Grūtā pirmdiena 

Katrs trešais akadēmiķis sastopas ar nemieru, bailēm un stresu, atverot savu e-pastu pirmdienas rītā; iespējams, šis nepatīkamais satraukums skar cilvēkus arī citās nozarēs, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. 

Anda Asere, 12.1.2015

Merle Lehmusa

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Tā secinājuši Tallinas Tehnoloģiju universitātes pētnieki, kuri pirms vairākiem gadiem novēroja, ka kolēģus pirmdienu rītos pirms e-pasta kastītes atvēršanas vieno nemiers, tāpēc viņiem radās interese izpētīt šo tēmu. Pētījums sākts 2009. gadā un noritēja trīs ar pusi gadus. Secināts, ka aptuveni trešdaļa akadēmiskā personāla cieš no pirmdienas rīta e-pasta sindroma. «Darbs pēdējās dekādēs ir dramatiski mainījies, un šīs izmaiņas ir izjaukušas robežas starp darba un brīvo laiku. Darbs vairs nav saistīts tikai ar konkrētu vietu un laiku. Augstas prasības akadēmiķiem liek vienmēr būt gataviem tiešsaistē reaģēt, atbildēt, strādāt. Pieņemu, ka tas ir ietekmējis mūs visus, taču mūsu mērķgrupa bija akadēmiķi universitātēs,» saka Merle Lehmusa (Merle Lõhmus), Tallinas Tehnoloģiju universitātes lektore Industriālās psiholoģijas departamentā. Lai gan pētījumā analizēts tikai akadēmiskais personāls, iespējams, pirmdienas rīta e-pasta stress attiecas uz visdažādāko profesiju pārstāvjiem. «Nav korekti kaut ko teikt par citām mērķgrupām, kas nav pētītas, bet mans personīgais viedoklis ir tāds, ka nemiers un bailes ir diezgan līdzīgi arī citās nozarēs,» teic M. Lehmusa.

Visbiežākā reakcija bija bailes atvērt e-pastu pirmdienas rītā. Pētnieku intervētie akadēmiķi bija noraizējušies un baidījās, piemēram, ka atradīs uzdevumus, kas jāpaveic brīvdienās un pirmdienas rītā ir nokavēti. Daļa aptaujāto sastapušies ar nemieru, negatīvām emocijām un depresīvām domām, kā arī ar reaģēšanas spēju zudumu, kas izpaužas kā personas atrašanās darbā, bet nespēja sākt darbu – cilvēks atbild uz to, ko citi saka, bet nespēj absorbēt informāciju, atrodas mentālā prombūtnē. Vai automātiskā atbilde par to, ka esmu atvaļinājumā vai biznesa braucienā, palīdz? «Nē, ne pārāk, jo bailēm un nemieram pamatā ir dziļš iekšējs stress. Un, ja ir stress, ir grūti to kontrolēt ar prātu,» spriež M. Lehmusa.

Visu rakstu Grūtā pirmdiena lasiet 12. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.