Pakalpojumi

Izaugsmei nolūko Latviju

Ingrīda Drazdovska, 14.09.2016

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Iegādājoties AS Hausmaster un SIA RBSSkals Serviss, Civinity grupa kļūst par lielāko privāto nekustamā īpašuma apsaimniekotāju Latvijā

Lietuvā bāzētā starptautiskā uzņēmumu grupa Civinity Latvijā ienāca 2014. gadā, privatizējot SIA Jūrmalas namsaimnieks, par tās iegādi šķiroties no turpat 2.96 milj. eiro lielas summas. Taču tās klātbūtne solās būt daudz pamanāmāka tagad – jūlijā noslēgts AS Hausmaster un SIA Homemaster iegādes darījums, bet tikko pabeigtas sarunas par SIA RBSSkals Serviss pirkumu.

Par Civinity grupas plāniem, apsaimniekošanas tirgus atšķirībām Latvijā un kaimiņos intervijā DB stāsta Civinity ģenerāldirektors un AS Hausmaster valdes priekšsēdētājs Vitolds Sapožņikovs (Vitoldas Sapožņikovas).

Fragments no intervijas:

Kurā brīdī sapratāt un kāpēc nolēmāt paplašināties un attīstīties Latvijā? Vai tā ir vienīgā valsts ārpus Lietuvas, kurā Civinity darbojas?

Lietuvas nekustamā īpašuma tirgus attīstības ziņā bija soli priekšā Latvijas tirgum. Apsaimniekošanas bizness šobrīd ir galvenokārt privātā sektora rokās, mazajās pilsētās tajā vēl darbojas pašvaldību kompānijas, vēl šur tur lielākās apdzīvotās vietās. Tomēr nozīmīgāko tirgus daļu sadala privātās kompānijas. Tirgus jau ir izveidojies, ir divi lieli spēlētāji, tostarp Civinity grupa un mūsu lietuviešu konkurenti.

Dabisks ceļš, kā turpināt attīstīties, – skatīties ārpus savas valsts robežām. Laikā, kad tika pieņemts lēmums paplašināties, Latvijā lielākā tirgus daļa bija (un joprojām ir) pašvaldību rokās. Jūrmala bija pionieris, kas nolēma piedāvāt privatizēt apsaimniekotāju. Lēmumu, ka jāpiedalās šajā procesā, pieņēmām vienlaikus ar stratēģiju izplesties ārpus valsts robežām. Tagad mūsu fokusā ir Latvijas tirgus, tā konsolidēšana privātā sektora rokās. Mūs interesē publiskā sektora kompāniju privatizācija, ja vien tāda reiz notiks. Mūsuprāt, nodarboties ar namu pārvaldīšanu nav pašvaldību funkcija.

Šāda diskusija notiek gadiem ilgi...

Jā. Šis tirgus daudzviet postpadomju telpā, citās valstīs ir privātā sektora pārziņā. Pašvaldība ilgtermiņā nevar konkurēt. Mūsu uzskats – šādas kompānijas ir jāprivatizē.

Vēl grupas interešu lokā ir Balkānu valstis. Tur tirgus vēl tikai top.

Kā rīkosieties ar parādniekiem, kuri, piemēram, Hausmaster apsaimniekotajās mājās varētu būt?

Ar viņiem ir jāstrādā. Process ir sarežģīts, bet arī Lietuvā tas ir komplicēti. Tāpēc es ieminējos, ka Baltkrievijā ir dažas lietas, kas, mūsuprāt, ir labākas. Tur, ja cilvēks nemaksā, tiek ierosināts kriminālprocess, lietas netiek skatītas civillietu kārtībā.

Skandināvijā, piemēram, nemaksāšanu par pakalpojumiem pielīdzina nodokļu nemaksāšanai, ir vienkāršāk.

Namu apsaimniekošana joprojām ir ļoti sociāla sistēma. To īpaši nemaina, jo ir jārēķinās ar vēlētāju balsīm. Pašvaldību kompānijas pārāk aktīvi nestrādā ar parādniekiem. Jūrmalā tāpēc ir ļoti daudz parādu, kas velkas līdzi no iepriekšējiem laikiem. Tās ir lielas summas, pamazām ar tām tiekam galā. Protams, tas padara biznesu sarežģītāku, vajag vairāk juristu.

Visu interviju Izaugsmei nolūko Latviju lasiet 14. septembra laikrakstā Dienas Bizness.