Jaunajā peļņas nodoklī pirmie labojumi

2018. gada 10. septembris plkst. 6:40
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

No 2019. gada jaunajā uzņēmumu ienākuma nodoklī būs izmaiņas saistībā ar ārvalstu kontrolēto uzņēmumu peļņas aplikšanu ar ienākuma nodokli.

To paredz Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumā.

Grozījumu nepieciešamību tā autori pamato ar to, ka atbilstoši direktīvai, kuras pārņemšanas termiņš ir 2019. gada 1. janvāris, UIN likums tiek papildināts ar noteikumiem par kontrolētiem ārvalstu uzņēmumiem, nosakot pienākumu Latvijā maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli no peļņas daļas ārvalstu sabiedrībā, kurā ir būtiska līdzdalība un peļņa ir gūta, izveidojot neīstas struktūras, kuru izveidošanas objektīvais iemesls ir nodokļu priekšrocību gūšana.

Tiek piedāvāts papildināt esošā likuma normas un paredzēt, ka kontrolēto ārvalstu uzņēmumu noteikumu rezultātā kontrolēta meitasuzņēmuma – ārvalstu sabiedrības ienākumu no neīstām struktūrām, kurās nodoklis netiek uzlikts vai kuras peļņa (vai attiecīga veida ienākumi) ir atbrīvota no nodokļa, attiecina uz tā mātesuzņēmuma – nodokļu maksātāja ar nodokli apliekamo bāzi.

Ārvalstu sabiedrības noteikšanai atbilstoši direktīvas divām minimālajām prasībām paredzēta tieša vai netieša piederība vairāk nekā 50% no kapitāla vai arī 50% balsstiesību, vai tiesības saņemt vairāk nekā 50% no peļņas. Finanšu ministrijas ieskatā, normas ir vērstas pret nodokļu bāzes samazināšanu un attiecas tikai uz ienākumiem, kas ir mākslīgi novirzīti neīstām struktūrām, kuru izveidošanas objektīvais iemesls ir nodokļu priekšrocību gūšana.

Administratīvais slogs praktiski palielināsies tikai īpašās riska situācijās, piemēram, ja nodokļu maksātājam ir saistīti uzņēmumi vairākās valstīs vai ir meitas uzņēmums zemu nodokļu un beznodokļu valstī vai teritorijā, kurš no visiem saistītajiem uzņēmumiem saņem samaksu par intelektuālo īpašumu.

Visu rakstu Jaunajā peļņas nodoklī pirmie labojumi lasiet pirmdienas, 10.septembra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu