Finanses

Intervija: Savstarpējo aizdevumu platforma - kā centrāltirgus

Žanete Hāka, 19.10.2015

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pārceļot darbību uz Lielbritāniju, savstarpējo aizdevumu platforma Mintos vēlas būt finanšu tehnoloģiju kompāniju Mekā, taču vairākas uzņēmuma darbības funkcijas paliks Latvijā, intervijā stāsta Mintos Marketplace vadītājs Mārtiņš Šulte. No Lielbritānijas pieredzes viņš Latvijā rosina pārņemt valsts praksi ar šo platformu starpniecību ekonomikā iepludināt papildus finansējumu.

Mintos par darbības uzsākšanu paziņoja šā gada sākumā un sākotnēji nācās saskarties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra iebildumiem. Kā kompānijai veicies kopš darbības sākuma?

Jāatgādina, ka Mintos ir savstarpējo aizdevumu platforma, kas saved investorus, kuriem ir brīvi naudas līdzekļi ar cilvēkiem, kuriem nepieciešams aizņēmums. Vienkāršākam salīdzinājumam – mēs esam kā centrāltirgus – tajā darbojas dažādi kredītu izsniedzēji, kuriem katram pieder savs paviljons, un kredītņēmējs dodas uz konkrēto paviljonu. Mintos ir tikai vieta, kur šīs divas puses satiekas.

Ar platformas starpniecību līdz šim investēti 6 miljoni eiro, kas nozīmē, ka investori šādā apmērā ar mūsu starpniecību ir aizdevuši līdzekļus aizņēmējiem. Kopumā platformā investējuši 2700 investori no 30 dažādām valstīm, no kurām lielākā daļa ir no Eiropas, taču patlaban sarunas notiek arī ar attālākiem investoriem, piemēram, no Japānas.

Kas veido lielāko daļu investoru?

Lielākā daļa investoru ir privātpersonas, bet ir daži institucionālie investori. Investēšanas procesu esam veidojuši maksimāli vienkāršu, tomēr tajā pašā laikā sekojam līdzi potenciālo naudas atmazgāšanas gadījumu novēršanai.

Kādiem mērķiem kredītņēmēji pārsvarā vēlas aizņemties?

Platforma piedāvā četrus produktu veidus – patēriņa, biznesa, nodrošinātie auto un hipotekārie kredīti. To īpatsvars ir diezgan līdzīgi sadalīts, bet visvairāk patlaban izniegti ir hipotekārie kredīti – aptuveni divu miljonu eiro apmērā, tikpat ir arī auto kredīti. Biznesa kredīti izsniegti pusmiljona eiro vērtībā, bet patēriņa kredīti – nedaudz vairāk par pusmiljonu. Mintos patlaban sadarbojas ar aizdevumu izsniedzējiem no četrām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Gruzijas.

Patlaban aktuāls ir atbalsts mazajiem uzņēmumiem. Kuru nozaru uzņēmumus interesē aizdevumi Mintos platformā?

Šajā jomā mēs sadarbojamies ar nebanku kredītu izsniedzēju mazajiem uzņēmumiem AS Capitalia. Uz to nāk ļoti dažādu nozaru kompānijas, piemēram, koku pārstrādes uzņēmumi, frizētavas, mazas kafejnīcas īpašnieki un citi. Sadarbībā ar mums Capitalia šos aizdevumus var finansēt. Aizņēmējiem šādā veidā ir pieejamāks un ar labākiem nosacījumiem pieejams aizdevums.

Daļa mazo uzņēmumu bankā nevar saņemt aizdevumu...

Manuprāt, tas ir vairāk stereotips – ja nevar dabūt naudu bankā, tad skatās citas iespējas. Drīzāk Capitalia koncentrējas uz aizdevumu izsniegšanu tiem uzņēmumiem, kuriem citu iespēju nemaz nav. Ja mazam uzņēmumam ir nepieciešams aizdevums līdz 50 tūkstošiem eiro, un tas dodas uz banku, tad kredītiestādēm nereti par šādiem aizdevumiem interese ir tuvu nullei. Tādēļ šāda alternatīva maziem uzņēmumiem ir vitāli svarīga.

Kādas summas investori pārsvarā iegulda platformā? Vai ir kāds, kas tiešām iegulda minimālo summu?

Mūsu platformā iespējams ieguldīt, sākot ar 10 eiro un redzam, ka ir daži cilvēki, kas tik tiešām ieguldījuši šo summu. Citi ir investējuši pārdesmit vai 100 eiro. Lielākās summas, kas investētas mūsu platformā, ir pusmiljons eiro.

Visu interviju lasiet pirmdienas, 19.oktobra, laikrakstā Dienas Bizness!