Eirozonas finanšu ministri ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF) vienojušies par nākamā aizdevuma kārtas piešķiršanu parādu krīzes nomocītajai Grieķijai, kā arī par daļas valsts parāda «norakstīšanu».
Pēc vairāku stundas ilgām sarunām Grieķijas starptautiskie kreditori vienojās par pasākumiem, ar kuru palīdzību Atēnu parādu kalni tiks samazināti par 40 miljardiem eiro, 2020. gadā sasniedzot 124% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Starp pasākumiem, kuri tiks izmantoti Grieķijas parādu kalna samazināšanai, ietilpst procentu likmes samazināšana Atēnu kredītiem.
Eirozonas ministri vienojušies arī izmaksāt Grieķijai nākamo starptautiskā aizdevuma daļu – 43,7 miljardus eiro. Nauda Grieķijai tiks izmaksāta vairākās kārtās – eirozonas līdzekļus Atēnas saņems decembrī, bet SVF daļa Grieķijai tiks izmaksāta tikai tad, kad noslēgsies parāda samazināšanas process.
Komentējot panākto vienošanos, Eirogrupas vadītājs Žans Klods Junkers norādīja, ka tā grieķiem pavērusi jaunas durvis. «Tas nav tikai par naudu. Tas ir solījums Grieķijas cilvēku labākai nākotnei un eirozonai kā tādai,» sacīja Ž. K. Junkers.
Grieķiju parādu krīze piemeklēja 2009. gadā, un tā ir Eiropas vienotās valūtas telpas parādos visvairāk grimstošā valsts. Pēdējo piecu gadu laikā Grieķijas ekonomika samazinājusies par 25%.
Db.lv jau vēstīja, ka eirozonas finanšu ministri aizvadītajā nedēļā ārkārtas sanāksmēs nespēja vienoties par starptautiskās palīdzības nākamā maksājuma piešķiršanu parādu krīzes nomocītajai Grieķijai.
Novembra sākumā Grieķijas parlaments apstiprināja 2013. gada budžetu, kurā iekļauta apjomīga valsts tēriņu samazināšanas pakete, tādējādi cerot drīzumā saņemt starptautiskā aizdevuma kārtējo maksājumu.
Paredzēts, ka nākamajā gadā Grieķijas ekonomika samazināsies par 4,5%, bet valsts parāds pieaugs līdz 189% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt Grieķijas budžeta deficīts nākamgad plānots 5,2% apmērā, kas ir samazinājums, salīdzinot ar 6,6% šogad.