Investors

Igaunijas valdība atbalsta izmaiņas pensiju otrajā līmenī

LETA--BNS, 14.11.2019

Foto: Natalia Fedosenko/TASS/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas valdība ceturtdien atbalstīja iecerētās izmaiņas pensiju otrajā līmenī, kas paredz, ka otrais līmenis būs brīvprātīgs.

«Mūsu nolūks ir uzlabot Igaunijas iedzīvotājiem pieejamos izvēles variantus un paaugstināt pensiju krāšanas elastīgumu,» sacīts Igaunijas finanšu ministra Martina Helmes paziņojumā.

«Jauniešiem vairs nebūs obligāti jāsāk iemaksas kādā fondā, viņiem būs iespēja to darīt vēlāk. Tie, kuri ir apmierināti ar izvēlēto fondu, var vienkārši turpināt [veikt tajā iemaksas],» norādījis Helme.

«Ir svarīgi rūpīgi apdomāt savus lēmumus, lai, sasniedzot pensijas vecumu, pensija neizrādītos mazāka, nekā cerēts,» piebildis Igaunijas finanšu ministrs.

Iecerētie grozījumi paredz, ka pēc tam, kad izmaiņas stāsies spēkā, pievienošanās pensiju otrajam līmenim un izstāšanās no tā būs brīvprātīga, iesniedzot iesniegumu Pensiju centram vai bankai.

Ja topošais pensionārs nolems pārtraukt iemaksas otrajā līmenī, viņš varēs izņemt uzkrātos līdzekļus vai arī tie varēs palikt otrajā līmenī un tikt investēti arī turpmāk. Tiem, kas vēlēsies paši investēt savus līdzekļus, būs iespēja tos ieskaitīt investīciju kontā.

Tie, kam būs uzkrāti līdzekļi pensiju otrajā līmenī, sasniedzot pensijas vecumu, varēs izlemt, vai viņi vēlas tos saņemt kā mūža pensiju, fiksēta termiņa pensiju vai arī saņemt visu summu vairākos maksājumos, katram maksājumam nepārsniedzot 10 000 eiro. Ja līdzekļi no otrā līmeņa tiks izņemti pēc pensijas vecuma sasniegšanas, tiks piemērota mazāka ienākuma nodokļa likme. Nauda, kas tiks izņemta atbilstoši ilgtermiņa pensijas plānam, netiks aplikta ar nodokļiem, savukārt citos gadījumos ienākuma nodokļa likme būs 10%.

Tie, kas būs izstājušies no pensiju otrā līmeņa, tam atkal pievienoties varēs tikai pēc desmit gadiem, bet vēlreiz izstāties būs iespējams atkal pēc desmit gadiem.

Atbilstošos grozījumus tiesību aktos jāpieņem parlamentam. Iecerēts, ka šīs izmaiņas Igaunijas pensiju otrajā līmenī stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī.

Komentāri

Pievienot komentāru