Pārtika

FOTO: Bada dēļ uz Venecuēlas ceļiem siro laupītāji

Lelde Petrāne, 13.02.2018

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Uzbrukumi uz ceļiem vairāk līdzinās Robina Huda stāstam, jo uzbrucēji lielākoties cenšas neradīt kaitējumu autovadītāju veselībai un nesabojāt automašīnas.

Ir aptuveni pusnakts, kad Humberto Aguilars, vadot kravas automašīnu, kas piekrauta ar 20 tonnām nesen vāktu dārzeņu, brauc pa vienu no visbīstamākajiem ceļiem Latīņamerikā (La Grita - Karakasa). Kravu viņam jānogādā Venecuēlas galvaspilsētā.

Saulei rietot, dodoties 900 kilometrus garajā ceļā, H. Aguilars apzinās, ka viņa dzīvība ir paša rokās.

Valstī valdot badam, uzbrukumu skaits uz Venecuēlas ceļiem aug biedējošā tempā.

Tikai pirms dažām dienām H. Aguilars jau savām acīm redzējis skatu, kā uz ceļa tiek aplaupītas automašīnas, kas pārvadāja pienu, rīsus, cukuru un citas preces. Tajā reizē viņš palika neskarts, jo veda mazāk vērtīgos dārzeņus.

«Katru reizi, kad es atvados no savas ģimenes, es uzticu sevi Dievam un Jaunavai,» saka 36 gadus vecais autovadītājs. Viņš stāsta, ka kravas automašīnu vadītāji, lai aizsargātu sevi, spēj vien savstarpēji sazināties, informējot viens otru par bīstamākajām vietām, kā arī uzturēt lielu braukšanas ātrumu. Viņš braucienos piedzīvojis gan uzbrukumus, kad pie galvas tiek pielikts šaujamierocis, gan akmeņus automašīnas stiklā. Uzbrucēji kravas automašīnas mēdz aplenkt, izmantojot motociklus, vai citos gadījumos, radot dažādus šķēršļus, lai tās samazinātu ātrumu. Tiek zagtas ne vien preces, bet arī auto riepas. Taču darbs jāturpina, jo tā ir cīņa par izdzīvošanu.

Janvārī vien Venecuēlā reģistrēti 42 gadījumi, kad aplaupītas kravas automašīnas. Kravas automašīnu šoferi ikdienā saskaras arī ar kukuļošanu (kad pārtika ir vērtīgāka par naudu), rezerves daļu deficītu un ilgām stundām rindās pēc degvielas.

Tas viss jau tā krīzes skartajā valstī palielina gan transporta, gan pārtikas izmaksas, kā arī mazina preču apriti.

Vienlaikus autovadītāji atzīst, ka uzbrukumi uz ceļiem vairāk līdzinās Robina Huda stāstam, jo uzbrucēji lielākoties cenšas neradīt kaitējumu autovadītāju veselībai un nesabojāt automašīnas, ja vien nesaskaras ar pretošanos. Tiesa gan ik pa laikam dzirdams arī par slepkavībām. Vislabākā pašaizsardzība esot pakļauties.