Būvniecība un īpašums

Imigrācijas likuma grozījumu dēļ Pillar apturējis 2,5 miljonus vērtu īpašumu rekonstrukcijas programmu

Žanete Hāka, 31.10.2013

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Nekustamā īpašuma attīstīšanas un tirdzniecības grupa Pillar nolēmusi apturēt īpašumu rekonstrukcijas programmu, kuras kopējās investīcijas 2013. – 2014. gadu laikā bija plānotas vismaz 2,5 miljonu eiro apmērā, informē ABLV Bank pārstāvji.

SIA Pillar Management izpilddirektore Ieva Valtere uzsver, ka līdz ar izmaiņām likumā lielākos zaudējumus ekonomikai radīs netiešā procesu ietekme. Prognozējama lielo investoru aktivitātes samazināšanās, kuri bija plānojuši investīcijas balstoties uz līdzšinējo normatīvo bāzi un tās ietekmi uz nekustamo īpašumu tirgu.

Patiesos ieguvumus no termiņuzturēšanās atļaujām (TUA) naudas izteiksmē ir ļoti grūti aprēķināt, jo nekustamā īpašuma iegādi vienmēr pavada arī citi izdevumi: remonta izdevumi, mēbeļu iegāde, sadzīves izdevumi un citi, skaidro eksperte. Tā rezultātā kopējais ieguldījums Latvijas ekonomikā ir krietni vien lielāks par oficiāli deklarētajiem 330 miljoniem. Saskaņā ar konsultāciju kompānijas Deloitte Latvia veiktā pētījuma Latvijas biznesa-imigrācijas programmas rezultātu analīze (TUA programmas) rezultātiem, kopējais ieguldījums Latvijas ekonomikā no TUA nekustamā īpašuma programmas daļas trīs gadu laikā sasniedzis 545 miljonus latu, uzsver eksperte, piebilstot - ja tiktu saglabāti līdzšinējie noteikumi, tad nekustamā īpašuma pircēji apmaiņā pret TUA kopumā varētu ieguldīt Latvijas ekonomikā vēl aptuveni 1,24 miljardus latu. Tādēļ šīs programmas ierobežošana nav ekonomiski pamatota.

Var prognozēt, ka, līdz ar izmaiņām, samazināsies jaunu projektu celtniecības un ēku renovāciju apjomi Rīgas centrā, saka Pillar pārstāve. Celtniecības apjomu kritums ietekmēs ne tikai šo nozari, tas būs jūtams arī saistošajās nozarēs un daudzu jo daudzu mājsaimniecību maciņos. Mainot šos nosacījumus, valsts budžetā negūtie ienākumi būs mērāmi vairākos desmitos miljonu latu, prognozē I. Valtere.

Ieviešot kvotas, nopietnu termiņuzturēšanās atļauju tīkotāju vidū tiks radīta konkurence - kurš pagūs, kurš nokavēs. Šāda kvotu sistēmas ieviešana TUA piešķiršanā ir pamats koruptīvas vides radīšanai un to jau ir atzinušas vairākas sabiedriskās organizācijas, uzsver Pillar pārstāve.

«Šobrīd kopējās tendences liecina, ka cenu korekcija kvalitatīviem un TUA saņemšanas kritērijiem atbilstošiem īpašumiem nebūs. Līdz ar to Pillar savos jauno mājokļu projektos pagaidām neplāno ieguldāmo investīciju samazināšanu. Tomēr cita aina ir ar renovāciju un rekonstrukciju objektiem. Tādēļ esam nolēmuši apturēt īpašumu rekonstrukcijas programmu, kuras kopējās investīcijas 2013. – 2014. gadu laikā bija plānotas vismaz 2,5 miljoni eiro apmērā,» pavēstīja I. Valtere.

Ja tiek atstāta norma, ka nepieciešamo termiņuzturēšanās atļaujas summu nevarēs izveidot pērkot vairākus īpašumus, tad tas radīs nelielu cenu korekciju jauno projektu nelielajiem dzīvokļiem. Faktiski tiks radīti nevienlīdzīgi tirgus apstākļi dzīvokļiem ar dažādām platībām. Šāda norma ir pilnīgi nepamatota, un pastāv šaubas, ka arī izmaiņu atbalstītājiem ir pamatots skaidrojums, kādēļ tāda norma būtu jāievieš, saka I. Valtere.

Pillar Holding Company pieder ABLV Bank un apvieno ABLV grupas uzņēmumus, kuru darbības virziens ir nekustamo īpašumu attīstīšana, pārvaldīšana un tirdzniecība. Pillar pieder viens no lielākajiem nekustamā īpašuma portfeļiem Latvijā: daudzdzīvokļu nami, atsevišķi dzīvokļi, privātmājas, zeme un komercobjekti. Kopumā Pillar pārraudzībā atrodas vairāk nekā 1400 nekustamie īpašumi par kopējo summu aptuveni 84,9 miljoni eiro. Uzņēmums līdz šim īpašumu rekonstrukcijās kopumā ieguldījis 12,9 miljonus eiro.

Db.lv jau rakstīja, ka Saeima noslēgusi darbu pie Imigrācijas likuma grozījumiem, kas paredz ierobežot nekustamā īpašuma darījumu skaitu, uz kuru pamata trešo valstu pilsoņi var iegūt TUA Latvijā. Paredzēts, ka 2014. gadā būs atļauti 800 darījumi TUA pieprasīšanai. Tostarp 700 darījumiem minimālais īpašumu iegādes slieksnis ir 150 tūkstoši eiro (105,4 tūkst. latu).

Vēl 100 TUA tiks izsniegtas par darījumiem ekskluzīvajā segmentā, kur īpašuma iegādes vērtība ir vairāk nekā 0,5 miljoni eiro. Ar katru nākamo gadu atļauto darījumu skaits saruks par 175 – 2015. gadā būs iespējams izsniegt 525 atļaujas par darījumiem virs 150 tūkst. eiro, bet 2016. gadā – ne vairāk kā 350 atļaujas. Katru gadu papildus var pieņemt ne vairāk kā 100 TUA, ja iegādātā nekustamā īpašuma vērtība ir lielāka par 0,5 milj. eiro. 2016. gadā paredzēts analizēt TUA izsniegšanas rezultātus, un, atkarībā no tiem, lemt par turpmāko rīcību.