Tehnoloģijas

Iegulda modernā diagnostikas iekārtā

Kristīne Stepiņa, 29.01.2020

Foto: Publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Lai kontrolētu ādas vēža saslimšanas risku, ārstniecības iestāde "Derma Clinic Riga" iegādājusies Vācijas uzņēmuma "FotoFinder GmbH" ražotu aparatūru "FotoFinder ATBM Master", kas ir pirmā šāda veida diagnostikas tehnoloģija Baltijas valstīs.

Uzņēmums neatklāj precīzu darījuma summu, informējot, ka šādas iekārtas cena tirgū ir, sākot no 75 tūkstošiem eiro.

"Mākslīgais intelekts dermatoonkoloģijā darbojas kā palīgs agrīnā melanomas un citu ādas vēža formu atpazīšanā. Šajā medicīnas nozarē tas principiāli neatšķiras no mākslīgā intelekta pielietojuma, piemēram, radioloģijā vai arī jebkurā citā ar medicīnu nesaistītā nozarē. Iekārta ir "apmācīta" ar vairāk nekā 100 tūkstošiem verificētu (histoloģiski pierādītu) ādas audzēju attēliem, gan klīniskiem, gan dermatoskopiskiem. Klīnikas ārsti ir piedalījušies vairākos mākslīgā intelekta pielietojuma pētījumos, kuru rezultāti šobrīd iekārtas veidā darbojas klīnikā, " stāsta "Derma Clinic Riga" vadītājs Raimonds Karls.

Mākslīgā intelekta uzdevums ir palīdzēt ārstam atpazīt veidojumus, kuri savā attīstībā ir ļoti niecīgi, sīki un neuzkrītoši. "Jauna punktiņa parādīšanās uz ādas var būt pirmā pazīme draudošām briesmām. Ieraudzīt un atpazīt tādus punktus ir mākslīgā intelekta uzdevums. Iespējams, nākotnē šis process notiks vispār bez ārsta līdzdalības," prognozē R. Karls.

Ierodoties uz ādas veidojumu diagnostiku, iekārta veiks pacienta ādas virsmas skenēšanu ar augstas izsķirtspējas kameru (50 MPix), polarizētā gaismā iegūs ādas veidojumu attēlus, saglabās tos savā atmiņā un automātiski salīdzinās iegūtos veidojumus ar iepriekšējiem izmeklējumiem, vai atradīs jaunus, līdz šim nebijušus veidojumus, izvērtēs iepriekš eksistējošus veidojumus un atpazīs vismazākās izmaiņas, kas var liecināt par ļoti agrīnām ļaundabīgām pazīmēm.

Šādi izmeklējumi īpaši ieteicami cilvēkiem ar daudziem ādas veidojumiem, kā arī tiem, kuriem dzīves laikā ir nācies sastapties ar ādas vēža diagnozi, vai kuriem asinsradinieku vidū ir bijuši ādas vēža gadījumi. Pēc izmeklējuma pacients savā e-pastā saņem pdf formāta kopsavilkumu un ar noteiktu periodiskumu var objektīvi sekot savam ādas stāvoklim, izmantojot jebkuru gadžetu.

"Mazākā ādas audzēja izmērs, kuru palīdzēja diagnosticēt mākslīgais intelekts, ir 1,2 x 1,4 mm. Tas ir flomastera punkta izmērā, - ļoti, ļoti mazs," vērtē dermatologs, uzsverot, ka agrīna melanomas atpazīšana (diagnostika) ir ļoti svarīga un spēj pilnībā glābt cilvēka dzīvību.

Diemžēl neskaitāmie mudinājumi iedzīvotājiem sekot līdzi saviem ādas veidojumiem, skaudro Latvijas statistiku nespēj ietekmēt. Katru gadu 230 jauniem pacientiem tiek diagnozsticēta melanoma un konstatēti vairāk nekā pusotrs tūkstotis nepigmentēto ādas vēža gadījumu.

Cenas diagnostikas procedūrām ar iekārtu "FotoFinder ATBM Master" svārstās no 50 līdz 150 eiro.