Kā noteikt darbinieka vērtības un vai tas ir svarīgi 

Gandrīz katrs uzņēmums ir definējis savas vērtības, kas bieži vien ir aplūkojamas, piemēram, uzņēmuma mājaslapā vai ienākot darba vietā. 

Liena Ivanova, Eiropersonāls/LikeIT konsultante, 08.3.2013

Foto: Flickr.com /tedmurphy/

Reizēm vērtības ir ļoti vispārīgas un abstraktas, piemēram, «profesionalitāte» vai «ekselence». Nereti vērtības ir noteiktas jau no sākta gala, kad uzņēmums ticis dibināts, un šīs vērtības sakrīt arī ar dibinātāju personīgo vīziju un viņu vērtībām. Savukārt citos uzņēmumos paši darbinieki ir diskutējuši un balsojuši par, viņuprāt, labākajām un sev tuvākajām uzņēmuma vērtībām.

Tomēr ne visiem vadītājiem ir svarīgi pieņemt darbā cilvēku, kura vērtības saskan ar uzņēmuma vērtībām. Te novērojama pretruna, jo, no vienas puses, vērtības var tikt skandinātas, bet tajā pašā laikā neievērotas. Vai uzņēmumiem vispār ir svarīgi novērtēt savu potenciālo darbinieku vērtības? Vai tomēr svarīgākas par vērtībām ir prasmes, konkrētu darba pienākumu pieredze un to novērtēšana?

 Ir daudz vadītāju un personāla speciālistu, kuriem būtiskāk ir novērtēt tieši prasmju atbilstību amatam. Tādā gadījumā atvērts paliek jautājums – kā vērtību nesaderība izpaudīsies ilgtermiņā? Darbam konkrētā projektā vai īslaicīgai pienākumu veikšanai vērtību saderība varbūt arī nav tik būtiska. Tomēr ilgākā laika periodā šīs atšķirības parādīsies, un vienai vai otrai pusei raisīs neapmierinātību.

Balstoties uz organizāciju attīstības eksperta Edgara Šeina (Edgar H. Schein) organizācijas kultūras līmeņu modeli, vērtības – modeļa vidējais līmenis – tālāk izpaužas ārēji redzamos un novērojamos artefaktos jeb uzvedības indikatoros. Līdz ar to, mūsu ieteikums ir pieiet radoši novērtēšanas procesam un padomāt – kā katru no jūsu uzņēmuma vērtībām varētu noteikt intervijas laikā. 

Tā kā liels uzsvars intervijās tomēr ir uz prasmju novērtēšanu, tad šeit būs dažas idejas, kā vērtības transformēt. Piemēram, ja uzņēmuma vērtība ir «ātra reakcija», piemēram, reaģējot uz klienta pieteikumu, tad varbūt var apsvērt novērtēt cilvēka kognitīvās spējas, piemēram, apstrādes ātrumu. Savukārt, ja vērtības saistās ar aktivitāti un proaktīvu darbību, tad varbūt to var labi novērot intervijas laikā – piemēram, vai kandidāts uzdod konkrētus jautājumus un interesējas vairāk par atlases procesu, par darba saturu, projektu specifiku utt. Daļu vērtības var «pārvērst» ar personības testiem nomērāmos lielumos, savukārt, vēl citas – definējot kompetences. Attiecīgi tālāk tad var veikt kompetenču interviju.

Apkopojot šo tēmu – ja jums ir vēlme mēģināt novērtēt darba kandidātu vērtības, varat mēģināt saprast, vai jūsu uzņēmuma vērtības var transformēt uzvedības indikatoros, ko tālāk mērīt ar:

1. Kognitīvajiem testiem,

2. Personības testiem,

3. Kompetenču interviju,

4. Novērojumiem intervijas/praktisko uzdevumu laikā.

Raksts tapis pēc diskusijas #TruBaltics ne-konferencē (UnConference), kas norisinājās 1. martā Rīgā.

http://www.likeit.lv/blog

 

No šīs sadaļas

Vēlaties radīt labāku darba vietu un iepriecināt tajā strādājošos? Žurnālā Forbes apkopotie...

Eiropas Parlamenta februāra sākumā veiktajā pētījumā noskaidrots, ka vīriešu un sieviešu...

2020. gadā konservatīvie līderi vairs nebūs pieprasīti, tos nomainīs globāli domājošie...

Latvijā ir nolemts ieviest tā dēvētos mobilitātes pabalstus, četrus mēnešus maksājot noteiktas...

Gandrīz katrs ir piedzīvojis brīdi, kad, aizstāvot savu ideju vai projektu, zūd...

Darba līguma uzteikšana darba nespējas laikā ir pretlikumīga. Situācija izklāsta centienus...

Lai uz ārzemēm strādāt aizbraukušie igauņi atgrieztos dzimtenē, viņiem būtu jāpelna vismaz...

Korporatīvajai kultūrai ir daudz kopīga ar militāro, tā, atšķirībā no, piemēram, sporta...

Lai arī modernas un estētiski pievilcīgas, darba vietas ar atvērto plānojumu var...

Kāda ir atšķirība starp vadītāju un līderi? Vadītājs plāno, kontrolē, motivē, deleģē,...