Infografika: Darba drošību visatbildīgāk ievēro vidzemnieki, visbezatbildīgāk - latgalieši 

Lai pievērstu pastiprinātu sabiedrības uzmanību darba drošības jautājumiem, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) Eiropas Sociālā fonda projekta «Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos» ietvaros ir izveidojusi infografiku, kurā apkopoti aktuālākie ar darba drošību saistītie fakti un skaitļi, kā arī padomi - kā pasargāt sevi no nelaimes gadījumiem darbā.

Dienas Bizness, 04.4.2013
Avots: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība

Katru gadu Latvijā nelaimes gadījumos darbā cieš vairāk nekā 1000 cilvēku - 2012.gadā šādos negadījumos cietuši 1510 strādājošie. Visbiežāk negadījumi notiek pilsētās, kurās koncentrēti ražošanas uzņēmumi - Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Daugavpilī un Valmierā. To raksturīgākie cēloņi - strādājošo neuzmanība un pārgalvība, kā arī darba devēju formālā attieksme pret darba drošību.

Visatbildīgāk pret savu un kolēģu dzīvību darbā attiecas vidzemnieki. Proti, regulāra un kvalitatīva darba aizsardzības instruktāža Vidzemes uzņēmumos notiek biežāk nekā citu reģionu uzņēmumos. Turklāt, neraugoties uz to, ka katrs trešais Vidzemes reģiona iedzīvotājs uzskata, ka atsevišķas darba drošības normas ir pārāk striktas un daļu no tām var neievērot, vienmēr un visus darba drošības noteikumus darba vietā ievēro 45% aptaujāto vidzemnieku, kamēr citos reģionos - vidēji 27% iedzīvotāju.

Vismazāk uzmanības darba drošībai pievērš latgalieši. Proti, kaut arī Latgales reģiona iedzīvotāji visbiežāk norāda, ka ikdienā strādā paaugstinātas bīstamības apstākļos, 78% latgaliešu atzīst, ka ikdienas darbā ievēro tikai noteikumus, kuru pārkāpums var radīt tiešus draudus viņu dzīvībai. Bet katrs trešais apsvērtu iespēju atteikties no individuālajiem darba aizsardzības līdzekļiem (piem., darba cimdiem, ķiveres, aizsargbrillēm), ja darba devējs piedāvātu lielāku algu.

Kurzemnieki ir pašpārliecinātāki par citu reģionu iedzīvotājiem - teju katrs trešais atzīst, ka nepieciešamības gadījumā par savu drošību darbā var parūpēties pats, tālab formālās darba aizsardzības instruktāžu nereti uzskata par normu.

Ar visformālāko attieksmi pret darba aizsardzības jautājumiem no darba devēja puses visbiežāk saskaras Zemgales reģiona iedzīvotāji - kvalitatīvu darba aizsardzības instruktāžu savā darba vietā regulāri saņem tikai 16% aptaujāto. Un, lai arī 62% aptaujāto norāda, ka darba drošība viņiem ir pirmajā vietā, vienmēr un visus darba drošības noteikumus ievēro tikai 25% respondentu, bet katrs otrais atzīst, ka ievēro tikai noteikumus, kas var radīt tiešus draudus viņa dzīvībai.

«Aptaujas rezultāti ne vien izskaidro drūmo statistiku darba drošības jomā Latvijā, bet arī pierāda, ka stabilitāti un drošību darba vietā ļoti lielā mērā ietekmē mūsu uzvedība un izpratne par elementāru darba drošību,» norāda Mārtiņš Pužuls, LBAS eksperts darba aizsardzības jautājumos, piebilstot, ka ar darba drošību saistītie jautājumi šobrīd ir aktuāla problēma visā pasaulē. «Darba vide nepārtraukti mainās: darbs kļūst aizvien intensīvāks, darba metodes un materiāli - inovatīvāki, bet darba vides riska faktori - daudzveidīgāki. Tas viss no mums prasa aizvien lielākas koncentrēšanās spējas. Diemžēl, bet šā brīža ekonomiskajos apstākļos tas ne vienmēr ir iespējams, jo cilvēki, lai pabarotu savas ģimenes, izmanto jebkuru iespēju nopelnīt - strādā gan virsstundas, gan arī darbus, kas bieži neatbilst viņu kvalifikācijai. Īpaši raksturīgi tas ir reģionos, piemēram, Latgalē, kur bezdarba līmenis ir visaugstākais.»

Tevi varētu interesēt

Pēc krīzes daudzos uzņēmumos nav darba drošības speciālistu, un ieguldījumi šajā...

Valdība apstiprinājusi Labklājības Ministrijas (LM) izstrādātos grozījumus, kuri paredz izglītot...

Liela daļa patiesības ir noteikti arī stāstā, ka liela daļa nesamainīto vācu...

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju izvēlas klasiskā un sportiskā stila apavus. Galvenie apavu...

«Cilvēki kopumā diemžēl ir iedzīti nabadzības strupceļā, un paradoksāli ir tas, ka...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Tiesa noraidījusi pērn atlaisto Statoil Ventspils degvielas uzpildes stacijas darbinieku prasību atzīt...

«Esmu aizsūtījusi savus CV uz daudzām vietām, bet atsaucības nav. Varbūt vajadzētu...

Arodā apmācīts cilvēks strādā ātrāk un labāk – arī uzkopšanas jomā ir...

Sociālo interneta vietņu Facebook un Twitter lietotāju skaits Latvijā pieaug. Šos sociālos...

Izdegšanas sindroms darba vietā daudzus piemeklē vēl pirms 30 gadu sliekšņa. Biznesa...

Par pārdevējiem. Kā top pārdevēji? Atskatoties uz savu pieredzi, varu teikt, ka...

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētajā aktivitātē «Atbalsts darba...

Labklājības ministrija (LM) plāno virkni pasākumu, lai mazinātu administratīvo slogu komersantiem...

Pēdējo nedēļu laikā īpaši aktīvi esmu pētījusi pilnvarošanas (empowerment) ieviešanu...

«Vajadzība būt pamanītam un atzītam – tādam, kāds esi, ar visu potenciālu...