FOTO, VIDEO: No modes skatēm uz Rītausmas siltumnīcām 

Pirms trīs gadiem dārzeņu audzētājs Rītausma piedzīvoja lielu pārmaiņu laiku - viņsaulē aizgāja uzņēmuma izveidotāja un vadītāja Valda Bekina, kā rezultātā uzņēmumu pārņēma viņas meita Lāsma Bekina, kura līdz tam strādāja modes industrijā un par dārzeņu audzēšanu tikpat kā neko nezināja. Viņa pārliecinājusies, ka ilgtspējīgas attīstības stūrakmens ir pareizes komandas izveide.

Laura Mazbērziņa, 14.9.2018
1/33

Lāsma Bekina, SIA «Rītausma» valdes priekšsēdētāja.

Foto: Edijs Pālens/LETA

L. Bekina piecus gadus strādāja par projektu vadītāju modes pasākumā «Riga Fashion Week». Taču pieredze projektu vadībā, komunikācijas prasmes un angļu valodas zināšanas kalpoja kā labs pamats atspērienam. Pārņemt uzņēmumu iedrošinājis mammas ilggadējais sadarbības partneris no Nīderlandes. Ar viņa atbalstu L. Bekina 2015. gadā intensīvā kursā apguva teorētiskās un praktiskās pamatzināšanas dārzeņu audzēšanā mācību centrā Maķedonijā. «Sākums bija ļoti grūts. Ļoti īsā laika periodā nācās apgūt daudz informācijas - gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas, par kurām pirms tam bija visai vāja nojausma. Saskāros arī ar apkārtējo cilvēku neticību - jauna, bez izglītības lauksaimniecībā, bez pieredzes uzņēmuma vadīšanā,» atceras L. Bekina.

Taču soli pa solim viņa spītīgi un mērķtiecīgi gāja uz priekšu. Pakāpeniski tika izveidota jauna uzņēmuma komanda. L. Bekina uzskata, ka katram uzņēmējam ir nepieciešams izprast atšķirību starp terminiem - kolektīvs un komanda. Pareizas komandas izveide ir galvenais stūrakmens ilgtspējīgai attīstībai, jo «viens nav karotājs». Nepieciešams investēt darbiniekos, lai viņi arī nākamajā sezonā vēlētos strādāt uzņēmumā.

«Darbiniekiem cenšos nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu, kas pie esošās ekonomiskās situācijas ir diezgan grūti, un jāizdara izvēle - investēt uzņēmuma attīstībā vai darbiniekos. Darbiniekos ir jāinvestē, jo tikai tā iespējams panākt zemu rotāciju sezonu laikā. Pagaidām nav vajadzības sūdzēties, par to, ka trūktu daba roku. Bažas gan rada, ka sāk trūkt tehnisko profesiju pārstāvju jeb praktiķu. Domājam arī par jaunu tehnoloģiju ieviešanu, kas atvieglotu ikdienu esošajiem darbiniekiem, kā arī uzlabotu darba vidi. Uzskatu, ka minimāla kadru mainība ir uzņēmuma panākuma atslēga. Es esmu par to, lai darbinieki ir ieinteresēti arī nākamajā sezonā šeit atgriezties,» saka L. Bekina.

Gurķi, tomāti un salāti

«Rītausmā» dārzeņi tiek audzēti segtajās platībās un realizēti lielākajos lielveikalu tīklos ar kooperatīvās sabiedrības «Baltija dārzeņi» starpniecību. Pārprodukcijas gadījumā tiek importēts arī uz Igauniju. Kādreiz siltumnīcu kopēja platība bija 4 hektāri, bet tagad kopējā platība ir 5,6 hektāri: 2,5 hektāros tiek audzēti gurķi, 2,7 hektāros - tomāti un 0,4 hektāros - salāti podiņos.

Uzņēmums gada laikā saražo ap 2000 tonnu dārzeņu. Sezonas laikā tur strādā 76 darbinieki - 70% sievietes un 30% vīrieši.

Dārzeņu audzēšanas laiki atšķiras. Pirmajā apritē aug garie gurķi - no februāra sākuma līdz jūnija beigām. Otrajā apritē aug tomātu šķirne «Admiro» - no jūlija sākuma līdz oktobra beigām. «Prunus» tomāti tiek audzēti no februāra sākuma līdz oktobra beigām. Salāti aug no decembra beigām līdz novembra vidum.

Dārzeņu šķirnes netiek izvēlētas tikai, lai apmierinātu patērētāja garšas kārpiņas. Tas ir svarīgi, bet daudz svarīgāk ir, kā konkrētā šķirne pārcieš pārvadāšanu un cik ilgi saglabā svaigu izskatu veikala plauktā.

Savā darbības laikā uzņēmums ir izmēģinājis dažādas dārzeņu audzēšanas metodes. Sākumā tomātus un gurķus no sēkliņām audzēja «Rītausmas» siltumnīcā, bet, pieaugot energoresursu izmaksām un raugoties no ekonomiskā viedokļa, gatavus stādus iegādāties ir lētāks. Līdz ar to jau vairākus gadus uzņēmumam dažādu šķirņu stādus piegādā Somijas kompānija «Sigg plant». Stādi tiek audzēti kokosa šķiedras maisos jeb bioloģiskā materiālā, kurš tiek iegūts Šrilankā, pārstrādājot kokosriekstus. «Daudzi prasa, kāpēc kokosa šķiedras maisi, kāpēc ne kūdra? Diskutēts ir daudz. Taču uzņēmējs domās par racionālu resursu izmantošanu un ražības palielināšanu. Kūdra ir neatjaunojamais dabas resurss, kurš kādreiz - tāpat kā nafta - beigsies. Un ko tad? Kokosa šķiedras maisus ir iespējams izmantot pat divus gadus, kūdru nāktos mainīt vairākkārtīgi sezonas laikā un ražība no kvadrātmetriem arī būtiski atšķirtos regresīvas līknes izskatā,» komentē L. Bekina.

Savukārt, salātu audzēšana notiek pilnā ciklā «Rītausmas» siltumnīcā. Tie aug kūdrā, kura iegūta Aknīstē no uzņēmuma SIA «Nordtorf» un sēklas piegādā Nīderlandes kompānijas - «Rijk Zwaan» un «Nunhem seeds». «Lai būtu pilnvērtīgi augšanas apstākļi mūsu klimatiskajā zonā, salātiem tiek nodrošināts papildu apgaismojums, kura ilgums tiek noteikts pēc sezonalitātes un nepieciešamā gaismas daudzuma konkrētajā augšanas posmā,» saka L. Bekina.

Kopš 2009. gada SIA «Rītausma» ir kooperatīvās sabiedrības «Baltijas dārzeņi» biedrs un vairāk nekā 75% izaudzēto dārzeņu tiek realizēti caur kooperatīvu, apgādājot lielveikalu tīklus.

Modernizē ražotni

Savā 25 gadu darbības laikā uzņēmums ir investējis jaunu un modernu ražošanas tehnoloģiju ieviešanā. Tam ir sava gāzes apkures katlu māja. Temperatūras regulēšana, vēdināšana, barības vielu pievadīšana augiem notiek automatizētā režīmā. Uzņēmums konsultējas un gūst pieredzi no Nīderlandes, Somijas un Beļģijas speciālistiem.

Nākotnes plānos ietilpst attīstīt ražotnes infrastruktūru. Pateicoties Swedbank finansējumam 219 000 eiro apmērā, SIA «Rītausma» bija iespējams izbūvēt jaunas biroja telpas, uz kurām jau pavasarī pārvācās lielākā daļa vadošo speciālistu, iegādāties rekuperācijas un ūdens attīrīšanas iekārtas. Rekuperācijas sistēmas galvenais ieguvums būs vairākkārtēja ūdens izmantošana, kas samazinās gada kopējo iegūtā ūdens patēriņu par aptuveni 45%. Par vismaz 10% samazināsies izmatoto minerālmēslu patēriņš. Uzstādot abas sistēmas, ieguvums ir gan materiālo resursu ietaupījumā, gan nodokļa samazinājumā par izmantotajiem dabas resursiem. Savukārt CO2 sistēmas ieviešana paredz ražības pieaugumu, kas ļautu arī palielināt uzņēmuma kopējo apgrozījumu. L. Bekina norāda, ka uzņēmuma prioritāte šobrīd ir optimizēt izmantoto resursu patēriņu.

Tev varētu interesēt arī:

Dārzeņu audzētājs Rītausma startēs sulu tirgū

Tevi varētu interesēt

Swedbank piešķīrusi finansējumu 215 000 eiro apmērā Salas novada dārzeņu audzēšanas uzņēmumam...

Latvijas dārzeņu audzētājiem pirmās gurķu ražas gaidāmas marta vidū vai beigās, savukārt...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas SIA Rino Grupa, kur no kokmateriāliem,...

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas SIA «Maiznīca Flora», lai vērotu, kā...

Starptautiskajā pārtikas izstādē Riga Food 2018 savus jaunākos produktus un pakalpojumus šogad...

Valmiera Glass Grupas neto rezultātu prognoze gada beigām ir samazināta līdz zaudējumiem 5 miljonu...

Daugavpils rūpniecisko šķiedru ražotājs SIA «Nexis Fibers» pārjaunojis komercķīlu, palielinot...

Pārsvarā visi Pastendes uzņēmuma Brabantia Latvia saražotie gludināmie dēļi un žāvētāji nonāk...

Metālu cenas pamatīgi atkāpušās; cerams, ka tas nesignalizē par ekonomikas buksēšanu....

ES iekšējā patēriņa pieaugums ļāvis būtiski kāpināt metālapstrādes produkcijas ražošanas...

Metālapstrādes un mašīnbūves nozares uzņēmumu darbību 2017. gadā ietekmējusi gan konkurence,...

Karstās vasaras dēļ maizniekiem, kas rudzu maizes cepšanai izmanto vienīgo Latvijas rudzu...