Izrok sevi ārā no bedres

2018. gada 26. februāris plkst. 13:03
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Kalnrūpniecības uzņēmumiem izdevies atkarot investoru mīlestību

Pēdējā laikā līdz ar metālu cenu atgūšanos investori labvēlīgāk raugās uz pasaules lielāko kalnrūpniecības uzņēmumu nākotni. Vēl nosacīti nesen (no 2014. gada otrās puses līdz 2016. gadam) šī sektora kompāniju vērtspapīri bija krituši pamatīgā investoru nežēlastībā. Daudzi kalnrūpniecības uzņēmumi tolaik, lai tie nepakļūtu pilnībā zem ūdens, bija spiesti ziņot par dažādiem investoriem parasti visai sāpīgiem pasākumiem. Tās, piemēram, lēma par dažādu aktīvu pārdošanu, naudas piesaisti no akcionāriem (papildu akciju emisijām), dividenžu izmaksas pārtraukšanu, darbinieku atlaišanu utt. Savukārt pašlaik pieņēmums ir, ka ļaunākais tām, globālajai tautsaimniecībai augot straujāk, palicis aiz muguras.

Peļņa četrkāršojusies

Nenoliedzami palīdz tas, ka šādi uzņēmumi ziņo par strauji augošu peļņu (tiesa gan, no zemas bāzes). Piemēram, britu vara, platīna, ogļu, dzelzs rūdas un citu izejvielu ieguves milzis Anglo American nupat atklāja, ka tā pagājušā gada peļņa salīdzinājumā ar iepriekšējo atskaites periodu gandrīz dubultojusies un sasniegusi 3,17 miljardus ASV dolāru. Tāpat uzņēmums ziņoja, ka tam izdevies samazināt parādu kalnu aptuveni uz pusi un tas investoriem palielinās arī dividendes. Tāpat, piemēram, Gencore 2017. gada peļņa izrādījās vairāk nekā četrkāršojusies līdz 5,8 miljardiem ASV dolāru. Minētais uzņēmums tādējādi paziņoja, ka par akciju maksās 0,2 ASV dolāru lielu dividendi, kas to ienesīgumu nostāda pie 3,6% atzīmes. Glencore akcijas cena Londonas biržā gada laikā palielinājusies par 23%.

Šāds paziņojums nāca pēc tam, kad par labāku, nekā gaidīts, sniegumu informēja arī tādi šīs nozares grandi kā BHP Billiton un Rio Tinto (Rio Tinto atklāja, ka kompānijas pagājušā gada peļņa dubultojusies un sasniegusi 8,76 miljardus ASV dolāru).

Visu rakstu Izrok sevi ārā no bedres lasiet 26. februāra laikrakstā Dienas Bizness.


Dalies ar šo rakstu