Pārtika

Igaunijas parlaments nosaka nodokli saldinātajiem dzērieniem

LETA, 19.06.2017

Foto: www.freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas parlaments (Rīgikogu) pirmdien pieņēmis likumu, kas paredz aplikt ar nodokli saldinātos dzērienus, kuri satur vairāk par pieciem gramiem cukura uz 100 mililitriem.

Šāda likuma pieņemšanu atbalstījuši 52 deputāti, pret to balsojuši 37.

Jaunā nodokļa mērķis ir samazināt ar cukuru saldināto dzērienu patēriņu un to radīto kaitējumu veselībai, īpaši attiecībā uz bērniem.

Dzērieniem ar cukura saturu 5-8 grami uz 100 mililitriem nodoklis tiks noteikts 10 eiro centi par litru, bet, ja cukura saturs būs lielāks - 30 eiro centi par litru.

Dzērieniem, kas satur saldinātājus, nodokļa likme arī būs 10 eiro centi par litru. Nodokļa likme dzērieniem, kas satur gan saldinātājus, gan cukuru, tiks noteikta tādā pašā kārtībā kā cukuru saturošiem dzērieniem. Saldinātajiem dzērieniem, kas pirms lietošanas jāatšķaida, nodokli noteiks atkarībā no cukura un saldinātāja satura atšķaidījumā.

Tiesa gan, lai ražotājiem būtu pietiekami laika recepšu izmaiņu ieviešanai un patērētāji varētu pierast pie jaunajiem produktiem, nodokļa ieviešanā paredzēta pakāpenība. Proti, no nākamā gada augstākā nodokļa likme - 30 eiro centi par litru - tiks noteikta dzērieniem, kuru cukura sastāvs nav mazāks par desmit gramiem uz 100 mililitriem, no 2019.gada šī robeža tiks pazemināta līdz deviņiem gramiem, bet no 2020.gada - līdz astoņiem gramiem.

Igaunijas valdība arī lūgs Eiropas Komisijas atļauju noteikt izņēmumus attiecībā uz dabiskajām sulām, piena dzērieniem un jogurtiem, kam nav papildus pievienots cukurs vai saldinātāji. Izņēmumu paredzēts noteikt arī attiecībā uz tādiem saldinātajiem dzērieniem, kuri tiek izmantoti citu dzērienu, pārtikas, medikamentu vai līdzīgas produkcijas ražošanā.

Nodoklis attieksies tikai uz dzērieniem, kas paredzēti tirgošanai Igaunijā.

Igaunijas Finanšu ministrija cer, ka saldināto dzērienu aplikšana ar nodokli 2018.gadā ļaus palielināt valsts budžeta ieņēmumus par 15 miljoniem eiro, 2019.gadā - 16 miljonus eiro un 2020.gadā - par 17 miljoniem eiro.

ANO Pasaules veselības organizācijas pētījums liecina, ka pārmērīga cukura lietošana izraisa veselībai bīstamu aptaukošanos, un Igaunijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm pēdējā laikā aptaukošanās pieaugušo un īpaši skolēnu vidū bijusi viena no straujākajām.

Likums stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra.

Komentāri

Pievienot komentāru