FOTO: Karsē Liepājas biznesa spidometru

2019. gada 09. janvāris plkst. 13:06
Autors: Biznesa Plāns
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Trelleborg Wheel Systems Liepāja pāriet uz dziļākiem ūdeņiem, paplašinot ražotni, dubultojot darbinieku skaitu un sākot ražot plašāku produkcijas klāstu. Produkcija, kuras sākums ir dzelzs loksne, bet galaprodukts – ritenis ar uzmontētu riepu, nonāk pie lauksaimniecības un mežsaimniecības tehnikas ražotājiem abās globusa pusēs, stāsta ražotnes vadītāja Liene Giertmane-Done.

Trelleborg Wheel Systems Liepāja birojā Liepājā fiziski sajūtama te valdošā demokrātiskā atmosfēra. Priekšniece pati pagatavo mums tēju, un DB fotogrāfs viņu sākumā notur par sekretāri. Pozitīvā nozīmē, jo Trelleborg ražotnes vadītāja Liene Giertmane-Done vienkārši «nemētā šefu».

Vēl viena Lienes atšķirības zīme ir lokālpatriotisms – viņa vienmēr un visur cenšas uzsvērt to, ka uzņēmums atrodas tieši Liepājā, ka veiksmes stāsta pamatā ir Liepājas rūpnieciskais šarms un šeit dzīvojošo uzkrātās kompetences. Liene ir dzimusi liepājniece, kura atgriezusies savā pilsētā pēc mācību un darba perioda galvaspilsētā un par šo iespēju patiesi priecājas. Trelleborg Liepājas birojā vismaz katrs otrais darbinieks, līdzīgi kā ražotnes vadītāja, ir atraduši atpakaļceļu uz Liepāju. Šeit strādājošie ar koferiem pārbraukuši ne tikai no Rīgas, bet arī no citām pasaules lielpilsētām un nostūriem. Tas noticis paralēli tam, kā Liepāja spējusi sadziedēt Metalurga kraha ievilktās rētas darba tirgus stabilitātē un nodarbinātības rādītājos. Nu vietā nācis cits izaicinājums, ne mazāk sarežģīts. Lielais jautājums vairs nav «kur dabūt darbu?». Tagad tas skan – «kā tikt pie darbiniekiem?».

Tomēr Liene vērtē, ka nekad nav izjutusi izmisumu atrast darbiniekus – ne pašlaik, ne arī kopumā uzņēmuma desmit gadu pastāvēšanas laikā. «Atklāti runājot, mums vienmēr izdevies viegli atrast darbiniekus, un cilvēki labprāt pie mums ierodas strādāt.» Aizvadītā gada nogalē ražotne pieņēmusi darbā 70 jaunus darbiniekus, kas ir visai ievērojams skaits Liepājas darba tirgum. Tādējādi uzņēmums vairāk nekā dubultojis darbinieku skaitu – aizvadītā gada nogalē ražotnē un birojā strādāja 132 cilvēki. Pirms gada šeit rosījās tikai aptuveni 50 darbinieku. «Augam ļoti, ļoti strauji – no maza uzņēmuma kļūstam par ievērojamu uzņēmumu,» lepojas ražotnes vadītāja.

2017. gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza gandrīz 11 miljonu eiro. Kompānija Liepājā strādā kopš 2007. gada, kad zviedru koncerns nolēma vienu ražotni pārcelt šurp no pretējā Baltijas jūras krastā esošās Dānijas. Tā jau vairāk nekā desmit gadu ar to nodarbojas liepājnieki, bet iepriekš ar mazo disku ražošanu (trīs līdz 20 collu lielu disku pamatā lauksaimniecības vajadzībām) nodarbojās dāņi. 2017. gadā tika pieņemts lēmums uz Liepāju pārcelt arī lielo disku ražošanu – arī no pretējā jūras krasta, bet šoreiz no Zviedrijas. Lielie diski nozīmē iespaidīgus, līdz pat 54 collām lielus diskus. Tādējādi Liepāja apzināti virzīta uz to, lai kļūtu par vienotu ekselences centru specifisku disku ražošanai, stāsta Liene.

Trelleborg Wheel Systems ir tikai viena no piecām globālās lielkompānijas biznesa sadaļām. Par riteņu ražošanu atbildīgo sadaļu veido 17 ražotnes, no kurām 16 ir atbildīgas par riepu ražošanu un ir izbārstītas gandrīz pa visu zemeslodi. Kopš restrukturizācijas par vienīgo disku ražotāju kļuvusi Liepājas ražotne. Tā ir ļoti īpaša situācija, uzskata Liene.

Visu rakstu Karsē Liepājas biznesa spidometru lasiet 9. janvāra laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns. Lasi elektroniski!

Dalies ar šo rakstu