Ražošana

Iekāpj ražotāja kurpēs

Anda Asere, 10.10.2019

Foto: no uzņēmuma arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pieredzi apģērbu mazumtirdzniecībā nu jau trešo gadu Zariņu ģimene no Alūksnes liek lietā izveidotajā ražošanas uzņēmumā SIA Linden

«Sākām kā apģērbu un aksesuāru mazumtirdzniecības uzņēmums Alūksnē pirms vairāk nekā 20 gadiem. Esam attīstījušies līdz tam, ka esam izveidojuši zīmolu Branchess un sešus veikalus Alūksnē, Valmierā, Ventspilī un Rīgā. Pirms trīs gadiem nolēmām izmēģināt savus spēkus sieviešu apģērbu ražošanā un nodibinājām atsevišķu uzņēmumu, lai to izdarītu,» saka Līva Lelīte, SIA Linden valdes locekle. Pieredze, kas diendienā gūta, pārdodot sieviešu apģērbus veikalos, kas agrāk darbojās zem zīmola Līna, bet tagad ar vienotu Branchess vizuālo identitāti, ir devusi iespēju labāk saprast, ko pircēji vēlas. «Gribējām izdarīt kaut ko labu savai pilsētai, radīt jaunas darbavietas,» teic Kalvis Zariņš, SIA Linden projektu vadītājs. L. Lelīte piebilst, ka Alūksne ir viņu dzimtā pilsēta un ģimene ir priecīga dot iespēju cilvēkiem atgriezties tajā. «Pie mums strādā cilvēki, kuriem varbūt nebūtu iespējas palikt un veidot ģimenes Alūksnē, ja nebūtu šī uzņēmuma,» norāda K. Zariņš.

Sava ražotne ļauj operatīvi reaģēt uz tirgus vajadzībām, jo uzņēmums visos posmos var ietekmēt ražošanas procesu un kvalitāti. «Mums bija vēlēšanās izmēģināt savus spēkus, ražojot produktu ar augstu pievienoto vērtību,» teic K. Zariņš. Vaicāts, kāpēc neizvēlējās pirkt ārpakalpojumu, uzņēmējs spriež, ka tādā gadījumā sadarbības partneris, visdrīzāk, nebūtu Latvijā un kompānijai būtu jāgaida rindā, kamēr izpildīs tās pasūtījumu, kas prasītu laiku, būtu arī sarežģītāka loģistika.

L. Lelīte piebilst, ka, pasūtot ārpakalpojumu, nav garantijas, ka tad, ja būs daudz pasūtījumu, izvēlētā ražotne to nenodos vēl kādai citai, par kuras kvalitāti nevar būt pilnas pārliecības. Viņa arī uzsver, ka sava ražotne ļauj ātri uzzināt un izmantot pircēju atsauksmes, un klienti novērtē, ka viņu ieteikumi ir ņemti vērā.

Vaicāts par secinājumiem, kādi radušies, iekāpjot ražotāja kurpēs, K. Zariņš atzīst, ka no malas viss izskatās krietni vienkāršāk, nekā ir īstenībā. Ražošanas process ir daudz komplicētāks – resursu sagāde un kvalificētu darbinieku piesaistīšana ir ļoti sarežģīta. «Alūksnes pusē nav tādu šūšanas tradīciju kā, piemēram, Liepājā, kur ir atrodami šī amata meistari. Šī iemesla dēļ daudz laika esam ieguldījuši tieši apmācībā,» saka L. Lelīte. Arī K. Zariņš uzsver, ka viens no bremzējošiem faktoriem ir cilvēkresursu trūkums. Teju katra otrā sieviete domā, ka māk šūt, bet zināšanas par industriālo šūšanu ievērojami atšķiras no tām, kas vajadzīgas, lai mājas apstākļos izgatavotu vienu kleitu sev. Ražotne ir iekārtota jaunizveidotajā industriālajā teritorijā Alūksnē. Iekārtas iepirktas ar Lauku atbalsta dienesta programmas Leader atbalstu 25 un 31,6 tūkstošu eiro apmērā. Otrais projekts šobrīd tiek īstenots.

Visu rakstu lasiet 10. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!