FOTO: Rada mājvietu mākslai un vēstures liecībām 

Rīgā par 25,7 miljoniem eiro top vērienīgs muzeju krātuvju komplekss

Laura Mazbērziņa, 2018. gada 17. septembris plkst. 7:03

Tajā nākotnē būs «mājvieta» nacionālajām vērtībām, kuras koncentrētas četros muzejos, tostarp tiks uzglabāti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM), Kino muzeja dārgumi, kā arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) darbi.

Projektu Muzeju krātuvju kompleksa būvniecība īsteno valsts AS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) programmas 100 adreses Latvijas valsts simtgadei ietvaros. Kopējā valsts dotācija ir 25,7 miljoni eiro. Paralēli būvdarbiem notiek iepirkums par 1,6 miljoniem eiro kustamā aprīkojuma sagādei topošajam kompleksam.

Tā infrastruktūra nodrošinās muzeju priekšmetu glabāšanu, dokumentēšanu un restaurāciju, kā arī krājuma izmantošanu gan muzeju darbiniekiem, gan apmeklētājiem. Kompleksā ir plānota arī atsevišķu kolekciju eksponēšana. Tā apkārtējo teritoriju paredzēts labiekārtot, veidojot pārdomātu gājēju celiņu un nodrošinot vides pieejamības prasības. Būvapjoms veido vienotu arhitektonisko veidolu, ārēji neatdalot atsevišķu muzeju zonas.

«Šis ir tehniski sarežģīts projekts, kurā vienlaikus jānodrošina piemēroti apstākļi mākslas vērtību uzglabāšanai, jārada sabiedrībai ērti pieejama vieta. Tas prasa lielu precizitāti, tas nav «klasisks» projekts. Šis mums ir izaicinājums,» atzīst Juris Grodņa, RERE Grupa būvdarbu vadītājs.

Jaunā ēka būs liels ieguvums muzejiem, vērtē Ronalds Neimanis, VNĪ valdes priekšsēdētājs. Tā ir projektēta, ņemot vērā prasības, kādas ir muzejiem – fondu glabātājiem. Tas ir apjomīgs (virs 30 tūkst. m2) un tehniski sarežģīts. Tajā būs, piemēram, restaurācijas telpas, saldētavas, telpas ar īpašu klimatu.

«Apzinoties, kādas vēsturiskās vērtības tiks uzglabātas muzeju krātuvju kompleksā, šis noteikti ir viens no sarežģītākajiem, bet vienlaikus arī interesantākajiem šā brīža projektiem. Kā būvniekiem mums ir jārūpējas, lai celtniecības laikā tiktu ievērotas visas muzeju ekspertu izvirzītās tehniskās prasības, kas saistītas ar mākslas darbu un eksponātu uzglabāšanu, vienlaikus paturot prātā arī sabiedriskās celtnes nozīmes un drošības aspektus,» stāsta Guntis Āboltiņš-Āboliņš, RERE Grupa valdes priekšsēdētājs. Projekts starp citiem izceļas ne tikai ar funkcionalitātes specifikāciju, bet arī ar tajā iekļautajiem tehniskajiem risinājumiem. «Muzeju krātuvju kompleksā ir jāparedz modernas un pielāgotas sienu apkures sistēmas, specializētas ventilācijas un gaisa dzesēšanas sistēmas, lai nodrošinātu atbilstošu telpu temperatūru un gaisa mitruma līmeni. Turklāt īpaša vērība tiek pievērsta ne tikai ugunsdrošības aspektiem, bet arī ilgtspējīgu konstrukciju un materiālu izstrādei un izmantošanai. Esam pārliecināti, ka šis komplekss kalpos ilgus gadus un droši sargās Latvijas muzeju dārgumus, kā arī priecēs apmeklētājus ne tikai no arhitektūras, bet arī ērtās izmantošanas viedokļa,» viņš akcentē.

Piemēroti apstākļi

Muzeju krātuvju kompleksā glabāsies aptuveni trešdaļa (ap 2,5 miljoni) no kopumā sešiem miljoniem nacionālā muzeju krājuma vienību. Tas atbrīvos šobrīd glabāšanas mērķiem nomātās telpas, kas ne pēc atrašanās vietas, ne pēc apstākļiem nav piemērotas ilgstošai dārgumu uzglabāšanai.

LNMM uz jauno muzeju krātuvi pārvietos XX gadsimta otrās puses un XXI gadsimta Latvijas mākslas kolekciju, ārzemju mākslas kolekciju, apmeklētājiem tiks piedāvāta arī antīkās tēlniecības mācību ekspozīcija. Nacionālais vēstures muzejs pārvietos Restaurācijas departamenta speciālistus, kā arī krājumus, muzeja administrāciju un speciālistus. RMM jaunajās telpās radīs ne tikai muzeja krātuvi, bet tajās strādās arī lielākā daļa muzeja darbinieku.

Šobrīd Kino muzeja priekšmeti krātuvēs ir «izkaisīti» pa vairākām adresēm un glabājas nepiemērotos apstākļos. Nākotnē tam būs iespējams visus krājuma priekšmetus glabāt vienkopus, kā arī darīt to atbilstoši visiem nosacījumiem, piemēram, aukstajā telpā tiks glabātas krāsu fotogrāfijas un fotogrāfiju negatīvi. Tāpat tas ļaus bez sarežģījumiem pieņemt krājumā liela izmēra priekšmetus.

Impulss Dzegužkalnam

Daļa no muzeja krātuvju kompleksa telpām būs sabiedrībai pieejamas (lasītavas, izstādes u.c.), tas dos iespēju intelektuāli un kulturāli bagātināt sabiedrību.

Tiks palielināta muzeju krājumu pieejamība un izmantošana. Ikvienam interesentam būs iespēja iepazīt muzeju krājumus, kas ikdienā nav pieejami (muzejos apskatei tiek izlikti tikai 5% no krājumiem, tā tas ir arī citviet pasaulē). Tas sekmēs sabiedrības interesi par muzejiem, mūsu nacionālajām vērtībām kopumā.

Muzeju krātuvju komplekss varētu veicināt Dzegužkalna apkārtnes attīstību. Projekta realizācija uzlabos dzīvojamās vides kvalitāti, apkaimes funkcionalitāti un pievilcību. Tas veicinās jaunu projektu īstenošanu un privātu investīciju piesaisti, cer Valsts nekustamie īpašumi. Projekts ir svarīgs Rīgai un šim rajonam, jo šī ir viena no pilsētas degradētajām teritorijām. Objekta attīstība dos jaunu dzīvību šim rajonam, ir pārliecināts R. Neimanis.

Plānots, ka muzeji sāks apgūt jauno kompleksu nākamā gada pirmajā pusē.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 31. maijs plkst. 13:40

Pārbūvējot kādreizējo Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēku Rīgā, A. Briāna ielā 13,...

2018. gada 15. marts plkst. 12:57

Turpinot īstenot VAS «Valsts nekustamie īpašumi’» (VNĪ) programmu «100 adreses Latvijas simtgadei»,...

2018. gada 08. marts plkst. 14:46

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) ir pabeigusi īpašā kultūras pieminekļa, Turaidas muzejrezervāta...

2018. gada 06. marts plkst. 10:03

Nav skaidrības, kur varētu tikt ņemti līdzekļi, lai pabeigtu Rakstniecības un mūzikas...

2018. gada 01. februāris plkst. 12:01

Rīgas pils atjaunošanas padome pēc ekspertu uzklausīšanas, nolēma atbalstīt Valsts nekustamo īpašumu...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2018. gada 29. augusts plkst. 15:53

Ziemeļīrijas pilsētā Belfāstā otrdien un trešdien ugunsgrēks plosījis 233 gadus vecu ēku,...

2018. gada 28. augusts plkst. 11:02

Baltijas valstu tirdzniecības centru attīstītājs un apsaimniekotājs Linstow Center Management ar...

2018. gada 27. augusts plkst. 17:13

Pāvilostas novada Ulmales stāvkrastā esošā «mājas-kuģis» pagājušajā nedēļā pārvietota...

2018. gada 27. augusts plkst. 14:59

Rīgas Franču liceja skolēni, sākot ar jauno mācību gadu, atgriezīsies vēsturiskajā ēkā...

2018. gada 27. augusts plkst. 13:15

2018. gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par...

2018. gada 27. augusts plkst. 9:55

Šodien plānots sākt vienus no vērienīgākajiem šī gada ielu būvniecības darbiem Ventspils...

2018. gada 23. augusts plkst. 15:13

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) 23.augustā izsludināja starptautisku metu konkursu TabFab radošā...

2018. gada 23. augusts plkst. 13:27

Skonto grupas uzņēmums Skonto Plan ir sācis fasādes uzstādīšanas darbus unikālam dzīvojamo...

2018. gada 21. augusts plkst. 17:23

Latvijas Futbola federācijas prezidents (LFF) Kaspars Gorkšs kopā ar Rīgas domes amatpersonām...

2018. gada 20. augusts plkst. 17:17

Šonedēļ veikta būvdarbu defektu labošana uz autoceļa Sloka–Talsi (P128) posmā no Apšuciema...