Pakalpojumi

FOTO, VIDEO: Atklāj testēšanas laboratoriju izmēģinājumiem aviācijā, medicīnā un būvniecībā

Laura Mazbērziņa, 30.04.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas Universitātes (LU) Materiālu mehānikas institūts atklājis testēšanas laboratoriju, kura paver iespējas jaunu pētījumu veikšanai un sadarbības veicināšanai ar uzņēmumiem Latvijā un ārzemēs.

«Institūts ir jauna attīstības posma sākumā. Ar šīs laboratorijas akreditēšanu paveras iespējas gan sadarbībai ar mūsu ražotājiem Latvijā, gan arī ar starptautiskiem partneriem visā pasaulē - Polijā, Vācijā, Krievijā un ASV,» sacīja LU rektors, profesors Indriķis Muižnieks.

Divu gadu laikā institūta laboratorija ir aprīkota ar jaunām iekārtām, kas spēj nodrošināt testēšanas pakalpojumus aviācijas, kosmosa, medicīnas un būvniecības nozarēm. Aviācijā tiek pārbaudīti kompozītmateriali, būvniecībā deformēšanās procesi un dažādu materiālu pielietojumi, t. sk., stiegrotais betons, sijas. Savukārt medicīnā pārbauda, piemēram, implantus. «Lai mēs veiktu visas šīs pārbaudes, laboratorijai bija jābūt akreditētai. Tagad mēs varam strādāt Eiropas līmenī,» pastāstīja LU Materiālu mehānikas institūta direktors Egīls Plūme. Nākamais, pie kā tiek strādāts, ir protopipu un tehnoloģiju izstrādes pētniecība.

«Kopumā ieguldītās investīcijas laboratorijas izveidē nav iespējams izmērīt. Jaunākajā iekārtā esam ieguldījuši 300 tūkstošus eiro, pateicoties ES līdzfinansējumam. Ja mēs skatāmies uz jau esošajām iekārtām, tad kopējā summa var pārsniegt arī miljonu eiro,» teic institūta vecākais eksperts Kārlis Muižnieks.

LU nodrošina zinātniski ietilpīgus pakalpojumus, lai uzņēmumiem nebūtu jāuzņemas tik liels risks, ieguldot pētniecībā. Institūts jau šobrīd sadarbojas ar SIA Aviatest, kas specializējas aviācijas tehnikas (planieru, lidmašīnu, helikopteru un to pamatagregātu) resursu izmēģinājumu veikšanā uz stendiem. Aviatest ir Eiropas (EASA) un Krievijas (АР МАК) sertifikāti, kas ļauj veikt visu veidu aviācijas tehnikas stiprības izmēģinājumus, kā arī ir noslēgts līgums ar Varšava aviokompānijas institūtu.

LU ir atvērta sadarbībai ar uzņēmējiem un atbalsta inovatīvu uzņēmējdarbību. «LU zināšanu kompetences uzņēmumi var radīt konkurētspējīgus produktus un inovācijas,» teica E. Plūme.