ražotne. Ražošanas kapacitātei sasniedzot 30 tūkstošu tonnu produkcijas gadā un potenciālu apjomus palielināt nākotnē, šī rūpnīca būs iesaistīta dažādu spēcīgu, ilggadēju zīmolu produktu ražošanā Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas, Igaunijas, Latvijas un citiem tirgiem.

Atklāšanas pasākumā piedalījās un svinīgās uzrunas teica “Orkla” lielākais akcionārs Šteins Eriks Hāgens (Stein Erik Hagen), “Orkla” prezidents un izpilddirektors Nils Selte (Nils Selte), “Orkla Confectionery & Snacks” izpilddirektore Ingvilla Berga (Ingvill Tarberg Berg), “Orkla Biscuit Production” valdes priekšsēdētājs Johans Udins (Johan Uddin), un Latvijas Republikas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

“Šodien mēs svinam jaunas mājas mūsu iemīļotajiem cepumu zīmoliem un jaunu pamatu inovatīvai un ilgtspējīgai ražošanai. Mūsu jaunā rūpnīca apvieno mūsu vietējās zināšanas garšas jomā ar visprogresīvāko tehnoloģiju platformu. Rūpnīca paver aizraujošas iespējas inovācijām nākamajos gados, pievienojot milzīgu komerciālo vērtību mūsu tirgos. Veicot šīs investīcijas, mēs arī apliecinām savus ilgtermiņa attīstības plānus Latvijā,” stāsta Orkla Confectionery & Snacks” izpilddirektore Ingvilla Berga.

“Mēs vēlamies saglabāt mūsu zīmolus spēcīgus un mūsu produktus ar nemainīgi augstu kvalitāti, kas atbilst Skandināvijas standartiem. To nodrošinās ražotnē uzstādītās industrijas augstākās raudzes tehnoloģiskās iekārtas, kā arī pārdomāti izplānotā, energoefektīvā un mūsdienīgā darba vide, kas padara šo ražotni par paraugu ilgtspējīgai ražošanai visai “Orkla” grupai,” komentē “Orkla Biscuit Production” valdes priekšsēdētājs Johans Udins (Johan Uddin).

“Jaunā ražotne ar tās mūsdienīgo darba vidi ir arī nenovērtējama priekšrocība vairāk nekā 400 cilvēku lielajam kolektīvam, kas ik dienu rūpēsies par kraukšķīgajiem gardumiem. Kopumā ar “Laimas” un “Ādažu čipsu” ražotnēm, mēs kļūsim par lielāko darba devēju Ādažos,” tā papildina Toms Didrihsons, “Orkla Biscuit Production” māsas uzņēmuma “Orkla Latvija” valdes priekšsēdētājs.

Jau iepriekš tika ziņots, ka ražotnes izstrādes process sākās 2018.gadā, savukārt būvniecība tika uzsākta 2020. gada novembrī. Ražotne tika nodota ekspluatācijā 2022.gadā un līdz šim brīdim noritēja tehnisko ražošanas pārcelšanas, tehnisko iekārtu pielāgošanas un ražošanas testēšanas darbi. No šī, atklāšanas brīža ražotne uzsāk darboties ar pilnu jaudu. Jaunā ražotne atrodas Ādažos, Laimas ielā 8, blakus 2021.gadā atklātajai “Laimas” ražotnei.

Pārtikas ražotāja "Orkla Latvija" koncerna apgrozījums 2022.gadā bija 111,059 miljoni eiro, kas ir par 2,1% mazāk nekā 2021.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa palielinājās 2,8 reizes un sasniedza 6,046 miljonus eiro.

Savukārt mātes uzņēmuma "Orkla Latvija" apgrozījums pērn samazinājās par 2,6% un bija 109,867 miljoni eiro, bet peļņa palielinājās 2,5 reizes un bija 5,751 miljons eiro.

Kompānijas konsolidētā gada pārskata vadības ziņojumā norādīts, ka pēc Covid-19 pandēmijas, kura lika pārskatīt piegādes ķēdes vadību un attīstīja kompānijas pielāgošanās prasmes un izturību, 2022.gadā piedzīvoti pēkšņi satricinājumi - karš Ukrainā radīja humanitāru krīzi, kurai sekoja enerģijas krīze un visaptveroša inflācija.

Piegādes ķēdes tika atkal traucētas, un transporta, enerģijas un izejvielu izmaksas sasniedza nepieredzēti augstu līmeni, teikts ziņojumā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvija ir stabila valsts, kas ir NATO un ES dalībniece, tomēr turpmākas lielas investīcijas Latvijas rūpniecībā var kavēt darbaspēka pieejamība.

Tā intervijā Dienas Biznesam norādīja Orkla lielākais investors Steins Ēriks Hāgens un Orkla grupas prezidents Nils Selte pēc tam, kad septembrī tika atklāta Orkla jaunā cepumu ražotne – Orkla Biscuit Production.

Pirmo reizi Latvijā bijāt 1994. gadā, kad piedalījāties mazumtirdzniecības tīkla Rimi izveidē. Tolaik Latvijā vēl bija padomju armija, kas tikai plānoja došanos prom, un šī vieta bija diezgan riskanta biznesa sākšanai vai naudas investēšanai. Kā jutāties, to darot?

Steins Ēriks Hāgens: Pirmkārt, visas investīcijas ir riskantas. Un atcerieties, ka norvēģi un skandināvi jutās ļoti tuvi Baltijas valstīm. Investēt Latvijā mūs mudināja toreizējā Norvēģijas premjerministre Grū Hārlema Bruntlanne. Pēc vizītes Latvijā viņa teica, ka mums vajadzētu apsvērt investīciju iespējas Baltijas valstīs. Vēlāk Vārnera kungs, kuram pieder tīkls Dressmann, un es – mēs investējām Latvijā. Viņš atvēra dažus apģērbu veikalu tīklus, mēs izveidojām dažus restorānus un veikalus, vēlāk iegādājāmies dažas viesnīcas un citus aktīvus un attīstījām iepirkšanās centrus. Tas bija sākums. Es neatceros visas detaļas. Tomēr tagad redzam, cik lielas ir atšķirības starp to laiku un tagadni, un secinām, ka bija pilnīgi pareizi investēt šajā reģionā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būvkompānija SIA "Merks" pagājušajā gadā strādāja ar 108,963 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 76,1% vairāk nekā 2021.gadā, savukārt kompānijas peļņa auga par 39,4% un bija 2,191 miljons eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Vienlaikus "Merks" koncerna apgrozījums pērn bija 113,162 miljoni eiro, kas ir 2,1 reizi vairāk nekā 2020.gadā, bet koncerna peļņa auga 11,7 reizes un bija 5,538 miljoni eiro.

Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka pērn no "Merks" koncerna būvniecības apgrozījuma privāto pasūtītāju projekti veidoja 79%. Svarīgākie gada objekti bija biznesa centri "Gustavs" un "Elemental Skanste", "Orkla Biscuit Production" cepumu un vafeļu ražotne Ādažos un armijas bāze Ādažos.

Pērn koncerna vadība nolēma neslēgt jaunu projektu būvniecības līgumus ar fiksētu būvniecības cenu, apzinoties izaicinošos tirgus apstākļus ar strauji augošām cenām un savlaicīgu materiālu piegādes problēmām. "Merks" bija gatavs izskatīt būvniecības līgumus ar atvērtās cenas principiem, tomēr tirgū šāda veida līgumi nebija bieži sastopami.

Komentāri

Pievienot komentāru