Pakalpojumi

Izstrādāts uzkopšanas pakalpojumu iepirkumu paraugnolikums

Dienas Bizness, 10.03.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija (LPUAA) un Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) sadarbībā ar nozares ārvalstu ekspertiem ir izstrādājuši telpu un teritorijas uzkopšanas pakalpojumu iepirkumu paraugnolikumu, kas publicēts IUB mājaslapā.

Paraugnolikumā ietverto nosacījumu kopums nodrošinās pasūtītājiem ievērojami augstāku aizsardzību pret negodprātīgiem nozares dalībniekiem, kuri iesniedz piedāvājumus ar pārāk zemu cenu, bet nespēj pienācīgi veikt darbus.

LPUAA uzskata, ka valsts un pašvaldības iestādes, neizmantojot uzkopšanas un apsaimniekošanas ārpakalpojumus, ik mēnesi zaudē miljonus. Šāda situācija nav izdevīga ne valstij, ne nozarei, norāda LPUAA izpilddirektors Jānis Ozoliņš.

Līdz šim asociācijā pēc palīdzības ir vērsušies vairāki publisko iepirkumu veicēji, kas izvēlējās pakalpojumu piegādātājus, kuri piedāvāja zemāko cenu. Šie piegādātāji nespēja sniegt pakalpojumus tehniskajā specifikācijā noteiktajā līmenī, radot iepirkumu veicējiem nozīmīgas praktiska rakstura neērtības, materiālos zaudējumus un papildu administratīvo darbu. Ir konstatēti arī gadījumi, kad šādi pakalpojumu sniedzēji izvairās no nodokļu nomaksas un pārkāpj darba tiesību aktus, lai gūtu materiālo labumu.

Uzkopšanas un apsaimniekošanas izmaksas ir būtisks izdevumu postenis, taču tām tiek pievērsta neadekvāti maza uzmanība. LPUAA veiktā situācijas izpēte nekustamā īpašuma apsaimniekošanā un uzkopšanā publiskajā sektorā liecina, ka, piesaistot ārpakalpojumu sniedzējus, valsts un pašvaldību iestādes var ietaupīt no 15% līdz pat 40% izmaksu, saglabājot līdzšinējo pakalpojumu līmeni. Tomēr, kā novērojusi LPUAA, daudzās publiskā sektora iestādēs, īpaši skolās, bērnudārzos un slimnīcās joprojām uzkopšanu un apsaimniekošanu veic šo iestāžu personāls. Valsts vai pašvaldības organizācijās uzkopšanas un apsaimniekošanas struktūrvienības neveic uzņēmuma pamatfunkcijas un tajās vienmēr pastāv ievērojamas efektivitātes kāpināšanas rezerves.

LPUAA ir darba devēju, ražotāju, piegādātāju, pētniecības iestāžu un profesionāļu apvienība, kas darbojas profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas jomā.

Komentāri

Pievienot komentāru