Jautājumā par Balticovo ražoto vistu olu pārdošanu tirgotāji paļaujas uz PVD 

Jautājumā par to, vai, piemēram, atteikties no ražotāja AS Balticovo vistu olu pārdošanas, Latvijas tirgotāji paļausies uz Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), atzina SIA Maxima Latvija, SIA Rimi Latvia un SIA Elvi Latvija pārstāvji.

LETA, 28.10.2016

Maxima Latvija Procesu un kvalitātes vadības departamenta direktore Dace Grava teica, ka pēc medijos izskanējušās informācijas uzņēmums gan esot veicis pārrunas ar Balticovo pārstāvjiem, kā arī sagatavojis vēstuli ar jautājumiem par vistu labturību, tomēr uzņēmums šajā gadījumā rīkosies saskaņā ar PVD ieteikumiem.

«Pēc izskanējušā gadījuma uzņēmumā Balticovo veicām pārrunas ar uzņēmumu, kā arī sagatavojām oficiālu vēstuli ar jautājumiem par vistu labturību. Tāpat tuvākajā laikā veiksim iekšējo auditu, lai pārliecinātos par izskanējušo informāciju un situāciju uzņēmumā, kā arī veiktajiem uzlabojumiem. Mēs sazināsimies ar PVD, lai izrunātu radušos situāciju, un rīkosimies saskaņā ar PVD ieteikumiem,» skaidroja Grava.

Elvi Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine informēja, ka Elvi tīklā Balticovo ražotās olas no kopējā olu apjoma veido aptuveni 33%. Jautājumā par atteikšanos no Balticovo produkcijas viņa norādīja, ka uzņēmums uzticas PVD, kas ir tiesīgs lemt, vai šādas olas drīkst tirgot.

Tomēr uzņēmums turpinās vērot arī pircēju uzvedības tendences, iegādājoties vai atsakoties no Balticovo produkcijas, piebilst Vārtukapteine.

Savukārt Rimi Latvia pārstāve Inga Bite sacīja, ka uzņēmums no olu piegādātāja ir pieprasījis informāciju saistībā ar medijos izskanējušo situāciju. Tomēr Rimi paļaujas uz valsts institūciju kompetento novērtējumu par produktu kvalitāti.

Bite vienlaikus arī atzīmēja, ka Rimi un Supernetto veikalos pieejamās Balticovo ražotās olas tiek ražotas Iecavas ražotnē, kura ir saņēmusi starptautisku BRC (British Retail Consortium) sertifikātu, kas apliecina pārtikas drošumu.

Taču Rimi pārstāve arī atklāja, ka līdz ar informācijas izplatīšanos par Balticovo ražotni Latvijā Igaunijas Rimi veikalu tīkls patlaban veic pārrunas ar piegādātāju, piemēram, pieprasot skaidrojumus un aktualizējot sarunas par Rimi Ilgtspējas pielikumu, kas ir īpašs līguma pielikums, kuru, piemēram, Latvijā ir parakstījuši vairāk nekā 90% piegādātāju un kas ietver dažādas prasības ražotājiem un piegādātājiem par ražošanas metožu, veselības, ētiskajiem, kvalitātes, vides un citiem aspektiem.

Igaunijas mediji vēstīja, ka šīs valsts mazumtirdzniecības tīkli pieļauj iespēju atteikties no Latvijas uzņēmuma Balticovo olu pārdošanas saistībā ar apsūdzībām par vistu labturību.

Igaunijā Balticovo olas pārdod trīs veikalu tīklos - Rimi, Selver un Maxima.

Rimi preses sekretāre Igaunijā Katrīna Batsa norādīja, ka viņas pārstāvētais veikalu tīkls uzskata publiskoto informāciju «par ārkārtīgi satraucošu, tāpēc pieprasījis piegādātājam papildu paskaidrojumus, un jau esam vienojušies tikties tuvākajā laikā». Viņa arī uzsvēra, ka «augsti standarti attiecībā uz labu izturēšanos pret dzīvniekiem tiek pieprasīti Rimi papildu līgumā par atbildīgu uzņēmējdarbību».

Selver mārketinga menedžere Trīna Kāre uzsvēra, ka «aprakstītā situācija ir nenormāla». Viņa piebilda, ka drīzumā ir paredzēta Selver un Balticovo pārstāvju tikšanās, bet līdz tam nekādus lēmumus attiecībā uz sortimentu veikalu tīkls nepieņems.

Igaunijas Maxima preses sekretāre Katja Ļubobrateca paziņoja, ka lēmums par sadarbību ar firmu Balticovo tiks pieņemts tuvāko dienu laikā. «Saistībā ar nesen publiskoto informāciju mēs esam sākuši papildus pārbaudīt Balticovo preces un ražošanas procesu un esam pārskatījuši tuvākajā laikā plānotos mārketinga pasākumus,» sacīja Maxima pārstāve.

Atbilstoši TV3 raidījumā Nekā personīga svētdien, 23.oktobrī, paustajam biedrība Dzīvnieku brīvība pārmet Balticovo nepienācīgu izturēšanos pret vistām. Dzīvnieku aizstāvji septembrī iekļuvuši olu ražotnēs Madonā un Daugavpilī. Daugavpils fermā ir 82 000 vistu, bet Madonā četrās kūtīs ir 140 000 putnu. Dzīvnieku tiesību aktīvisti uzskata, ka vistas tiek mocītas. Netiekot ievērotas pat tās labturības prasības, kas noteiktas likumā.

Tikmēr Balticovo norādījis, ka dzīvnieku aizstāvju publiskotajā video redzami kadri no nemodernizētajām novietnēm Madonā un Daugavpilī, kurās atrodas putni dzīves stadijā, kad notiek dabīga putnu atspalvošanās.