Izstumj no OIK tirgus 

SIA Jumis Geo vadība nepiekrīt Ekonomikas ministrijas (EM) lēmumam uzņēmumam liegt pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma (OI) ietvaros. Jumis Geo uzsver, ka EM lēmumu pārsūdzēs, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Armanda Vilcāne, 2018. gada 03. augusts plkst. 7:11

Atļauja pārdot elektroenerģiju OI ietvaros SIA Jumis Geo atcelta šā gada 16. jūlijā. EM skaidro, ka šāds lēmums pieņemts, jo pārbaudes laikā konstatēts, ka līdz brīdim, kad koģenerācijas stacijai bija jāuzsāk ražošana, tā kā iekārtu kopums nebija gatava ekspluatācijai. SIA Jumis Geo valdes loceklis Edgars Romanovskis lēmumam nepiekrīt, norādot, ka EM argumenti nekādā gadījumā nevarēja kalpot par iemeslu šāda lēmuma pieņemšanai. Nozares eksperti atļaujas anulēšanu uzskata par tuvredzīgu un ekonomiski neloģisku.

EM pēc būtības vēlas atņemt elektroenerģijas OI tiesības visām koģenerācijas stacijām, kas darbu uzsākušas, ieviešot mazas jaudas, atzīmē E. Romanovskis. «Lai to panāktu, EM izvirza papildu prasības, kas iepriekš likumā nebija paredzētas, kā arī tendenciozi tulko un piemēro Ministru kabineta (MK) noteikumus. Tas ne tikai rada finansiālus zaudējumus, bet arī grauj uzņēmēju un kredītiestāžu uzticību Latvijai,» pauž E. Romanovskis. Viņš stāsta, ka 2016. gadā, kad SIA Jumis Geo uzsāka elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā ar mazas jaudas elektrostaciju, MK noteikumi Nr.221 un citi normatīvie akti, kas regulē OI tiesību piemērošanu, nenoteica, ar kādu jaudu un cik lielā apjomā ražošana jāuzsāk.

«Tas tika atstāts ražotāju ziņā. EM bija zināms par to, ka SIA Jumis Geo ražošanu uzsākusi ar nelielu jaudu, un tā apliecināja, ka ražošana atbilst normatīvajiem aktiem un elektroenerģijas OI tiesības ir spēkā,» uzsver SIA Jumis Geo valdes loceklis, piebilstot, ka EM vairākkārt informēta par aktuālo situāciju, veiktajām un veicamajām investīcijām, kā arī panākto progresu SIA Jumis Geo biomasas koģenerācijas elektrostacijas būvniecības jomā.

Pašlaik koģenerācijas stacija ar siltum- enerģiju nodrošina blakus esošo ziemas siltumnīcu kompleksu Mežvidi, taču nākotnē stacijā saražoto siltumu bija paredzēts izmantot arī siltumnīcu kompleksa otrajā kārtā, augļu un dārzeņu pārstrādes cehā, kā arī Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parka ražotnēs. «Lauksaimniecības un tehnoloģiju parkā sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām plānots attīstīt tomātu, industriālo kaņepju un zemeņu audzēšanu un pārstrādi, kā arī metālapstrādes un elektroietaišu ražošanas rūpnīcu projektus, taču EM lēmums apdraud minēto projektu īstenošanu,» pauž E. Romanovskis.

Atļaujas anulēšana SIA Jumis Geo ir tuvredzīga, uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis. «Konkrētā stacija atrodas Latgalē, netālu no Krievijas robežas, un tā jau sākotnēji integrēta tehnoloģiskajā parkā. Jau šobrīd ir izbūvēta infrastruktūra ar asfaltētiem ceļiem, ūdensvadu, kanalizāciju, kā arī elektrības un siltuma pieslēgumiem. E. Romanovskis ir vienojies ar vietējiem un ārvalstu uzņēmējiem par investīciju piesaisti, ir noslēgti nodomu protokoli, ir plānots radīt vismaz 80 jaunas darba vietas. Protams, ka tehnoloģiskā parka biznesa plāna neatņemama sastāvdaļa bija biomasas koģenerācijas stacija,» atzīmē G. Vilnītis, uzsverot, ka, ja valsts nepiedāvā alternatīvu OI sistēmai, iecerētie projekti ne tikai nerealizējas, bet tiek iznīcināti arī visi ieguldījumi. «Sistēmiski uzsāktā vides sakārtošana un nodarbinātības radīšana sagrūst sliktākajā izpildījumā ar ievērojamiem zaudējumiem tautsaimniecībai un Latvijas cilvēkiem,» secina LOSP ģenerāldirektors. Par EM lēmumu pārsteigts ir arī Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe. «Atļaujas atcelšana ir pilnīgi nepamatota, skaidri redzams, ka sākotnēji ir bijusi vēlme atļauju anulēt un tikai pēc tam mēģināts tam rast pamatojumu. Atļaujas atgriešana, manuprāt, nebūtu pārāk sarežģīta, taču, lai to izdarītu, ir nepieciešama politiskā griba,» domā J. Irbe.

Visu rakstu Cer uz taisnīgu risinājumu lasiet piektdienas, 3.augusta laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 01. augusts plkst. 15:01

Tuvāko triju gadu laikā Latvijā varētu atteikties no obligātā iepirkuma komponentes (OIK),...

2018. gada 30. jūlijs plkst. 15:57

Jūlijā pieņemtā Lietuvas Nacionālā enerģētiskās neatkarības stratēģija elektrības un siltuma...

2018. gada 30. jūlijs plkst. 14:23

Aizvadītajā nedēļā visā Nord Pool reģionā turpinās elektroenerģijas cenu pieaugums, informē AS...

2018. gada 27. jūlijs plkst. 7:40

Nesamērīgais valsts atbalsts elektroenerģijas ražotājiem obligātā iepirkuma ietvaros ir ilgtermiņa...

2018. gada 26. jūlijs plkst. 14:31

Ekonomikas ministrija pieņēmusi lēmumu par atļauju atcelšanu vēl divām atjaunojamo energoresursu...

2018. gada 25. jūlijs plkst. 13:32

Ekonomikas ministrija (EM) un pie varas esošie politiķi turpina piesegt OIK afēru,...

2018. gada 25. jūlijs plkst. 9:18

Adven Group ienākusi Latvijas enerģētikas tirgū, no uzņēmuma Enerģijas Risinājumi iegādājoties...

2018. gada 24. jūlijs plkst. 8:38

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 18.jūlijā ierosinājusi loģistikas uzņēmuma AS...

2018. gada 24. jūlijs plkst. 7:17

Krievijas hakeri 2017.gadā veikuši vērienīgu kampaņu ASV elektroenerģijas kompāniju tīklu uzlaušanai,...

2018. gada 23. jūlijs plkst. 16:32

Aizvadītajā nedēļā visā Nord Pool reģionā turpinājās elektroenerģijas cenu pieaugums, informē...