Bankas

Ilmārs Rimšēvičs Dienas Biznesam: Šī nav pirmā reize

Māris Ķirsons, 26.02.2018

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

#Esmu bijis neērts daudzām bankām un banku lobijiem Latvijā, mēģinādams rietumnieciskot šo sistēmu.

Šī nav pirmā reize, kad tiek veikts mēģinājums atbrīvoties no neērtā Latvijas Bankas vadītāja Ilmāra Rimšēviča, jo savulaik šādus lūgumus politiķiem ir izteikuši baņķieri

To intervijā Dienas Biznesam stāsta Latvijas Bankas prezidents un Eiropas Centrālās bankas padomes loceklis Ilmārs Rimšēvičs, kurš aizpagājušās nedēļas nogalē tika uz 48 stundām aizturēts kriminālprocesā par kukuļa pieprasīšanu un pēc tam atbrīvots pēc 100 000 eiro drošības naudas iemaksāšanas. Viņš atzīst, ka savu taisnību ir gatavs pierādīt visās iespējamās instancēs.

Fragments no intervijas, kas publicēta 26. februāra laikrakstā Dienas Bizness:

Kāpēc Latvijā pēdējo 25 gadu laikā ik pa brīdim notiek lielākas vai mazākas banku krīzes?

Detalizētas atbildes uz katru piemēru aizņemtu pāris dienas, tomēr ir vairākas būtiskas lietas. Proti, 90. gadu sākumā, kad tika atjaunota Latvijas neatkarība, veidojās arī finanšu sektors, kurš tobrīd meklēja savu vietu un identitāti pasaules finanšu sistēmā. Ilgu laiku Latvijā dominēja naiva doma, ka varam būt tilts starp Austrumiem un Rietumiem, diemžēl tādas kultūras, kāda ir Šveicē, Luksemburgā vai Austrijā, postpadomju Latvijā nebija. Šīs kultūras un disciplīnas trūkums arī neļāva izveidot skaidru un saprotamu banku biznesu, jo vienmēr klāt bija mēģinājumi kaut ko, tautas valodā sakot, nošmugulēt - izdarīt kaut ko tādu, ko Rietumvalstīs neatzīst par labu esam, un rezultātā Latvijai tika iedalīta «zemākas klases» darījumu apkalpošana.

Esmu bijis neērts daudzām bankām un banku lobijiem Latvijā, mēģinādams rietumnieciskot šo sistēmu. Tam par apliecinājumu ir kaut vai tas, ka publiskotie Rīdzenes sarunu ieraksti atspoguļo tā laika Parex bankas vadītāja lūgumu politiķiem darīt visu, lai «tiktu vaļā» no Rimšēviča.

Kāda pašlaik ir situācija finanšu sektorā?

Domāju, ka tuvākajā laikā pieredzēsim vēlmi pieņemt vēl tālejošākus nosacījumus attiecībā uz nerezidentu biznesa ierobežošanu, tostarp arī kādas nodevas vai nodokļa ieviešanu vai paaugstināšanu saistībā ar šī biznesa veikšanu Latvijā. Tas nebūs pārsteigums, jo diskusija par to Latvijā ir ilgusi daudzus gadus, taču bez konkrēta rezultāta. Savulaik bija vēlme ofšorus ar Latvijas parlamentāriešu rokām pārvērst par vietējiem. Nenoliedzami, ka ar lielām grūtībām, pārliecinot parlamentāriešus par šāda soļa tālejošām sekām, ietekmi un rezonansi pasaulē, šo procesu izdevās apturēt.

Pašlaik valdības dienas kārtībā ir daudzi jautājumi, kuri saistīti ar Moneyval ziņojumu un tajā ietverto rekomendāciju ieviešanu Latvijā. Vienlaikus ceru, ka pēc visiem šiem notikumiem banku lobija loma valstī mazināsies.

Visu interviju Satricinājumi mainīs finanšu sistēmu lasiet 26. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

?http://www.db.lv/diskusija/kads-ir-tavs-viedoklis-par-pasreizejo-situaciju-latvijas-finansu-sektora

Ekskluzīvi DB - Intervija ar Ilmāru Rimšēviču pilnā apmērā: Latvija bauda eirozonas labumus

Komentāri

Pievienot komentāru