Jāmeklē risinājumi, kā aktivizēt finansējuma pieejamību 

Kreditēšanas stagnēšana ir viens no aktuālajiem jautājumiem, kas tautsaimniecībai ir svarīgs, taču nav vienotu zāļu, kā to risināt, tika secināts Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) rīkotajā ekspertu diskusijā, kas tika rīkota saistībā ar pētījumu "Ārvalstu investīciju vides indekss 2019".

Žanete Hāka, 15.01.2020

Foto: pixabay

Ir dažādi faktori, kas bremzē attīstību - pats finanšu sektors, tā noskaņojums, starptautiskais novērtējums, un dažādi citi signāli, ko saņemam, rada vidi, kurā bankas nejūt, ka tās ir gatavas palielināt riska ekspozīciju. Arī uzrauga lauciņā ir bijušas neskaidrības, pie kurām patlaban tiek strādāts, skaidroja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītāja Santa Purgaile.

LASI ARĪ: Ārvalstu investoru TOP valstis

"Manā darba lauciņā ir rast risinājumu, kā atkāpties no sāpīgā augoņa, kas bija atbilstības un AML jautājumu bubulis, tādēļ esam ar pārējām atbildīgajām finanšu jomas institūcijām uzsākuši darbu pie daudz skaidrāku vadlīniju veidošanas rokasgrāmatu formātā," uzsvēra FKTK vadītāja.

"Otra problēma ir saistīta ar banku kapitāla pietiekamību un prasībām, taču arī šis jautājums ir pacelts, un mēs kā uzraugs varam darīt, taču, protams, jāskatās arī, ko nosaka Eiropas kopējais uzraugs," viņa piebilda.

Finanšu nozares asociācijas vadītāja Sanita Bajāre diskusijas laikā piebilda, ka kreditēšana, kaut arī bremzējas, aizvien uzrāda pieauguma tendences. Taču viņa arī atzina, ka pietiekami liela uzmanība netiek pievērsta citiem finansēšanas instrumentiem, piemēram, kapitāla tirgum, kas ir izplatīts citviet pasaulē, tādēļ šis ir aktuāls jautājums, par kuru jārunā un jāatrod visi potenciālie finansēšanas avoti un jāattīsta tie.

Runājot par valdības darbu pēdējo gadu laikā saistībā ar jautājumiem, kas skar finanšu sektoru, Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzina, ka valdība rīkojās adekvāti un krīzes jautājumi tika risināti ļoti operatīvi, tādēļ cerams, ka Moneyval ziņojumā būs pozitīvs rezultāts.

Tomēr šobrīd, pēc viņa teiktā, tirgus ir nonācis pie cita jautājuma - kapitāla pietiekamības, lai tirgus darbotos, un šajā ziņā situācija ir ļoti sarežģīta.

"Četras lielās bankas, kas nodrošina tirgu, atrodas interesantā situācijā - vienas ir cietušas no AML procesa, otras ir nosacītā pārdošanas stadijā un neraujas aizdot naudu tirgū. Līdz ar to vara ir banku pusē - redzam, kā aug likmes, kā ir ar kreditēšanas apjomiem un tas prasa diezgan nopietnu rīcību valdības pusē," viņš piebilda.

Jaunākais izdevums