Investors

Globālā mērogā pārtika kļuvusi lētāka

Jānis Šķupelis, 16.11.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārtikas izejvielu cenu kopuma virziens šogad bijis uz leju.

Šogad pasaulē populārāko pārtikas izejvielu cenu dinamika preču biržā bijusi visai atšķirīga. Piemēram, sojas pupiņu un cukura cena kopš šā gada sākuma sarukusi attiecīgi par 8% (Ņujorkas preču biržā) un 13% (Londonas preču biržā). Tikmēr kviešu vērtība palēkusies gandrīz par piekto daļu. Apvienoto Nāciju (UN Food and Agricultural Organization jeb FAO) dati gan liecina, ka visa to kopuma virziens pamatā bijis uz leju – šīs organizācijas apkopotais globālais pārtikas cenu indekss gada laikā samazinājies par 7,4%.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Ne visi gan domā, ka šāda cenu izmaiņu tendence turpināsies. Piemēram, Nīderlandes Rabobank eksperti teic, ka nākamgad pārtikas cenas var ietekmēt trīs lieli riski. Proti, nākamgad varot materializēties izteiktāks tā saucamais El Ninjo fenomens; tāpat pārtikas izejvielu cenu var svārstīt ģeopolitiskie faktori un cūku mēris.

Minētās finanšu iestādes eksperti norāda, ka esot 80% iespējamība, ka līdz ziemas beigām ASV meteorologi atzīs El Ninjo iestāšanos. El Ninjo fenomenam, kas ir Klusā okeāna virsmas temperatūras izmaiņas, mēdz būt milzīga ietekme uz visas pasaules klimatu (tas parasti nozīmē, ka vienā pasaules daļā ir liels sausums, bet otrā – plūdi), kas nelabvēlīgu pavērsienu gadījumā var atstāt graujošu iespaidu uz lauksaimniecību un tādējādi arī, piemēram, kviešu, kukurūzas un sojas pupiņu cenām. Pārtikas izejvielu cenu izmaiņu ziņā bildes krāsas gan var mainīties visai strauji. Ja ir kādi jaunumi, kas liek domāt par labākiem vai sliktākiem laika apstākļiem, kas savukārt liek spekulēt par gaidāmo ražu, spekulanti visai strauji var mainīt savas ieņemtās pozīcijas.

Visu rakstu Globālā mērogā pārtika kļuvusi lētāka lasiet piektdienas, 16.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru