Jezdakova: Latvijas patriotam jāmaksā nodokļi 

«Ja darba ņēmējs pats ir ar mieru, ka viņam maksā atlīdzību aploksnē, tad ar to viņš parāda savu attieksmi pret Latvijas valsti. Latvijas patriots jau nav tikai tas, kurš svētku vai atceres dienās ar asarām acīs stāv pie Brīvības pieminekļa un pacilāti dzied valsts himnu. Latvijas patriots ir arī tas, kurš godprātīgi maksā nodokļus valstij,» intervijā laikrakstam Latvijas Avīze sacījusi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Nelija Jezdakova. 

Lelde Petrāne, 26.3.2012

Nelija Jezdakova

Foto: LETA

«Es uzskatu, ka cilvēkiem būtu jāmaina attieksme pret šo pienākumu. Kamēr cilvēkos valdīs uzskats, ka izvairīties no nodokļu maksāšanas ir gandrīz vai varonība, tikmēr nekas nemainīsies. Valsts ieņēmumu dienests, lai cik darbinieku tam būtu, nekad nespēs pielikt klāt kontrolieri ikvienam nodokļu maksātājam,» viņa akcentējusi.

Jautāta par atalgojumu, Jezdakova teikusi: «Pašlaik Valsts ieņēmumu dienestā darbinieku vidējā darba alga pirms nodokļu nomaksas ir 594 lati.»

«Nevienam no 4300 darbiniekiem neko papildus nemaksājam. Savulaik gan bija cita kārtība: no papildus gūtajiem ieņēmumiem daļa tika ieskaitīta Valsts ieņēmumu dienesta budžetā, no kā varēja izmaksāt darbiniekiem prēmijas. Bet šāda kārtība sen ir likvidēta.

Tiesa, 2011. gada budžeta likumā bija noteikts: ja ieņēmumu plānu pārpildīsim par 45 miljoniem, tad saņemsim prēmijas. Tā kā plānu izpildījām ar uzviju, prēmijas bija. Kā man zināms, Finanšu ministrija plāno ieviest darbinieku motivēšanas sistēmu. Taču prēmēšana atkarīga no tā, vai iestādes budžetā ir nauda šim mērķim,» skaidrojusi dienesta vadītāja.

Viņa arī stāstījusi, ka bieži VID nodokļu parādniekiem netiek klāt. «Viņam pašam nekādu nodokļu parādu nav. Tie ir viņa dibinātajam uzņēmumam. Savukārt viņš laikus parūpējies, lai par šiem parādiem viņš neatbildētu ar savu personīgo mantu. Tā ir pārrakstīta uz radinieku vārda. No uzņēmuma kaut ko piedzīt nav iespējams, kontā naudas nav, tas pieteicis maksātnespēju. Ja nodokļu parādnieks tagad dzer dārgu vīnu vai brauc ar lepnu auto, tad var pieļaut, ka tērē agrāk legālā veidā iegūto naudu.»