FOTO: Pabeigta Rīgas Doma restaurācija un torņa stiprināšana 

Būvniecības uzņēmums Arčers pabeidzis Rīgas Doma restaurācijas un torņa nostiprināšanas projekta ietvaros paredzēto būvdarbu apjomu, informē uzņēmumā. 

Dienas Bizness, 16.12.2015
1/23

Publicitātes foto

Atsevišķu iekštelpu restaurācija un pasākumi torņa nostiprināšanai tika uzsākti pagājušā gada decembrī atbilstoši līgumsaistībām ar darbu pasūtītāju – Latvijas evaņģēliski luterisko Baznīcu. Iekštelpu restaurācija, saskaņā ar projekta nosacījumiem, īstenota teritorijā, kurā ietilpst Marijas kapela, Dienvidu kapela, Centrālā kapela un Krustejas kapela. Renovētas saimniecības un inženiertehniskās telpas.

Restaurēts 19.gs. altāris un altārglezna Marijas kapelā, citi būvdarbu zonā esošie iekštelpu elementi, galdniecības, metāla izstrādājumi un mākslas priekšmeti. Restaurēta lielformāta glezna Dienvidu kapelā un trīs epitāfijas, kā arī lielā lustra Rīgas Doma ieejas zonā – Centrālajā kapelā.

Atbilstoši projektam, celtnē restaurējamā apjoma robežās nomainītas inženiertehniskās komunikācijas – izbūvēta jauna ūdensvada, kanalizācijas, elektrības, vājstrāvas, ventilācijas, apkures, zibens aizsardzības, kā arī automātiskā ugunsdzēsības sistēma.

Apmēram 5500 kvadrātmetru platībā attīrītas 16. gadsimtā būvētās Doma torņa koka konstrukcijas, kas ir vecākie šāda veida būvelementi Latvijā. Atjaunoti konstrukciju fragmenti, kopumā iebūvējot protezētos koka būvelementus aptuveni 120 kubikmetru apjomā.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Torņa iekšienē vairāku līmeņu augstumā iemontēta 15 t smaga metāla sistēma, kas noņem slodzi, stiprina un stabilizē vairākus gadsimtus vecās koka konstrukcijas, kas laika gaitā bija ieliekušās.

Torņa kupola daļām uzklāts jauns kapara segums, restaurēts zvanu krēsls un tajā iekārti 7 zvani, atjaunots torņa pulksteņa mehānisms. Pirmo atjaunošanu un zeltījuma pārklāšanu piedzīvoja arī pirms 30 gadiem torņa smailē uzstādītais gailis, kas 1985.gadā nomainīja 400 gadus veco priekšgājēju.

«Nepilna gada laikā Rīgas Domā ir paveikts ļoti sarežģīts, izaicinājumiem pārbagāts darba apjoms, ievērojot visus specifiskos ierobežojumus un prasības atbilstoši UNESCO Pasaules mantojumā iekļauta nacionālās nozīmes kultūras pieminekļa statusam. Būvdarbu apstākļi vairāk nekā 90 m augstajā tornī notika ļoti ierobežotos un sarežģītos apstākļos. Daudzi darbu veidi tika izpildīti bez citos objektos ierastiem tehniskajiem palīglīdzekļiem vai speciālajām iekārtām. Brīžiem bija iespējams  tikai roku darbs vai šobrīd reti izmantotas sentēvu metodes. Piemēram, lai divus smagākos atjaunotos zvanus nogādātu atpakaļ tornī, pēdējie apmēram 40 metri līdz smailei tika pārvarēti, izmantojot rokas vinčas mehānismu,» stāsta Arčers Būvniecības departamenta direktors Jānis Markulis.

Baznīcas atjaunošanas darbi notiek, pateicoties Kultūras ministrijas administrētās reģionālās attīstības fonda (ERAF) 3.4.3.3. aktivitātes Atbalsts kultūras pieminekļu privātīpašniekiem kultūras pieminekļu saglabāšanā un to sociālekonomiska potenciāla efektīvā izmantošanā ietvaros noslēgtam līgumam un līdzfinansējumam.

Torņa nostiprināšanas un restaurācijas darbu projektētājs – SIA Būvinženieru konsultāciju birojs, būvdarbu līguma summa – 4,8 milj. EUR ( bez PVN).

Plašāk skatiet raksta galerijā!

 

Tevi varētu interesēt

Būvfirmā SIA Arčers ir sākts reorganizācijas process, liecina Firmas.lv informācija....

Jūnijā, sadarbībā ar būvuzņēmumu Arčers, realizēta projekta Mans Doms radošā iniciatīva...

Rīgas Doma un citu Latvijas dievnamu atjaunošanai Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca...

Šoreiz portāls db.lv piedāvā saviem lasītājiem ieskatīties stiklu apstrādes un montāžas...

Būvniecības SIA Arčers, kura pamatdarbība saistīta ar būvniecību un stiklotu būvkonstrukciju...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Skanstes biznesa centra rajonā Sporta ielā 11 sākusies jauna A klases biroju...

Šobrīd būvniecības nozares pastāvēšana ir apdraudēta, ja steidzami netiks veikts...

Lai pasargātu no applūšanas aptuveni 5140 iedzīvotāju un viņu īpašumus 437 ha...

Lai rosinātu valsts līmeņa pārmaiņas būvniecības nozarē, par Latvijas lielāko būvuzņēmēju...

Rīgas domes Prezidiju zālē trešdien, 16.decembrī notiks Rīgas domes un biedrības Latvijas...

«2015. gads nozarē ir nodzīvots ražens un grūts. Bet labāk smags un...

Rīgas domes vadība pirmdien iepazīstināja medijus ar 2016.gadā Rīgā plānotajiem investīciju...

Būvniecībā iesaistīto pušu – pasūtītāju, būvnieku un arhitektu, projektētāju...

Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē tika spriests par gājēju drošības uzlabošanu...

Nekustamo īpašumu attīstītājs SIA KBO uzsācis dzīvokļu rezervāciju jaunajā projektā Imantas...