Investors

Investors: Pasaules akcijas sabaidījusi deflācija

Jānis Šķupelis, 08.01.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Izejvielu cenu kritums tuvina deflāciju, kas nepatīk finanšu tirgiem, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Neskatoties uz to, ka vēsturiski janvāra sākums akciju tirgiem mēdz padoties visai veiksmīgs, šogad tas tā nav. ASV Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība kopš pagājušā gada beigām sarukusi jau par 2,7%, bet kopš decembra otrajā pusē sasniegtajiem vēsturiskajiem maksimumiem – par 4,3%.

Šobrīd tirgū manāms daudz runu par to, ka akciju cenu kritums saistīts ar strauju naftas cenu samazināšanos. Šonedēļ, piemēram, Ziemeļjūras jēlnaftas Brent vērtība uz brīdi nonāca pat zem apaļās 50 ASV dolāru par barelu atzīmes. Ir saprotams, ka uz naftas un daudzu citu energoresursu cenu krituma fona sarūk to kompāniju akciju vērtības, kuras saistītas ar šī resursa ieguvi, pārstrādi vai pārdošanu. Tomēr kāpēc gan sarūk viss kopējais tirgus un nepārliecinoša akciju cenu dinamika ir visaptveroša parādība (akcijām šā gada sākums nav padevies diez ko spīdošs ne Eiropā, ne Āzijā)? Lielākajai daļai kompāniju zemākas naftas cenas taču nozīmē, ka sarūk to izdevumi! Tāpat naftas un daudzu citu izejvielu cenu kritumam par labu vajadzētu nākt tām valstīm, kas pārsvarā ir to importētājas (piem., tās pašas Eiropas un Āzijas valstis).

Vismaz pašlaik kopējais pieņēmums ir – energoresursu cenu samazināšanās varētu novest pie tā, ka kompānijas atliek dažādu savu izdevumu un investīciju veikšanu. Tas savukārt galu galā negatīvi ietekmēs globālo ekonomikas izaugsmi un līdz ar to arī kompāniju ieņēmumus. Būtībā satraukums ir par noturīgu deflāciju stimulējošām tendencēm.

Visu rakstu Pasaules akcijas sabaidījusi deflācija lasiet 8. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.