Jāver maks īpašuma nodokļa apmaksai 

Nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi pašvaldību budžetos pildās labi, kopējie ienākumi šogad varētu pārsniegt 180 milj. eiro , ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Lāsma Vaivare, 26.02.2015

Foto: LETA

Pašvaldības prognozē, ka nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) ieņēmumi šogad, ieskaitot 17 milj. eiro lielus parādu maksājumus, būs ap 180 milj. eiro, bet Finanšu ministrijas novērtējumā vēl nedaudz lielāki – 182,4 milj. eiro. Pusi no šīs summas plānojusi iekasēt Rīgas dome. Galvaspilsētas ieņēmumi no NĪN šogad tiek lēsti 94,2 milj. eiro apmērā. «Šī nodokļa ieņēmumu prognozi 2015. gadā ietekmē atsevišķu īpašuma objektu grupu kadastrālo vērtību izmaiņas, piemēram, nodokļa par zemi pieauguma ierobežojuma atcelšana par 25% gadā. Nodokļa ieņēmumu palielinājums 2015. gadā ir iespējams iepriekšējo gadu nodokļa parādu samaksas, kas iepriekšējos trīs gados ir vidēji 8,4 milj. eiro, kā arī labākas iekasējamības dēļ, kas Rīgā pēdējos trīs gados ir no 90% līdz 92% un pārsniedz bāzes aprēķinu, kas tiek izmantots iemaksu izskaitļošanai Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā. Kopējā nekustamā īpašuma nodokļa prognoze noteikta, ņemot vērā minētos apstākļus un 2014. gada faktisko ienākumi izpildi 94,2 milj. eiro apmērā, tādējādi plānotie ieņēmumi 2015. gadā ir 94,2 milj. eiro,» skaidro Rīgas domē. Jāpiebilst, ka atšķirībā no iedzīvotāju ienākumu nodokļa prognozes, ko pērn neizdevās izpildīt, NĪN ieņēmumu daļa tika pildīta ar uzviju – sākotnēji budžetā tā tika lēsta ap 76 milj. eiro.

Atvieglojumi biznesam

Lielāki nekā plānoti NĪN ieņēmumi pērn bijuši arī citviet, piemēram, par 15% Salaspilī, bet Tukuma novadā – pat par 24%. No 1. janvāra Tukuma novadā stājušies spēkā jauni noteikumi par NĪN atlaidēm, kas cita starpā paredz atvieglojumus arī biznesam. Nodokļa summas samazinājumu 90% apmērā piecus gadus var saņemt jaunizveidoti mazie un vidējie uzņēmumi, bet 70% apmērā – ražošanas uzņēmumi ar ne mazāk kā desmit darbiniekiem, ziņo LETA. Tikpat liels samazinājums tiek solīts nodokļa maksātājiem, kuri centralizēti piegādā siltumenerģiju un/vai dzeramā ūdens resursus iedzīvotājiem, bet 50% apmērā – maksātājiem, kuri nodrošina viesnīcu, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu vai lauku tūrisma pakalpojumus.

Visu rakstu Jāver maks īpašuma nodokļa apmaksai lasiet 26. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums