Investors

Gaida vājāku dolāru

Jānis Šķupelis, 12.12.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV dolāra cenai būtu jāsarūk; par sterliņu mārciņas likteni skaidrības gandrīz vispār nav, spriež eksperti.

Šis gads, pretēji agrākajām prognozēm, atnesis spēcīgāku ASV dolāru. Rezultātā, piemēram, eiro cena kopš šā gada sākuma dolāros ir sarukusi par 5,4%, un šīs nedēļas pirmajā pusē tā atradās zem 1,14 ASV dolāru līmeņa. Valūtu eksperti gan spītīgi turpina prognozēt to, ka agrāk vai vēlāk ASV dolāra vērtībai vajadzētu sarukt. Piemēram, Thomson Reuters nupat veiktajā 60 finanšu iestāžu analītiķu aptaujā tiek paredzēts, ka eiro vērtība pēc gada atradīsies pie 1,20 ASV dolāru atzīmes (aptaujas rezultātu mediāna).

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Daži šī tirgus eksperti izceļ, ka liela daļa no šī gada pagājusi, investoriem mēģinot ievērtēt spēcīgāku ASV tautsaimniecības izaugsmes stāstu (arī salīdzinot ar šīs valsts lielākajiem tirdzniecības partneriem). Tikmēr pašlaik daudzi gaida, ka pakāpeniski šis stāsts pamainīsies. Jau ziņots, ka pēdējā laikā daudz apcerēta situācija, kad ievērojami saplakusi ASV garāka un īsāka termiņa obligāciju ienesīguma atšķirība. Vēsturiski tas ir bijis visai uzticams sekojošās ASV ekonomikas lejupslīdes iestāšanās indikators (šāda situācija diez ko labu neliecina par gaidām attiecībā uz nākotni, nevis sniedz atskaiti par skatījumu uz aktuālo ainu). «Ja ASV obligāciju ienesīguma līkņu saplakšana mums patiešām vēsta kaut ko par nākotnes gaidām attiecībā uz ASV tautsaimniecību, tad tas nav labi ASV dolāram,» skaidro Francijas investīciju bankas Societe Generale finanšu procesu pētnieki.

Tāpat tirgus dalībnieki spriež par procentlikmju līmeni un centrālo banku monetāro politiku. Nupat ASV Centrālās bankas priekšsēdētājs Džeroms Pouels izteicies, ka pašreizējie dolāru procentu likmju līmeņi varētu būt ļoti tuvu neitrālam. Tas licis spekulēt, ka ASV Centrālā banka varētu sākt pauzēt ar savu likmju palielināšanu. Jāteic gan, ka pašlaik mazāk pārliecinošs sācis izskatīties arī visas globālās tautsaimniecības izaugsmes stāsts. Tādējādi nav izslēgts, ka likmju ziņā mazāk agresīvi rīkosies arī pārējās ietekmīgākās pasaules centrālās bankas.

Visu rakstu Gaida vājāku dolāru lasiet trešdienas, 12.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru