Jaunākais izdevums

Koka būvkonstrukciju ražotājs SIA "IKTK" īstenojis projektu Norvēģijā - uzstādīts videi draudzīgs koka konstrukciju tilts pār kalnu upi uz Eiropas nozīmes šosejas E16 starp Oslo un Bergenu, informē uzņēmumā.

Latvijā ražotās būvkonstrukcijas aizvien vairāk pieprasītas ārpus Latvijas un tiek piegādātas aizvien tālāk, pēdējo pāris gadu tendencēs novērojis SIA "IKTK" izpilddirektors Gatis Eglītis.

Šovasar "IKTK" ražotās līmētā koka konstrukcijas tika izmantotas arī autotransporta tilta konstrukcijās Norvēģijā, kura gala pasūtītājs bija Norvēģijas valsts ceļu administrācija. Tas ir pārvads pār kalnu upi Eiropas nozīmes šosejai E16, kura Norvēģijā savieno Oslo ar Bergenu, bet kopumā ar jūras pārrāvumu šķērso Ziemeļīriju, Skotiju Lielbritānijā, Norvēģiju un Zviedriju.

Šim autotransportam paredzētajam Tveitas tiltam (Tveit bru) pār Sturones (Storåne) upi lielizmēra tilta detaļas tika izgatavotas un daļēji samontētas jau ražotnē Ozolnieku novadā, no kurienes tās nogādāja objektā deviņās kravās - ar pēdējo kravu šā gada 20.martā, bet 10.jūnijā notika tilta atklāšana. Tas nozīmē, ka no Latvijā ražotajām konstrukcijām 40 metru garo un 9,5 metrus plato tiltu pilnībā samontēja un pārklāja ar asfaltu aptuveni 80 kalendārās dienās.

Skatoties pēc gala pasūtītāja pieprasījuma pēc "IKTK" konstrukcijām pēdējo pāris gadu laikā, attiecībā pret vietējo tirgu tieši ārvalstu pieprasījums audzis no aptuveni 70% 2019.gadā līdz aptuveni 90% 2020.gadā, lēš G.Eglītis. Šī tendence saistīta ar gala pasūtītāju un lietotājiem, jo būvnieks vai piegādātājs varējusi būt arī Latvijas kompānija. Viņš norāda, ka citās valstīs daudzviet būvēs vēlas betonu aizstāt ar koku, plaši to izvēlas publiskās un valstiskās institūcijas.

"Šajā koka konstrukciju "revolūcijā", ko nenoliedzami sekmējusi arī ekoloģiju uzlabojošā "zaļā" politika un klimata pārmaiņu risinājumi, liela nozīme ir jaunām tehnoloģijām, inovācijām, pilnīgi jauniem inženierijas risinājumiem. Ļoti daudzi objekti ir kā arhitektu un būvinženieru jaunatklājumi, atsevišķi - pat sensācijas, un līdzīgi kā kādreiz elektroniķi un programmētāji radīja pirmos datorus, šobrīd inženieri turpina atklāt jaunas spējas kokam. Tāpēc loģiski uzmanības centrā pagaidām ir inovācijas un atklājumi, bet sekundāri ir finanšu rezultāti, jo mēs esam apjomīga ceļa sākumā," pauž SIA "IKTK" valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

Uzņēmējs secinājis, ka, atšķirībā no dažādu jomu ražotājiem, tieši būvniecībā tehnoloģiski Latvija kopumā ir sabremzējusies, gausa, pieticīga un nenovērtē koka priekšrocības pār dzelzsbetonu. "Pilnīgi citādi ir ar ražotājiem. Priecē, ka ne tikai dronu un sarežģītas tehnikas ražotāju, bet arī koka būvkonstrukciju ražotāju gadījumā mēs varam teikt: "Latvija var!"," gandarīts M.Peilāns.

Viņš norāda, ka būvniecībā līmētais koks turpina vēl plašāku uzvaras gājienu Kanādā, Austrijā, Vācijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Lielbritānijā, kā arī Singapūrā, Filipīnās, Malaizijā. Pēdējā laikā ļoti strauji pieprasījums pēc koka būvniecībā aug ASV.

Turklāt tehnoloģijas ir tādas, ka konstrukcijas iespējams izgatavot vienā valstī un izdevīgi transportēt uz citu valsti kaut pretējā planētas puslodē. Arī no "IKTK" ražotnes oktobra beigās pirmais būvkonstrukciju komplekts koka ēkai sāks ceļu uz ASV.

Līdztekus Tveitas tiltam Norvēģijā gan šogad, gan 2019.gadā SIA "IKTK" darbi sekmēja koka konstrukcijas arī citās būvēs starptautiskā mērogā, piemēram, tika radītas atsevišķas masīvkoka konstrukcijas deviņstāvu koka ēkai Stokholmā, izgatavotas koka konstrukcijas vairākiem lieliem projektiem - "Amberton green SPA" viesnīcai Lietuvā, skolas ēkai Norvēģijā un citur.

Arī vairāku Latvijas objektu koka konstrukcijas tapušas "IKTK", piemēram, Valmieras Viestura vidusskolai. Vairāki objekti ar "IKTK" ražotajām konstrukcijām atzinīgi novērtēti būvniecības konkursos - Mītavas koncertzāle Jelgavā, Bikstupes tilts Jaunpilī, Rūmenes muižas rekonstrukcija un citi.

Pērn sākta un šogad pabeigta jaunu, tehnoloģiski sarežģītu produktu ražošana - liekti līmēta saplākšņa akustiskie paneļi Mežaparka estrādei. Mežaparka estrādes skaņas atstarotājsistēma, kurā izmantoti 510 liektas virsmas vairogi 16 atšķirīgos izmēros, ir šobrīd pasaulē lielākā, secinājis viens no vadošajiem Latvijas akustikas speciālistiem Andris Zabrauskis.

2019.gadā tika pabeigts SIA "IKTK" 2.ražošanas korpuss, kurā tika izmatotas pašu saražotās liekti līmētas koka konstrukcijas.

2020.gadā SIA "IKTK" sevi arī turpmāk redz projektos ar individuālu pieeju, inovatīviem risinājumiem un izaicinājumiem, tāpat arī "zaļās būvniecības" sekmēšanā, nodrošinot objektus ar tādām būvkonstrukcijām, kuru izmantošana veicina atjaunojamo resursu izmantošanu būvniecībā, kā arī kopumā samazina oglekļa izmešu ietekmi būvdarbos.

Šā gada jaunāko objektu, kuros izmantotas "IKTK" ražotās koka būvkonstrukcijas, vidū minama skolas ēka Norvēģijā, Stavangerā, kuras izbūvē piedalās Latvijas uzņēmumi.

Šogad apkopots, ka pēc četru gadu darbības SIA "IKTK" provizoriskais apgrozījums pērn bijis ap 1,3 miljoniem eiro, bet nodokļos samaksāti vairāk nekā 80 tūkstoši eiro. Saistībā ar algoto darbaspēku iedzīvotāju ienākuma nodoklis samaksāts 27,27 tūkstošu eiro apmērā, bet Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veiktas 56,26 tūkstošu eiro apmērā.

SIA "IKTK" dibināta 2011.gadā, bet darbību sāka tikai 2015.gadā, sākumā nodarbojoties ar rūpniecisko izpēti un prototipu izstrādi, bet vēlāk jau izvēršot arī ražošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trīs Latvijas uzņēmumi - "IKTK", "Rodentia" un "Igate Būve" īstenojuši inovatīvu "zaļo risinājumu", no līmētā koka ražojot un uzbūvējot elektroauto uzlādes staciju Dānijā.

Stacija būvēta pēc Dānijas elektroauto uzlādes staciju un mobilitātes risinājumu kompānijas "CLEVER" pasūtījuma un to projektējis Dānijas arhitektu birojs "Cobe". Projekts paredz pēc vienota "zaļā" dizaina koncepta uzbūvēt ātrās uzlādes staciju tīklu visā Skandināvijā.

Elektroauto uzlādes staciju Orhusas ostā pie pasažieru prāmju piestātnes izgatavoja un uzbūvēja trīs Latvijas uzņēmumi, kas specializējas līmētā koka konstrukciju projektēšanā, ražošanā un būvniecībā. Līmētā koka konstrukciju projektēšanas birojs "Rodentia" konsultēja dāņu pasūtītāju un izstrādāja detalizācijas un ražošanas rasējumus, ražotājs "IKTK" Ozolnieku novadā no egles koksnes ražoja galvenās konstrukcijas, bet līmētā koka būvniecībā specializētā būvkompānija "Igate Būve" veica pārējo ražošanu, piegādi un gandrīz piecu metru augstās konstrukcijas būvniecību Dānijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jelgavas pievārtē uzbūvētā pirmā koka līmēto paneļu māja Latvijā divu gadu ekspluatācijas laikā ir attaisnojusi uz sevi liktās cerības, pierādot gan energoefektivitāti, gan salīdzinoši nelielās uzturēšanas izmaksas.

SIA IKTK 2018. gada rudenī uzbūvēja pirmo koka līmēto paneļu māju Latvijā, un tā arī joprojām ir šāda veida vienīgā dzīvojamā māja. Pērn pēc šādas pašas tehnoloģijas uzņēmums uzbūvēja arī savu biroja ēku. Tas bija eksperiments – saražot liela izmēra līmētos koka paneļus, jau ražotnē tajos veikt visa veida nepieciešamos izgriezumus un jau montāžai gatavu sienas/jumta daļu nogādāt uz vietu, kur notiek mājas montāža.

Trīs kārtās līmētās koksnes sienas (detaļas) tika saliktas kā lego klucīši, kas notiek ātrāk, nekā ja māju būvētu no ķieģeļiem vai dažādiem blokiem. Mājas montāžas darbi tika veikti dažu nedēļu laikā. Tas nozīmē, ka lielais darbs jāpaveic ražotnē, kur visām detaļām un konstrukcijām jābūt gatavām, pirms sākas montāžas darbi.

Komentāri

Pievienot komentāru