Enerģētika

Izstumj no OIK tirgus

Armanda Vilcāne, 03.08.2018

Pašlaik koģenerācijas stacija ar siltumenerģiju nodrošina blakus esošo ziemas siltumnīcu kompleksu Mežvidi, taču nākotnē stacijā saražoto siltumu bija paredzēts izmantot arī siltumnīcu kompleksa otrajā kārtā, augļu un dārzeņu pārstrādes cehā, kā arī Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parka ražotnēs.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Jumis Geo vadība nepiekrīt Ekonomikas ministrijas (EM) lēmumam uzņēmumam liegt pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma (OI) ietvaros. Jumis Geo uzsver, ka EM lēmumu pārsūdzēs, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Atļauja pārdot elektroenerģiju OI ietvaros SIA Jumis Geo atcelta šā gada 16. jūlijā. EM skaidro, ka šāds lēmums pieņemts, jo pārbaudes laikā konstatēts, ka līdz brīdim, kad koģenerācijas stacijai bija jāuzsāk ražošana, tā kā iekārtu kopums nebija gatava ekspluatācijai. SIA Jumis Geo valdes loceklis Edgars Romanovskis lēmumam nepiekrīt, norādot, ka EM argumenti nekādā gadījumā nevarēja kalpot par iemeslu šāda lēmuma pieņemšanai. Nozares eksperti atļaujas anulēšanu uzskata par tuvredzīgu un ekonomiski neloģisku.

EM pēc būtības vēlas atņemt elektroenerģijas OI tiesības visām koģenerācijas stacijām, kas darbu uzsākušas, ieviešot mazas jaudas, atzīmē E. Romanovskis. «Lai to panāktu, EM izvirza papildu prasības, kas iepriekš likumā nebija paredzētas, kā arī tendenciozi tulko un piemēro Ministru kabineta (MK) noteikumus. Tas ne tikai rada finansiālus zaudējumus, bet arī grauj uzņēmēju un kredītiestāžu uzticību Latvijai,» pauž E. Romanovskis. Viņš stāsta, ka 2016. gadā, kad SIA Jumis Geo uzsāka elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā ar mazas jaudas elektrostaciju, MK noteikumi Nr.221 un citi normatīvie akti, kas regulē OI tiesību piemērošanu, nenoteica, ar kādu jaudu un cik lielā apjomā ražošana jāuzsāk.

«Tas tika atstāts ražotāju ziņā. EM bija zināms par to, ka SIA Jumis Geo ražošanu uzsākusi ar nelielu jaudu, un tā apliecināja, ka ražošana atbilst normatīvajiem aktiem un elektroenerģijas OI tiesības ir spēkā,» uzsver SIA Jumis Geo valdes loceklis, piebilstot, ka EM vairākkārt informēta par aktuālo situāciju, veiktajām un veicamajām investīcijām, kā arī panākto progresu SIA Jumis Geo biomasas koģenerācijas elektrostacijas būvniecības jomā.

Pašlaik koģenerācijas stacija ar siltum- enerģiju nodrošina blakus esošo ziemas siltumnīcu kompleksu Mežvidi, taču nākotnē stacijā saražoto siltumu bija paredzēts izmantot arī siltumnīcu kompleksa otrajā kārtā, augļu un dārzeņu pārstrādes cehā, kā arī Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parka ražotnēs. «Lauksaimniecības un tehnoloģiju parkā sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām plānots attīstīt tomātu, industriālo kaņepju un zemeņu audzēšanu un pārstrādi, kā arī metālapstrādes un elektroietaišu ražošanas rūpnīcu projektus, taču EM lēmums apdraud minēto projektu īstenošanu,» pauž E. Romanovskis.

Atļaujas anulēšana SIA Jumis Geo ir tuvredzīga, uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis. «Konkrētā stacija atrodas Latgalē, netālu no Krievijas robežas, un tā jau sākotnēji integrēta tehnoloģiskajā parkā. Jau šobrīd ir izbūvēta infrastruktūra ar asfaltētiem ceļiem, ūdensvadu, kanalizāciju, kā arī elektrības un siltuma pieslēgumiem. E. Romanovskis ir vienojies ar vietējiem un ārvalstu uzņēmējiem par investīciju piesaisti, ir noslēgti nodomu protokoli, ir plānots radīt vismaz 80 jaunas darba vietas. Protams, ka tehnoloģiskā parka biznesa plāna neatņemama sastāvdaļa bija biomasas koģenerācijas stacija,» atzīmē G. Vilnītis, uzsverot, ka, ja valsts nepiedāvā alternatīvu OI sistēmai, iecerētie projekti ne tikai nerealizējas, bet tiek iznīcināti arī visi ieguldījumi. «Sistēmiski uzsāktā vides sakārtošana un nodarbinātības radīšana sagrūst sliktākajā izpildījumā ar ievērojamiem zaudējumiem tautsaimniecībai un Latvijas cilvēkiem,» secina LOSP ģenerāldirektors. Par EM lēmumu pārsteigts ir arī Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe. «Atļaujas atcelšana ir pilnīgi nepamatota, skaidri redzams, ka sākotnēji ir bijusi vēlme atļauju anulēt un tikai pēc tam mēģināts tam rast pamatojumu. Atļaujas atgriešana, manuprāt, nebūtu pārāk sarežģīta, taču, lai to izdarītu, ir nepieciešama politiskā griba,» domā J. Irbe.

Visu rakstu Cer uz taisnīgu risinājumu lasiet piektdienas, 3.augusta laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru