Joprojām gaida spēcīgāku eiro 

Vidēji tiek paredzēta eiro cenas palielināšanās, liecina ekspertu aptaujas.

Jānis Šķupelis, 09.11.2018

Foto: pixabay.com

Eiro cena ASV dolāros pēdējo nedēļu laika nonākusi nedaudz augstāk, un šo ceturtdien tā atradās pie 1,143 ASV dolāru atzīmes. Tikmēr kopš šā gada sākuma vecā kontinenta kopējās valūtas cena ASV dolāros ir palielinājusies jau par 5%. Šī valūtas pāra virziens jau ilgi pretojies tam, ko paredz lielākā daļa tirgus dalībnieku. Arī šobrīd pārsvarā tiek izteiktas aplēses, ka eiro/ASV dolāra attiecībai būtu jānonāk augstāk. Tiesa gan, izskatās, ka pārliecība par šādu tendenci ir visai šķobīga.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Reuters veiktās valūtu stratēģu aptaujas rezultāti liecina, ka pēc trim mēnešiem eiro cena atradīsies pie 1,16 ASV dolāru atzīmes (aptaujas rezultātu mediāna). Tas no šā brīža būtu pieaugums par 1,5%. Šajā pašā laikā vairāk nekā 80% no aptaujātajiem ekspertiem izteikuši piebildi – riski ir pusē tam, ka minēto valūtu virzība augstāk būs lēzenāka.

Pārsvarā eiro cenas kāpums tiek saistīts ar to, ka izmaiņas varētu sagaidīt Eiropas Centrālās bankas (ECB) politiku. Proti, arī šai iestādei, visticamāk, kādā brīdī nāksies aktualizēt eiro procentlikmju pieaugumu. Stingrākas monetārās politikas virzienā jau kādu laiku virzās ASV centrālie baņķieri. Analītiķi norāda – šo abu ietekmīgo centrālo banku politiku izlīdzināšanās faktoram vajadzētu nozīmēt eiro cenas pieaugumu. Tiek klāstīts, ka valūtu tirgus dalībnieki jau gandrīz pilnībā iecenojuši tādus faktorus kā straujākas ASV ekonomikas izaugsmes moments un dolāra procentlikmju palielināšanās.

Šajā pašā laikā pret spēcīgu kopējo valūtu spēlē vairāki faktori. Viens ir tas, ka eirozonas ekonomikas dati pēdējā laikā ir nepārliecinošāki. Savukārt otrs tradicionāli ir reģiona politiskā bilde. Piemēram, šogad faktiski visu laiku tirgus dalībnieki apsprieduši dažādus Itālijas politikas un ekonomikas attīstības scenārijus. Eiropā valstis ir pārāk dažādas, un ne par visu spēju uzturēt daudzmaz pārliecinošu kursu pārliecība ir vienādi stipra. Trešais faktors ir tā pati ECB politika. Proti, pastāv aizdomas, ka, ekonomikai bremzējoties, virzīšanās augstāku likmju virzienā galu galā var izrādīties lēzenāka. Tāpat tiek skaidrots, ka arī visu globālo tautsaimniecības veselību kādā brīdī negatīvi var sākt ietekmēt augošais protekcionisms.

Visu rakstu Joprojām gaida spēcīgāku eiro lasiet piektdienas, 9.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!