Graudu cenas pasaules biržās palielinājušās līdz pat 46% 

Kopš šī gada maija, kad ASV un Eiropas Savienības (ES) biržās sāka pieaugt graudu cenas, visbūtiskākais cenas pieaugums Čikāgas biržā ir pārtikas kviešiem, kuru cena palielinājās vidēji par 46% jeb 52,9 latiem par vienu tonnu, sasniedzot 168 latus. Tāpat ievērojami - par 24% jeb 30 latiem - palielinājās cena kukurūzai, sasniedzot 152 latus par tonnu. Savukārt ES biržās pārtikas kviešiem cena pieauga par 22% jeb 34,3 latiem par tonnu, lopbarības kviešiem - par 18% jeb 28 latiem, kukurūzai - par 16% jeb 25 latiem par vienu tonnu, sasniedzot attiecīgi 188, 180 un 178 latus par vienu tonnu.

Nozare.lv, 2012. gada 19. septembris plkst. 8:14

Kā norāda Zemkopības ministrijas ZM Tirgus kopējās organizācijas nodaļas eksperts Jānis Krainis, kopumā septembrī graudu cenas pasaules biržās saglabājas stabili augstas, ko vēl joprojām veicina bažas par ASV kukurūzas ražu un samazinātajām Melnās jūras reģiona un Austrālijas kviešu ražas prognozēm.

«Cenu būtiskajam pieaugumam par iemeslu bija vairāki apstākļi pasaulē un ES, piemēram, nelabvēlīgie laika apstākļi ASV, Melnās jūras reģionā, ES un attiecīgi graudu ražas samazināšanās šajos reģionos. Lai arī augusta vidū ASV kviešu kopražas prognozes tika palielinātas, tomēr kopējais pasaules kviešu piedāvājums nav pietiekams un augstās kukurūzas cenas veicina arī kviešu cenu pieaugumu,» norādīja Krainis.

Viņš arī atzina, ka ASV kukurūzai vēl joprojām tiek prognozēti zemākie ražas apjomi kopš 1995.gada. Tiek sagaidīts, ka būtiskais ražas samazinājums un augstās cenas samazinās kukurūzas patēriņa apjomus lopbarības, pārtikas un rūpniecības vajadzībām, līdz ar to pieaugs citu lopbarības graudu cenas.

Tikmēr Latvijā graudaugu ražas novākšanas darbi kopumā ir noslēgušies, savukārt ražas prognoze visām kultūrām ir palielināta par 4%. Šogad graudaugu platības salīdzinājumā ar pagājušo gadu palielinājušās par 9%, sasniedzot apmēram 570 000 hektāru.

Patlaban ZM ziemas kviešiem prognozē 4,1 tonnu lielu ražību no hektāra, ziemas rudziem - 3,1 tonnu, tritikālei - 2,7 tonnas, bet ziemas miežiem - 3,5 tonnas no hektāra. Vasaras kviešu ražība tiek prognozēta trīs tonnas no hektāra, miežiem - 2,5 tonnas, bet auzām - 2,2 tonnas no hektāra. Rapsis Latvijā šogad iesēts 117 000 hektāru lielās platībās, un vidējā ražība ziemas rapsim tiek prognozēta 3,2 tonnas, bet vasaras rapsim - 1,3 tonnas no hektāra.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2010. gada 10. augusts plkst. 15:27

Graudu cenas kāpums noteikti ietekmēs maizes cenu, taču pagaidām ir pāragri prognozēt...

2010. gada 28. aprīlis plkst. 14:19

Ražotāju cenu indekss lauksaimniecībā 2009.gadā salīdzinājumā ar 2008.gadu sarucis par 21.4%....

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...