JV piedāvā partneriem vienlīdzīgi sadalīt atbildības jomas valdībā 

«Jaunā Vienotība» (JV) piedāvā potenciālajiem partneriem sadalīt atbildības jomas valdībā pēc paritātes principa, proti, katrs pārraudzītu vienādu jomu skaitu, neskatoties uz partijas pārstāvniecības apmēru Saeimā.

LETA, 2018. gada 14. decembris plkst. 10:54

JV šodien sāk diskusijas ar vēl piecām partijām par iespēju izveidot valdību Krišjāņa Kariņa (JV) vadībā.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

JV šodien sāk diskusijas ar vēl piecām partijām par iespēju izveidot valdību Krišjāņa Kariņa (JV) vadībā. JV sagatavotajā pārskatā par starppartiju konsultāciju tēmām pausts, ka darbs valdībā notiek solidāri, paredzot, ka atbildības jomas valdībā partijām ir pēc paritātes principa jeb vienādā apjomā katram koalīcijas partnerim.

Paredzēts, ka Saeimas priekšsēdētāja amats ir līdzvērtīgs ministra pozīcijai, tātad kopumā runa ir par 15 amatiem - 14 valdības locekļiem un parlamenta spīkers.

JV Saeimas deputāts Ojārs Kalniņš ir atzinis, ka JV bez premjera amata pretendēs arī uz ārlietu un finanšu ministru vietām. Ja «sadalē» ir 15 amati un JV «pēc paritātes principa» pretendē uz trim no tiem, var pieļaut, ka apsvērta tiek piecu koalīcijas partneru veidota valdība.

JV par labāko un ilgtspējīgāko valdību veidojošo partiju sadarbības modeli uzskata tādu, kam Saeimā ir stabils «centriski labējo, eiropeisko partiju vairākums». Politiskais spēks piedāvā vienoties, ka vienīgi pēc konsensus principa tiek pieņemti lēmumi par valsts budžetu, pilsonības un valodas jautājumiem, valsts eiroatlantiskā kursa nemainību. Šo tēmu loku gan varot papildināt.

Lai izskatītu iespējamas jaunas iniciatīvas vai nozaru reformas, valdību veidojošās partijas vienotos vispirms tās izskatīt un izdiskutēt «īpašā Attīstības komitejā», kurā būtu pārstāvētas visas valdību veidojošās partijas. Šis varētu aizstāt pašreizējo koalīcijas padomi, kur ik nedēļu valdības partijas pārrunā dažādus jautājumus. Šajā «Attīstības komitejā» paredzēts pārrunāt arī valdības rīcības plānu, kā arī jaunas iniciatīvas pirms to virzības uz valdību un Saeimu.

Starp valdības darbības pamatprincipiem JV min konsekventu valsts eiroatlantiskā kursa ievērošanu un fiskālās disciplīnas ievērošanu. JV piedāvā vienoties turpmākajos gados veidot atbildīgu budžeta politiku, kas izaugsmes gados tiecas uz sabalansētu budžetu un virzās uz budžeta pārpalikumu.

Starp valdības darba prioritātēm varētu būt finanšu sektora sakārtošana, tiesiskums un konsekventa cīņa pret korupciju, ēnu ekonomikas apkarošana, konsekventa izglītības reformas turpināšana, OIK likvidēšana, veselības aprūpes pieejamība iedzīvotājiem, administratīvi teritoriālā reforma.

Kā ziņots, JV piektdien plāno ar piecām partijām pārrunāt iespēju izveidot valdību Kariņa vadībā. Sarunās par valdību netiek iesaistīta lielākā parlamenta frakcija - «Saskaņa».

Politiķi prognozē, ka par Kariņa vadīto valdību varētu izdoties vienoties samērā ātri.

Partijām jau ilgāk par diviem mēnešiem neizdodas panākt vienošanos par topošo valdību. Iepriekš prezidents bija nominējis divus premjera kandidātus - Bordānu un Gobzemu, bet viņiem valdību izveidot neizdevās, līdz ar to nominācijas tika atsauktas.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 12. decembris plkst. 14:19

Valsts prezidents Raimonds Vējonis tuvāko dienu laikā neiesaistīties valdības veidošanas procesā,...

2018. gada 11. decembris plkst. 15:17

Neoficiālās sarunās kā iespējamo kompromisa kandidātu premjera amatam politiķi min «Jaunās Vienotības»...

2018. gada 11. decembris plkst. 14:28

Partiju apvienības «Attīstībai/Par!» politiķis Artis Pabriks nolēmis atteikties no iespējamas...

2018. gada 10. decembris plkst. 18:20

Valsts prezidents Raimonds Vējonis rīt tiksies ar 13.Saeimā ievēlēto partiju frakciju vadītājiem,...

2018. gada 10. decembris plkst. 16:35

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atsauks politiķa Alda Gobzema (KPV LV) nomināciju premjera...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 14. decembris plkst. 8:14

«Jaunā vienotība» (JV), kuras pārstāvis Krišjānis Kariņš pašlaik uzņēmies valdības veidošanas...