Izpērk Latvijas laukus

2017. gada 21. decembris plkst. 8:19
Dalies ar šo rakstu

Lauksaimniecībā izmantojamās zemes tirgus ir gana aktīvs, un šāda tendence varētu saglabāties arī nākamgad

Tā spriež nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki. Tirgus aktivitātes tempi korelē ar valsts kopējo ekonomikas attīstību un tās cikliem. «Salīdzinot zemes un apbūves tirgu, pirmais vienmēr būs stabilāks, jo zeme nenoveco ne morāli, ne fiziski, kas investorus ilgtermiņā pasargā no papildu kapitāla investīciju piesaistīšanas aktīva uzturēšanai,» skaidro Roberts Ardavs, SIA Latio Vērtēšanas daļas vadītājs.

Analizējot Latio veiktos darījumus un arī vērtējumus, kur nepieciešams noteikt vērtību pirkšanas-pārdošanas cenas izrēķināšanai, viņš secina, ka tirgus aktivitāte ir pieaugusi. Turklāt tirgus ir aktīvs visā Latvijā. Kurzemē un Zemgalē, kur vēsturiski ir koncentrētas nozīmīgākas lauksaimnieciskās ražošanas platības, par atsevišķu zemes gabalu tirgu var runāt tikai nosacīti. Tādi pārdošanā nonāk reti, zeme tiek tirgota jau lauksaimniecības uzņēmumu portfeļu kontekstā, spēcīgākiem uzņēmumiem pārpērkot mazākus. Vidzemē un Latgalē lauksaimniecības zemes cena vēsturiski ir bijusi zemāka. Turklāt šajos reģionos galvenais tirgus objekts ir mežu zemes. Latvijas austrumu teritorijās lauksaimnieciskā ražošana attīstās lēnāk, tādēļ tur var novērot diezgan aktīvu salīdzinoši mazāku zemes īpašumu iegādi.

Plašāks piedāvājums ir tur, kur cena ir zemāka, – Vidzemē un Latgalē.

Pēc R. Ardava teiktā, lauksaimniecības zemi pērk gan vietējie lauksaimnieki, kas, uzlabojoties kopējai valsts ekonomikai, paplašina savu saimniecisko darbību, gan ārvalstu institucionālie investori, kas skatās uz Rietumu pensiju kapitāla ieguldīšanas iespējām aktīvos ar laikā pieaugošu vērtību, zemu vērtības samazināšanās risku un atbilstoši arī nelielu ienesīgumu.

Visu rakstu Zemi aktīvi pērk visos reģionos lasiet 21. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu