FOTO: Arhitektu piedāvātie gaisa satiksmes vadības torņa risinājumi 

VAS Latvijas gaisa satiksme (LGS) trešdien, 25. aprīlī godināja metu konkursa Rīgas lidostas gaisa satiksmes vadības torņa nākotnes vizuālais tēls uzvarētājus un dalībniekus, informē LGS pārstāvis Arnis Lapiņš.

Zane Atlāce - Bistere, 2018. gada 25. aprīlis plkst. 13:11

Db.lv jau vēstīja, ka starptautiskā arhitektūras konkursā par LGS vadības torņa nākotnes vizuālo tēlu lidostā Rīga uzvarējuši ARHIS Arhitekti, sadarbībā ar vienu no lielākajām arhitektu, inženieru un interjera dizaina kompānijām Amerikas Savienotajās Valstīs un pasaulē Leo A Daly.

Svinīgā pasākumā LGS valdes un konkursa žūrijas komisijas priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš ARHIS ARHITEKTI vadītājam Andrim Kronbergam pasniedza simbolisku čeku par galveno balvu – 35 000 eiro. Prēmija tiks pārskaitīta uz biroja kontu.

Otro vietu un 20 000 eiro balvu ieguva personu (piegādātāju) apvienība NRJA/CPMG (Latvija un Lielbritānija). 10 000 eiro īpašā veicināšanas balva par funkcionāli veiksmīgāko LGS administratīvā korpusa un teritorijas organizācijas plānojumu tika piešķirta SIA Avotiņš, Vincents un partneri (Latvija).

Tāpat žūrija piešķīra trīs veicināšanas balvas 5 000 eiro apmērā. Balvu par arhitektoniski savdabīgo gaisa satiksmes vadības torņa risinājumu saņēma apvienība 1PAX, SEMPERVIRENS, EGIS (Francija). Par ideju veidot gaisa satiksmes vadības torni koka konstrukcijās balvu ieguva apvienība AREP-SETEC-REM PRO (Francija un Latvija), bet par racionālāko gaisa satiksmes vadības torņa funkcionāli tehnisko risinājumu - apvienība Būvdizains un ADPI (Latvija un Francija).

Konkursa mērķis bija iegūt arhitektoniski augstvērtīgu un funkcionāli pārdomātu, nolikumā un projektēšanas programmā ietvertajām prasībām atbilstošu un ekonomiski pamatotu metu gaisa satiksmes vadības (GSV) tornim.

Rezultātā ir iegūts funkcionāli veiksmīgs arhitektoniskais risinājums, kuru realizējot, tiks izveidota LGS aviodispečeriem optimāla darba vide, kas būs atbilstoša drošu gaisa satiksmes vadības pakalpojumu sniegšanai.

ARHIS ARHITEKTI vadītājs Andris Kronbergs uzsvēra, ka jaunā GSV torņa projekta izstrāde arhitektiem būs gan lieliska izdevība apliecināt savu profesionalitāti, gan nopietns izaicinājums. «Veidojot torņa metu, izmantojām gan savu trīsdesmit gadu ilgo praktisko arhitektu pieredzi un apmēram divdesmitpiecu gadu pieredzi Rīgas starptautiskās lidostas plānošanā un lidostas kompleksa objektu attīstīšanā, gan liela un pieredzējuša partnera no ASV Leo A Daly pieredzi. Mēs izstrādājām metu un, protams, esam gatavi radīt torņa projektu kopā ar kompāniju, kas pārstāvēta vairāk nekā 90 valstīs un var lepoties ar pamatīgu pieredzi projektos aviācijas nozarē. Pieminēšu tikai gaisa satiksmes vadības torņus Džona F. Kenedija staptautiskajā Ņujorkas lidostā un Oklendas starptautiskajā lidostā», uzsvēra A.Kronbergs.

Savukārt LGS valdes priekšsēdētājs un žūrijas komisijas vadītājs Dāvids Tauriņš uzsver, ka jaunajā tornī strādājošajiem gaisa satiksmes vadības dispečeriem vissvarīgākais būs funkcionalitāte - lidostas pārredzamība, iekštelpu plānojums, iespējas izvietot iekārtas utt. Viņaprāt, uzvarētājs piedāvā optimālāko risinājumu, taču, izvēloties labāko metu, tika ņemta vērā arī tā arhitektoniskā kvalitāte, kuru izvērtēja nozarē atzīti arhitekti.

Iesniegtos metus izvērtēja starptautiska žūrijas komisija, kurā strādāja norvēģu pilsētplānotājs un arhitekts Ole Vīgs (Ole Wiig), arhitekts, Vācijas aeronavigācijas pakalpojumu sniedzēja DFS ēku projektu nodaļas vadītājs Stefans Hūbers (Stephan Huber), arhitekti Jānis Dripe, Uģis Kaugurs un Ingurds Lazdiņš, būvinženieris Normunds Eglītis, kā arī LGS un lidostas Rīga speciālisti.

Nepieciešamību būvēt jaunu GSV ir radījusi lidostas attīstība, kuras gaitā ir gan būtiski pagarināts skrejceļš, gan ievērojami palielinājies lidojumu skaits, gan izveidojušās aklās zonas. Vecā, 1973. gadā būvētā torņa augstums nav pietiekams, lai nodrošinātu nepieciešamo teritorijas vizuālo pārredzamību un modernas tehnikas izvietošanu nākotnē.

«Jaunais gaisa vadības tornis varēs kalpot par lielisku piemēru tam, kā Latvijā ir jāprojektē un jābūvē svarīgi infrasturktūras objekti, ja mēs gribam, lai mūsu valsts ne tikai veiksmīgi attīstās ekonomiski, bet arī ir zaļākā valsts pasaulē. Un tas ir tas, ko mēs gribam», atzina Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Tavars.Torņa būvniecību plānots pabeigt līdz 2023. gada beigām. Projekts tiks finansēts no LGS pašu līdzekļiem un banku aizdevuma, kā arī tiks meklētas iespējas piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu.

LASI VĒL:

Papildināta - FOTO: Rīgas lidostas gaisa satiksmes vadības torņa nākotnes vizuālais tēls

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 23. janvāris plkst. 16:49

Konkursā par pasažieru pārvadājumu pakalpojumu un satiksmes organizēšanas stratēģijas izstrādi...

2017. gada 17. marts plkst. 10:34

Starptautiskās lidostas Rīga ilgtermiņa izaugsme ir tālajos lidojumos, esošos vairāk nekā...

2017. gada 16. marts plkst. 15:24

VAS Starptautiskā lidosta Rīga Padome nolēmusi apstiprināšanai vakantajā lidostas valdes...

2017. gada 20. februāris plkst. 17:43

Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par pagājušā piektdienā notikušo negadījumu...

2016. gada 27. decembris plkst. 13:32

Starptautiskā lidosta Rīga arī šogad plāno sasniegt apkalpoto pasažieru rekordu, informē...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2018. gada 23. aprīlis plkst. 16:41

SIA «Inženierbūve» veiktās Zemitāna tilta kāpņu inspekcijas rezultāti uzrāda, ka kāpņu stāvoklis...

2018. gada 21. aprīlis plkst. 11:13

SIA «Auras centrs», kas uz sev piederoša zemesgabala Jelgavā vēlas izbūvēt lielveikalu...

2018. gada 21. aprīlis plkst. 10:26

Nodibinājums «Kokneses fonds» Likteņdārzā īsteno jaunu ieceri: no 2016. gada ar Saeimas...

2018. gada 21. aprīlis plkst. 9:34

«Pagājušajā gadā, kad Krīzes vadības padome rēķināja zemnieku zaudējumus, mēs vēl nevarējām...

2018. gada 20. aprīlis plkst. 14:05

Stopiņu novada Kultūras centrs, kura būvniecība svinīgi tika uzsākta pērn rudenī, piektdien,...

2018. gada 18. aprīlis plkst. 8:03

Ceļu būve ir nozare, kas pilnībā atkarīga no publiskā finansējuma, un tās...

2018. gada 17. aprīlis plkst. 16:02

Eiropas Parlamenta deputāti otrdien apstiprināja mērķi līdz 2050. gadam veicināt tādu ēku būvniecību,...

2018. gada 16. aprīlis plkst. 13:06

Igaunijas simtgadei par godu Tallinas osta ir atklājusi renovēto A terminālu, kura interjera dizaina...

2018. gada 10. aprīlis plkst. 14:49

Lai sekmētu ES fondu projektu īstenošanu daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes paaugstināšanai...

2018. gada 06. aprīlis plkst. 11:21

Nordic and Baltic Property Group uzņēmums Telegraph Offices saņēmis ilgtermiņa aizdevumu 4.75...