Investors: Kāds janvāris, tāds viss gads 

Ja janvāris akcijām ir veiksmīgs, tad tāds tas mēdz būt arī visu gadu, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 07.01.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Janvāris akciju tirgos ievada jaunu gadu, kas reizē lielai daļai investoru ir arī jauns atskaites posms. Daudziem šis mēnesis ir brīdis, kad vēlreiz pārvērtēt savu ieguldījumu riskus un veikt jaunus ieguldījumus. Jāpiebilst, ka saistībā ar gada pirmo mēnesi akciju tirgos var runāt uzreiz par divām tirgus sakritībām vai sezonālajām anomālijām. Viena no šīm anomālijām tiek saukta par janvāra efektu, kas nozīmē, ka akciju cenas janvāra pirmajā pusē aug straujāk.

Savukārt otra sakritība vai hipotēze tiek saukta par «janvāra barometru». No šīs hipotēzes izriet, ka janvāris ir lielisks priekšvēstnesis tam, kāds akciju tirgos būs viss atlikušais gads. Proti, ja janvāra skatījumā pasaules ietekmīgākajā akciju tirgū – ASV – ir vērojama cenu palielināšanās, tad vēsture liecina, ka veiksmīgs akcijām būs arī viss atlikušais gads.

Svarīgs sākums

Katrā ziņā «janvāra barometra» likums vēsturiski patiešām izrādījies apbrīnojami precīzs. Piemēram, S&P Capital IQ apkopotie dati liecina, ka kopš 1945. gada tajos gados, kad janvāra skatījumā ASV akciju cenas pieaugušas, ASV Standard & Poor’s 500 (S&P 500) vērtība palielinājusies arī visa gada ietvaros veselos 84% gadījumu. Turklāt šādos gadījumos S&P 500 vērtība atlikušajā gadā pieaugusi samērā strauji – vidēji par 11,5%. Līdz ar to ne velti Volstrītā ir teiciens par to, ka gada sākums diktēs to, kāds ASV akcijām būs viss atlikušais gads.

Visu rakstu Kāds janvāris, tāds viss gads lasiet 7. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums