Investors

Investors: Guvumi no akcijām izskatās pārāk labi

Jānis Šķupelis, 15.05.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Populārajā atskaites periodā – 10 gadu skatījumā - guvumi no akcijām izskatās pārāk rožaini

No iepriekšējās globālās finanšu krīzes dziļākās depresijas pagājuši jau vairāk nekā 10 gadi. Tas nozīmē, ka akciju cenu zemākie punkti laika ziņā ir visai patālu. Bieži vien dažādu ieguldījumu ilgtermiņa veikums tiek pasniegts tieši desmitgades skatījumā. Tādējādi tas vairs neataino globālā finanšu kraha sabrukumu.

Iepriekšējo 10 gadu vidējais ASV S&P 500 sniegums (gadā) nu tiek rēķināts 14,7% apmērā, kas ir izcils rādītājs. Šāda termiņa skatījumā ļoti labi izskatās arī daudzi biržā tirgotie fondi, kuru uzdevums ir kopēt kāda kopējā tirgus indeksa veikumu.

Šo 10 gadu gandrīz nepārtrauktā pieauguma bildi var droši rādīt arī potenciālajiem klientiem, kuri, iespējams, var pārlieku sacerēties uz dāsnu peļņu. Tas gan var izrādīties nedaudz maldinoši, jo vēsturiski vidējie akciju guvumi gadā tomēr bijuši mazāki. Piemēram, uz 2018. gada sākumu vidējie 10 gadu ASV akciju guvumi bija 8,5% apmērā. Tas arī ir visai labs sniegums, lai gan tas tāpat ir par 6,2 procentpunktiem mazāk nekā svaigākais 10 gadu rādītājs, liecina Bespoke Investment Group aprēķini.

Populārie 10 gadi

Bieži vien tiek uzsvērts, ka parastiem investoriem nevajag aizrauties ar pārmērīgu uzmanības pievēršanu īstermiņa tirgus cenu izmaiņām. Tas var nozīmēt mierīgāku naktsmiegu, mazāku enerģijas un laika patēriņu lietām, ko nevari ietekmēt, un to, ka notiek pieturēšanās pie tā saucamās «nopērc un turi» stratēģijas, kas lielākajai daļai ieguldītāju ir piemērotāka. Tomēr risks ir, ka nepareizu priekšstatu radījusi pārāk rožaina ilgtermiņa aina. Piemēram, var būt situācija, kad peļņas gaidas ir pārspīlētas, un liels potenciāls ir vilšanās sajūtai, kas tad attiecīgi liek pieļaut kļūdas (atmest ieguldīšanas disciplīnu un aizmirst par ieguldījumu termiņiem).

Visu rakstu lasiet 15. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru