Makroekonomika

Jāmaina investīciju struktūra

Didzis Meļķis, 04.12.2014

Lija Strašuna

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Darbaspēka izmaksu priekšrocības Latvijā zūd, un korekcijām jānotiek arī investīciju politikā, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Tādi ārējie faktori kā eirozonas ekonomikas stagnēšana un ar Krievijas agresiju Ukrainā saistītās sankcijas un riski ir vien daļa no skaidrojuma par Latvijas ekonomikas sabremzēšanos. Otra daļa ir pašu pildāmie mājas darbi, kas saistīti ar vārdiem «investīcijas» un «inovācijas», secināts jaunākajā Swedbank Baltijas jūras reģiona apskatā.

Ārvalstu tiešās investīcijas (ĀTI) Latvijā turpina ienākt, tomēr aizvien skopāk, DB saka Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Tā gan ir tendence Eiropā kopumā un saistāma ar vārgulīgo izaugsmes tempu un ģeopolitikas riskiem. Latvijā rādītāji tomēr varētu būt labāki, un to panākšanai ar ierastajām metodēm nepietiks.

Proti, Latvija aizvien ir salīdzinoši lētāka darbaspēka ziņā, bet ir skaidrs, ka tas nav uz palikšanu. Latvijā veikto investīciju atdeve gan salīdzinoši zemāko izmaksu, gan straujākās izaugsmes dēļ līdz šim ir bijusi lielāka nekā Eiropā vidēji, tomēr investoriem jārēķinās ar paliekoši lēnāku izaugsmi, kamēr izmaksas noteikti kāps. Latvija jau nav konkurētspējīga elektroenerģijas izmaksu dēļ attiecīgajās – energointensīvajās – jomās.

Neizbēgama dilemma darbaspēka izmaksu nepieciešamajā atslogošanā, protams, ir valsts budžeta balanss. Potenciāls šai ziņā aizvien ir ēnu ekonomikā. «Jautājums gan ir, cik tas veiksmīgi ir iespējams un cik daudz tas izdarāms ar motivējošām un cik – ar represīvām metodēm. Darbaspēka nodokļu mazināšana būtu šāds stimuls, bet arī darba devējam tomēr ir jādomā saprātīgi, jo strādāt legāli ir izdevīgi. Skaties, kā gribi, bet ekonomikas izaugsme būs lēnāka, un demogrāfijas un līdz ar to darbaspēka rādītāji kritīsies. Tas nozīmē, ka bizness var augt tikai uz ražīguma rēķina, kas savukārt nozīmē investīciju piesaistīšanu, un investīcijas necaurskatāmam biznesam nepiesaistīt.»

Eksperte norāda, ka ārvalstu investīcijas ir ne tikai nauda, bet arī zināšanas, partneri un jauni tirgi un, «lai kaut ko tādu piesaistītu, tev tiešām ir jābūt laukā no pelēkās ekonomikas».

Visu rakstu Jāmaina investīciju struktūra lasiet ceturtdienas, 4. decembra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru